Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мамлакатимиз ҳаёти учун ғоят муҳим масала – давлат хизматини ислоҳ қилиш бўйича видеоселектор йиғилиши давом этмоқда.
Йиғилишда, қобилиятни аниқлаш, ўқитиш, ишини яхши йўлга қўйишга ўргатадиган яхлит тизим бўлмагани учун айрим раҳбар кадрлар берилган вазифаларни эплай олмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Мисол учун, ўтган 6 ойда билим ва кўникмалари етишмагани боис, 37 нафар туман ва шаҳар ҳокимлари алмаштирилди.
Умуман, масъул лавозимларда ўтирган раҳбарларни танлаш, тайёрлаш ва мотивация бериш йўлга қўйилмагани ижродаги оқсоқликларнинг асосий сабабларидан бири бўлмоқда.
Шу боис, маҳаллий ва хорижий мутахассисларни жалб қилиб, сўнгги 2 йил давомида чуқур муҳокамалар асосида “Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги Қонун тайёрланди.
Йиғилишда ушбу Қонун билан белгиланаётган янги тизимнинг ҳар бир идора ва ҳудуд кесимида қандай ишлаши, бу борада турган устувор вазифалар муҳокама қилинди.
Биринчи йўналиш – давлат идораларига ишга қабул қилишнинг очиқ-ошкора тизими жорий этилади.
Сўровларда иштирок этган 50 минг аҳолининг 19 минг нафари (ёки 38 фоизи) давлат тизимига ишга киришда шаффофликни ошириш лозим, деган фикрни билдирган.
Шу муносабат билан йил якунигача:
– барча вакант лавозимлар очиқ ягона электрон платформага жойлаштирилади;
– бўш лавозимга танловда иштирок этиш учун ҳозирги кунда талаб этилаётган 16 та ҳужжат сўралмайди, барча жараёнлар электрон шаклга ўтказилади;

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева продолжается видеоселекторное совещание по обсуждению важного для жизни нашей страны вопроса – реформирования государственной службы.
На совещании было указано на то, что из-за отсутствия единой  системы выявления способностей, подготовки и обучения качественной организации  своей работы некоторые руководящие кадры не в состоянии выполнять поставленные перед ними задачи.
Например, за последние 6 месяцев по причине нехватки знаний и навыков сменилось 37 хокимов районов и городов.
В целом, не налаживание на должном уровне работы по отбору, подготовке и мотивированию руководящих кадров, занимающих  ответственные должности,  является одной из основных причин недочетов, допускаемых в процессе  исполнения.
Исходя из этого, на основе проведенных за последние два года глубоких  обсуждений с привлечением отечественных  и зарубежных специалистов был подготовлен Закон Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе».
На совещании обсуждалось то, каким образом новая система, определяемая данным законом, будет работать в разрезе каждого ведомства и территории, рассмотрены приоритетные задачи  в этом направлении.
В рамках первого направления будет внедрена открытая и прозрачная система приема на работу в государственные органы. Так, 19 тысяч из 50 тысяч граждан (или 38 процентов), принявших участие в опросах, высказали мнение о необходимости повышения прозрачности в процессе приема на работу в организации государственной системы. В связи с этим до конца года:
– все вакантные должности будут размещены на единой открытой электронной платформе;
– при отборе на вакантную должность не будут запрашиваться 16 видов документов, требуемых в настоящее время, все процессы будут переведены в электронную форму;