Мамлакат аҳолисига сифатли ва кафолатли қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш орқали озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, иссиқхона хўжаликлари ва музлаткичли омборхоналарнинг иқтисодий жиҳатдан самарали ишлаши учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, мазкур соҳада банд бўлган аҳоли даромадларини оширишни қўшимча рағбатлантириш мақсадида:
1. Иссиқхона хўжаликларида маҳсулот етиштириш ва тайёр маҳсулотни ички ва ташқи бозорга йўналтиришнинг шундай янги механизми жорий этилсинки, унга мувофиқ Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги:
иссиқхона хўжаликларига уруғ, кўчат, минерал ўғит ва бошқа моддий ресурсларни етказиббериш ва етиштирилган маҳсулотни улардан харид қилиш чораларини кўради;
республикада фаолият юритаётган тажрибали ва малакали агроном, энтомолог, лаборатория мутахассисларини иссиқхона хўжаликларига шартнома асосида тавсия қилади;
сертификатланган ва кафолатланган уруғ ва кўчатларни етиштириш бўйича махсус кўчатхоналарни ташкил этишга кўмаклашади;
иссиқхона хўжаликлари билан ўзаро ҳамкорлик асосида кооперация фаолиятини йўлга қўйиш, етиштирилган маҳсулотни саралаш, қайта ишлаш, сақлаш, қадоқлаш ва экспорт қилишга кўмаклашади;
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги билан биргаликда келишув асосида ҳудудий инспекторларни бириктиради ва ўсимликлар ҳимоясини ташкил этишбўйича хизматлар кўрсатилишини таъминлайди.
2. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Марказий банк, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг қуйидаги таклифлари маъқуллансин:
а) халқаро молия институтлари, мақсадли жамғармалар ҳамда Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан иссиқхона хўжаликлари ва музлаткичли омборхоналар учун ажратилган миллий ва хорижий валютадаги кредитларни қайтариш муддатларини умумий ҳисобда 14 йил этиб белгилаш ва имтиёзли даврини 3 йилдан 5 йилгача узайтириш (муддати ўтган асосий ва фоиз қарздорликларини кредит даврига мутаносиб равишда узайтириш). Бунда, Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан аввал тақдим қилинган кафиллик ва кредит фоизлари компенсациялари сақланиб қолади.
Мазкур имтиёзлар Иссиқхона хўжаликлари молиявий аҳволини соғломлаштириш ва ривожлантириш бўйича республика ишчи гуруҳининг ўрганиш натижаларига кўра шакллантирилган рўйхат асосида тақдим этилади;
б) иссиқхона хўжаликларини айланма маблағ (уруғлик, кўчат, ўғит, кимёвий воситалар, иссиқхона материалларини сотиб олиш ва иситиш харажатлари учун) билан таъминлаш учун тижорат банклари томонидан бир йил муддатга олти ойлик имтиёзли давр билан кредит ажратиш. Бунда:
мазкур кредитлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 6 октябрдаги ПҚ–387-сон қарорида назарда тутилган тартибда ва шартларда Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлигига ажратилган бюджет ссудаси ҳисобидан молиялаштирилади;
иссиқхона хўжаликларида экспортбоп маҳсулот етиштиришга талаб этиладиган айланма маблағлар учун хорижий валютадаги банк кредитлари Экспортни рағбатлантириш агентлиги маблағлари ҳисобидан йиллик 4 фоиз ставкада (шундан, банк маржаси 2 фоиз) ажратилади. Бунда, кредит таъминоти сифатида “Ўзбекинвест” суғурта компанияси суғурта полиси қабул қилинади ва суғурта мукофоти харажатларининг 75 фоизи Экспортни рағбатлантириш агентлиги маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади;
ажратилган кредитларни қайтариш муддатлари иссиқхоналарда ҳосилни йиғиб олиш ва сотиш муддатларига мослаштирилади ҳамда кредитларни қайтариш графиклари шу асосида тасдиқланади;
в) иссиқхона хўжаликларига табиий газ бўйича тўловни ўз вақтида амалга оширмаганлик учун пеня суммаси 2022 йил 1 октябрдан 2023 йил 1 апрелгача, истисно тариқасида, ҳисобланмайди.
3. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Марказий банк ва тижорат банклари билан биргаликда 15 кун муддатда мазкур қарорнинг 2-бандида назарда тутилган миллий ва хорижий валютадаги кредитларнинг белгиланган тартибда қайта расмийлаштирилишини таъминласин.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра:
а) иссиқхона хўжаликлари учун тижорат банкларига кредит ва уларнинг фоизини қайтариш муддати қатъий равишда маҳсулотнинг пишиб-етилиши даврига мослаштирилади;
б) саноат типидаги замонавий иссиқхона ва логистика марказларини ташкил этиш учун яхлит майдонлар ягона (ҳудудда) “лот” билан очиқ аукцион савдоларига чиқарилади. Бунда, ажратиладиган майдонлар ҳажми ҳудуд шароитидан келиб чиқиб, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари томонидан белгиланади.
5. 2022–2023 йилларда иссиқхона хўжаликларини муҳандислик-коммуникация тармоқлари (ичимлик ва оқова сув, электр энергияси ва ирригация тармоқлари) билан таъминлаш бўйича манзилли рўйхат 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Молия вазирлиги, Энергетика вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Сув хўжалиги вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда бир ой муддатда 2022–2023 йилларда республика бўйича фаолият кўрсатаётган ва янгидан ташкил этиладиган иссиқхоналар учун электр узатиш линияларини қуриш, ирригация ва мелиорация тармоқларини тортиш дастурини ҳамда ажратиладиган бюджет маблағлари параметрларини тасдиқласин. Бунда, ажратиладиган маблағлар кичик саноат зоналари учун назардатутилган бюджет маблағлари доирасида кўриб чиқилади.
6. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Ўзбекистоннинг хорижий давлатлардаги элчихоналари билан биргаликда:
бир ой муддатда хусусий сектор иштирокида анъанавий йирик экспорт бозорлари ҳудудида мева-сабзавотларни сақлаш, саралаш ва қадоқлаш каби комплекс логистика имкониятларига эга бўлган савдо мажмуаларини ташкил этиш юзасидан таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
ташқи бозорларда “олдиндан кутилмаган” ва носоғлом рақобат оқибатида юзага келадиган молиявий йўқотишларни, аввало экспортга юкланадиган маҳсулотлар бўйича хорижий ҳамкорлар билан тузиладиган узоқ муддатли савдо шартномалари орқали олдини олиш чораларини кўрсин;
2022 йил якунига қадар Япония, Корея Республикаси,Европа мамлакатларида янги экспорт бозорларини очиш юзасидан ҳукуматлараро келишувлар имзоланишини таъминласин.
7. Монополияга қарши курашиш қўмитаси ва Энергетика вазирлиги бир ой муддатда ҳудудлардаги иссиқлик электр станциялари ва марказларидан иссиқлик энергияси олиб фаолият юритадиган иссиқхоналарга энергия етказиб беришда “сунъий” воситачилар пайдо бўлиши ва нархларнинг асоссиз ўсишининг олдини олиш чораларини кўрсин.
8. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда иссиқхоналарда етиштирилган маҳсулотларни бозорларга етказишни кенгайтириш мақсадида халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан агрологистика лойиҳаларини амалга оширишда юк автомобилларини (совиткичли) харид қилишнимолиялаштириш чораларини кўрсин.
9. Иссиқхона хўжаликлари молиявий аҳволини соғломлаштириш ва ривожлантириш бўйича республика ишчи гуруҳининг таркиби (кейинги ўринларда – Республика ишчи гуруҳи) 2–иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Республика ишчи гуруҳи (А.Воитов):
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари, тижорат банклари билан биргаликда ҳудудлардаги самарасиз иссиқхона хўжаликларини аниқлаб, эгалари билан келишган ҳолда уларнинг янги ташаббускорларга ўтказиб берилишини (олди-сотди, кредит бўйича банк олдидаги мажбуриятларни сотиб олиш ёки бошқа келишилган шартларда) ташкил этсин;
икки ой муддатда ер участкасига бўлган эгалик ҳуқуқини расмийлаштиришда муаммоси бўлган иссиқхона хўжаликларини хатловдан ўтказиб, уларнинг ечими бўйича Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ва ўрмон фонди ерларининг ер фонди тоифаларини ўзгартириш масалаларини кўриб чиқиш бўйича Ҳукумат комиссиясига таклиф киритсин;
иссиқхона хўжаликлари молиявий аҳволини соғломлаштириш ва ривожлантириш бўйича доимий равишда таклифлар киритиб борсин.
10. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги оммавий ахборот воситаларида иссиқхона хўжаликларида интенсив усулда маҳсулот етиштириш, уларни ички ва ташқи бозорларга йўналтириш бўйича ижобий тажрибаларни атрофлича ёритиб борсин.
11. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул
ва шахсий жавобгар этиб қишлоқ хўжалиги вазири А.Б. Воитов ва молия вазири Т.А. Ишметов белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, унинг ижроси учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосарлари Ш.М.Ғаниев ва Ж.А.Ходжаев зиммасига юклансин.

В целях обеспечения продовольственной безопасности путем поставки качественной и гарантированной сельскохозяйственной продукции населению страны, создания наиболее благоприятных условий для экономически эффективного функционирования тепличных хозяйств и холодильных хранилищ, а также дополнительного стимулирования увеличения доходов населения, занятого в данной сфере:
1. Внедрить новый механизм выращивания продукции в тепличных хозяйствах и направления готовой продукции на внутренний и внешний рынки, в соответствии с которым Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства:
принимает меры по поставке тепличным хозяйствам семян, рассады, минеральных удобрений и иных материальных ресурсов и закупке у них выращенной продукции;
рекомендует тепличным хозяйствам опытных и квалифицированных агрономов, энтомологов и специалистов лабораторий, осуществляющих деятельность в республике, на договорной основе;
оказывает содействие в создании специальных питомников по выращиванию сертифицированных и гарантированных семян и рассады;
оказывает содействие в налаживании кооперационной деятельности, сортировке, переработке, хранении, упаковке и экспорте выращенной продукции на основе взаимодействия с тепличными хозяйствами;
совместно с Агентством по карантину и защите растений закрепляет территориальных инспекторов и обеспечивает оказание услуг по организации защиты растений на основе соглашения.
2. Одобрить предложения Министерства инвестиций и внешней торговли, Центрального банка, Министерства сельского хозяйства, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей, предусматривающие:
а) установление общего срока погашения 14 лет и продление с 3 лет до 5 лет льготного периода (продление просроченной основной и процентной задолженности соответственно кредитному периоду) кредитов, выделенных тепличным хозяйствам и холодильным хранилищам за счет средств международных финансовых институтов, целевых фондов, Фонда реконструкции и развития в национальной и иностранной валюте. При этом сохраняются поручительство и компенсации кредитных процентов, ранее предоставленные Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности.
Данные льготы предоставляются по перечню, сформированному по результатам изучения Республиканской рабочей группой по оздоровлению финансового состояния и развитию тепличных хозяйств;
б) выделение коммерческими банками кредитов сроком на один год, включая шестимесячный льготный период, для обеспечения тепличных хозяйств оборотными средствами (на расходы по закупке семян, саженцев, удобрений, химических средств, тепличных материалов и обогреву). При этом:
данные кредиты финансируются за счет бюджетной ссуды, выделяемой Агентству по развитию садоводства и тепличного хозяйства в порядке и на условиях, предусмотренных постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2022 года № ПП–387;
банковские кредиты в иностранной валюте выделяются за счет средств Агентства продвижения экспорта на оборотные средства, необходимые для выращивания экспортоориентированной продукции в тепличных хозяйствах, по ставке 4 процента годовых (из них маржа банка – 2 процента). При этом в качестве кредитного обеспечения принимаются страховые полисы страховой компании «Узбекинвест», 75 процентов расходов на страховые премии — возмещаются за счет средств Агентства продвижения экспорта;
сроки погашения выделенных кредитов приводятся в соответствие со сроками сбора урожая в теплицах и его реализации, на основе чего утверждаются графики погашения кредитов;
в) тепличным хозяйствам в порядке исключения в период с 1 октября 2022 года по 1 апреля 2023 года не начисляются суммы пени за несвоевременную оплату за природный газ.
3. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Центральным банком и коммерческими банками обеспечить переоформление в пятнадцатидневный срок в установленном порядке кредитов в национальной и иностранной валюте, предусмотренных пунктом 2 настоящего постановления.
а) сроки погашения кредитов и их процентов коммерческим банкам для тепличных хозяйств приводятся в соответствие строго со сроком созревания продукции;
б) цельные площади под сооружение современных теплиц и центров логистики промышленного типа выставляются на открытые аукционные торги единым лотом (на территории). При этом размер выделяемых площадей определяется Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей исходя из условий регионов.
5. Утвердить Адресный перечень обеспечения инженерно-коммуникационными сетями (питьевой воды и сточных вод, электрической энергии и ирригации) тепличных хозяйств в 2022–2023 годах согласно приложению № 1.
Министерству финансов, Министерству энергетики, Министерству сельского хозяйства и Министерству водного хозяйства совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в месячный срок утвердить Программу строительства линий электропередачи, подведения ирригационных и мелиоративных сетей и параметры бюджетных средств, выделяемых на действующие и создаваемые в республике новые теплицы в 2022–2023 годах. При этом выделяемые средства рассматриваются в рамках бюджетных средств, предусмотренных для малых промышленных зон.
6. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством сельского хозяйства и посольствами Республики Узбекистан в зарубежных государствах:
в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения о создании на территории традиционных крупных рынков экспорта торговых комплексов, обладающих комплексом логистических возможностей, таких как хранение, сортировка и упаковка плодоовощной продукции, с участием частного сектора;
принять меры по недопущению финансовых потерь, возникающих в результате «непредвиденной» и нездоровой конкуренции на внешних рынках, прежде всего посредством долгосрочных торговых контрактов, заключаемых с иностранными партнерами по продукции, отгружаемой на экспорт;
в срок до конца 2022 года обеспечить заключение межправительственных соглашений по открытию новых рынков экспорта в Японии, Республике Корея и странах Европы.
7. Антимонопольному комитету и Министерству энергетики в месячный срок принять меры по пресечению появления «искусственных» посредников и предупреждению необоснованного роста цен при поставке энергии действующим теплицам, получающим тепловую энергию от теплоэлектростанций и центров в регионах.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли принять меры по финансированию закупки грузовых автомобилей (с рефрижератором) при реализации агрологистических проектов за счет средств международных финансовых институтов в целях расширения поставок продукции, выращенной в теплицах, на рынки.
9. Утвердить состав Республиканской рабочей группы по оздоровлению финансового положения и развитию тепличных хозяйств (далее – Республиканская рабочая группа) согласно приложению № 2.
Республиканской рабочей группе (Воитов А.):
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и коммерческими банками выявить неэффективные тепличные хозяйства в регионах, по согласованию с владельцами организовать их передачу (куплю-продажу, выкуп обязательств по кредитам перед банком либо на иных согласованных условиях) новым инициаторам;
в двухмесячный срок провести инвентаризацию тепличных хозяйств, у которых имеются проблемы при оформлении права собственности на земельные участки, а также внести предложения по их разрешению в Правительственную комиссию по рассмотрению вопросов изменения категорий земельного фонда земель сельскохозяйственного назначения и лесного фонда;
регулярно вносить предложения по оздоровлению финансового положения и развитию тепличных хозяйств.
10. Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Национальному информационному агентству Узбекистана всесторонне освещать в средствах массовой информации положительный опыт выращивания продукции в тепличных хозяйствах интенсивным методом и направления ее на внутренний и внешний рынки.
11. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Возложить на министра сельского хозяйства Воитова А.Б. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. и Ходжаева Ж.А.