Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 15 декабрь куни ҳудудларда энергия таъминотини яхшилаш, аҳоли бандлигини ошириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари аввало сўнгги кунларда кузатилган энергия таъминотидаги муаммоларга тўхталди. Охирги олти йилда 5 минг мегаваттдан ортиқ янги электр қуввати яратилгани қайд этилди. Қиёс учун: аввалги 25 йилда 3,5 минг мегаватт қувватлар ишга тушган.
Шунингдек, 45 минг километр электр тармоғи ва 13 мингдан ортиқ трансформатор янгиланган. Бу ҳам аввалги йилларга нисбатан 3-4 баравар кўп. Суюлтирилган газ ва кўмир ишлаб чиқариш ҳажми эса 1,5 баравар ошган.
Лекин, бир ҳафта бўлган совуқда энергетика соҳаси масъуллари, ҳокимлар ва сектор раҳбарлари қуйи тизимда ишни ташкил этмагани кўриниб қолди. Халқ шундай қийналган вазиятда ҳам электр ва табиий газ тармоқларида ўғирликлар бўлаётгани кескин танқид қилинди.
Йиғилишда бундай камчиликларга йўл қўйган мутасаддиларга интизомий чоралар кўрилди.
– Энергия таъминотидаги бугунги вазият тармоқ ва ҳудуд раҳбарлари учун катта сабоқ бўлиши лозим. Соҳа корхоналари тизимли ишлаши керак. Биронта маҳаллада одамлар норози бўлмаслиги зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бош вазирнинг биринчи ўринбосари бошчилигида энергетика тизими раҳбарлари икки ой фавқулодда тартибда ишлаши белгиланди. Вилоят ҳокимларига иссиқлик таъминоти корхоналарига бориб, аҳолига хизмат сифатини яхшилаш, энергия сарфи ва йўқотишларни камайтириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда аҳолини даромадли меҳнат билан банд қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, йил бошидан буён тадбиркорлик, саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш каби соҳаларда 2 миллион аҳолининг доимий бандлиги таъминланди. Шунингдек, 4 миллиондан зиёд аҳоли мавсумий меҳнат орқали даромадли бўлди.
Ҳудудларда корхоналар 85 мингтага кўпайиб, уларнинг сони 550 мингтага етди. Бунинг ҳисобига, 2022 йилда даромад солиғи тўлаётган расмий банд бўлганлар сони 400 мингтага ошиб, 5 миллион 100 мингтани ташкил этди.
Саноат соҳасида 3 минг 500 та лойиҳа бажарилиб, 160 мингта доимий иш ўрни яратилди. Маҳаллалардаги 35 мингта кичик лойиҳа доирасида 175 минг, қурилиш соҳасида 135 минг киши даромад манбаига эга бўлди.
79 та фаолият тури бўйича ўзини ўзи банд қилиш имконияти яратилгани натижасида бу йил 914 минг нафар фуқаро рўйхатдан ўтди. Уларнинг сони 2 миллионга яқинлашди.
Йиғилишда соҳадаги камчиликлар ҳам таҳлил қилинди. Хусусан, бу йил доимий бандлар сони Китоб, Косон, Мирзаобод, Нарпай, Нишон, Фурқат туманларида камайган. Хусусий секторда фаолият кўрсатаётган 232 мингта корхонада ишчилар сони бор-йўғи 1 нафарни ташкил қилади. Саноат ишлаб чиқариш ҳажми 15 та туманда пасайган. Аҳолига тарқатиш учун белгиланган 100 минг гектар ернинг 4 минг гектарида экин экилмаган.
Булардан келиб чиқиб, ҳокимларга қатор топшириқлар берилди.
Келгуси йилги вазифалар муҳокама қилинар экан, давлатимиз раҳбари тўртта асосий йўналишни кўрсатиб ўтди.
Биринчи йўналиш – пахта ва ғалладан бўшаган 100 минг гектарни аҳолига бўлиб бериш. Бу орқали 600 минг аҳолини доимий иш ва 900 минг кишини мавсумий даромад билан таъминлаш мумкин.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш, саралаш ва қайта ишлаш бўйича 600 дан зиёд лойиҳа амалга оширилади. Халқаро молия ташкилотларидан жалб қилинадиган 400 миллион доллар ҳам кўпроқ иш ўрни яратадиган лойиҳаларга йўналтирилади.
Пилла етиштирувчиларнинг манфаатдорлигини ошириш мақсадида бу соҳа ҳам эркинлаштирилади. Энди пилла аҳолидан жаҳон биржаларидан кам бўлмаган нархда харид қилинади. Бу камида 500 минг аҳолини банд қилиб, даромадини 2-3 баравар ошириш имконини беради.
Иккинчи йўналиш – тадбиркорликни ривожлантириш. Бунинг учун ишсизлик кўп бўлган мингта маҳалла учун микро-марказлар ташкил этилади. Ҳудудлардаги 255 та марказий ва 274 та маҳаллалараро кўчалар савдо-хизмат кўчаларига айлантирилади. Автомобиль йўллари бўйида 3 мингдан ортиқ ер майдонларини аукционга чиқариш ҳам сервис соҳасида янги иш ўринлари учун катта имконият бўлади.
Шу боис тадбиркорлик учун бўш ерлар ва объектларни савдога чиқариш бўйича топшириқ берилди.
Учинчи йўналишда саноат соҳасидаги имкониятлар кўрсатиб ўтилди. Хусусан, 8 миллиард долларлик 300 та йирик лойиҳа, саноат зоналарида 16 триллион сўмлик 1 минг 300 та лойиҳа натижасида юқори даромадли иш ўринлари пайдо бўлади. 536 та норуда кон аукцион орқали сотилиб, қурилиш материаллари соҳасида янги корхоналар ишга туширилади.
Умуман, инвестиция лойиҳалари ва маҳаллий саноатда жами 320 минг доимий иш ўрни яратиш мумкинлиги таъкидланди.
Тўртинчи йўналиш – қурилиш соҳаси. Келгуси йили барча лойиҳалар доирасида 90 минг хонадонли уй-жойлар барпо этилиши мўлжалланган. Президент қурилиш соҳасида ишга қабул қилиш бўйича меҳнат шартномаларини соддалаштириш зарурлигини айтди. Бу норасмий сектордаги ишчиларнинг қонуний фаолиятга ўтишига йўл очади.
Йиғилиш якунида Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар ва ҳокимлар белгиланган вазифалар ижросини ташкил этиш юзасидан ахборот берди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 декабря состоялось видеоселекторное совещание по вопросам улучшения энергоснабжения регионов и повышения занятости населения.
В начале глава государства остановился на наблюдающихся в последние дни проблемах с энергоснабжением. Отмечено, что за последние шесть лет было создано более 5 тысяч мегаватт новых электрогенерирующих мощностей. Для сравнения: за предыдущие 25 лет были введены в строй мощности на 3,5 тысячи мегаватт.
Также за последние шесть лет было обновлено 45 тысяч километров электрических сетей и более 13 тысяч трансформаторов, что в 3-4 раза больше предыдущих лет. Объем производства сжиженного газа и угля увеличился в 1,5 раза.
Однако за неделю холодов выяснилось, что ответственные лица энергетической отрасли, хокимы и руководители секторов не организовали работу на низовом уровне. На совещании резкой критике подвергнут тот факт, что даже в текущей сложной ситуации продолжаются случаи хищения электричества и газа.
На совещании в отношении должностных лиц, допустивших такое положение дел, были приняты дисциплинарные меры.
— Сегодняшняя ситуация в энергоснабжении должна стать хорошим уроком для руководителей отрасли и регионов. Предприятия сферы должны работать не в ручном режиме, а системно. Во всех махаллях люди должны быть довольны их работой, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Первому заместителю Премьер-министра и руководителям энергетики поручено перейти на чрезвычайный режим работы в течение двух месяцев. Перед хокимами регионов поставлена задача посетить теплоснабжающие предприятия и улучшить качество обслуживания населения, снизить расход и потери энергоресурсов.
На совещании обсуждены вопросы обеспечения занятости населения, создания источников дохода.
Отмечалось, что с начала года в сферах предпринимательства, промышленности, сельского хозяйства и услуг обеспечена постоянная занятость 2 миллионов человек. Также более 4 миллионов человек получили доход за счет сезонных работ.
В регионах количество предприятий увеличилось на 85 тысяч, общее число достигло 550 тысяч. За счет этого в 2022 году количество официально трудоустроенных, уплачивающих подоходный налог, увеличилось на 400 тысяч до 5 миллионов 100 тысяч человек.
В промышленности реализовано 3,5 тысячи проектов, создано 160 тысяч постоянных рабочих мест. 175 тысяч человек получили источник дохода в рамках 35 тысяч микропроектов в махаллях, 135 тысяч человек — в строительной сфере.
В текущем году в результате создания возможностей для самозанятости по 79 видам деятельности с таким статусом зарегистрировались 914 тысяч граждан. Общее число самозанятых достигло 2 миллионов.
На совещании также проанализированы недостатки в сфере занятости. В частности, в текущем году количество постоянных рабочих мест сократилось в Китабском, Касанском, Мирзаабадском, Нарпайском, Нишанском и Фуркатском районах. Численность работников на 232 тысячах предприятий, работающих в частном секторе, указана как 1 человек. Объем промышленного производства снизился в 15 районах. Из 100 тысяч гектаров земель, предназначенных для раздачи населению, на 4 тысячах гектаров ничего не выращивается.
Исходя из этого, перед хокимами поставлен ряд соответствующих задач.
Обсуждая задачи на следующий год, глава нашего государства обозначил четыре основных направления.
Первое направление – раздача населению 100 тысяч гектаров, высвобожденных из-под хлопчатника и зерна. Благодаря этому 600 тысяч жителей могут быть обеспечены постоянной работой и 900 тысяч человек – сезонной работой.
Будет реализовано свыше 600 проектов по хранению, сортировке и переработке сельскохозяйственной продукции. 400 миллионов долларов, привлекаемых от международных финансовых организаций, будут приоритетно направляться на те проекты, которые создадут больше рабочих мест.
Чтобы повысить заинтересованность производителей шелковичных коконов, эта сфера также будет либерализована. Отныне коконы будут закупаться у населения по цене не ниже стоимости на мировой бирже. Это обеспечит занятость не менее 500 тысяч человек и увеличит их доходы в 2-3 раза.
Второе направление – развитие предпринимательства. Для этого будут созданы микроцентры в тысяче махаллях с высоким уровнем безработицы. 255 центральных и 274 внутримахаллинских улицы на местах будут превращены в улицы торговли и услуг. Продажа с аукциона более 3 тысяч земельных участков вдоль автомобильных дорог также станет хорошей возможностью для новых рабочих мест в сфере услуг.
В связи с этим поставлена задача реализовать свободные участки и объекты для ведения бизнеса.
В рамках третьего направления будут задействованы возможности промышленности. В частности, реализация 300 крупных проектов на 8 миллиардов долларов и 1300 проектов на 16 триллионов сумов в промышленных зонах позволит создать высокооплачиваемые рабочие места. Будут выставлены на аукцион 536 нерудных месторождений и запущены новые предприятия в индустрии строительных материалов.
В целом инвестиционные проекты и местная промышленность могут создать в общей сложности 320 тысяч постоянных рабочих мест.
Четвертое направление – строительная отрасль. В рамках всех проектов в следующем году планируется построить 90 тысяч единиц жилья. Президент подчеркнул необходимость упрощения трудовых договоров при найме работников в строительной сфере. Это позволит привлечь трудящихся в неформальном секторе к легальной деятельности.
В завершение совещания заместители Премьер-министра, министры и хокимы представили информацию о предстоящей работе во исполнение поставленных задач.