9 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Япония Бош вазири Фумио Кисиданинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигини янада ривожлантириш ва кенгайтиришга доир, шунингдек, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалаларкўриб чиқилди.
Етакчилар мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги ҳамда Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги стратегик шерикликнинг 20 йиллиги билан бир-бирини самимий қутладилар.
2019 йил декабрь ойида Токио шаҳрида ўтган саммит ва олий даражадаги мунтазам мулоқотлар икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқиб, уларни амалий мазмун билан бойитгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажми ортиб бормоқда – жорий йил бошидан товар айирбошлаш кўрсаткичлари икки баробарга ошди. Япония етакчи компанияларининг иқтисодиётимизга тўғридан-тўғри инвестициялари кўпаймоқда, иқтисодиётнинг юқори технологик тармоқларида кўплаб янги қўшма корхоналар ташкил этилмоқда. Энергетика қувватларини модернизация қилиш ва кенгайтириш, саноатда, шу жумладан машинасозлик ва кимё тармоқларида замонавий ишлаб чиқаришларни яратиш, меҳмонхоналар инфратузилмасини ривожлантириш бўйича биргаликда йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Пойтахтимизда Япониянинг биринчи Рақамли университети фаолият юритмоқда.
Давлатимиз раҳбари Япония Бош вазири ва Ҳукуматига Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун самимий миннатдорлик билдирди. Япониянинг JICA агентлиги ва Халқаро ҳамкорлик банки – JBIC доирасида кўрсатилган молиявий ва молиявий-техник кўмак ҳажми 7 миллиард доллардан ошгани таъкидланди.
Бундан ташқари, ҳукумат делегацияларининг жорий йилда ўтказилган сермаҳсул учрашув ва музокараларининг натижалари юқори баҳоланди.
Етакчилар инновациялар, «яшил» иқтисодиёт, рақамли технологиялар, фан ва таълим соҳаларида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва лойиҳаларни илгари суриш, маданий-гуманитар алмашинув дастурлари ва парламентлараро мулоқотни давом эттириш муҳимлигини қайд этдилар.
Осака шаҳрида ўтказиладиган «ЭКСПО-2025» бутунжаҳон кўргазмасида Ўзбекистоннинг кенг миқёсли экспозициясини ташкил этишга келишиб олинди.
Мулоқот чоғида халқаро кун тартибидаги масалаларга ҳам тўхталиб ўтилди.
Япония Бош вазири мамлакат БМТ Хавфсизлик кенгашига доимий аъзо бўлиши, Корея ярим оролини ядровий қуролдан холи ҳудудга айлантириш ва ўғирланган япон фуқароларини қайтариш масалаларида Ўзбекистон муттасил қўллаб-қувватлаётгани учун миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистон Президенти Япония томонини Кумамото шаҳрида Сув саммити муваффақиятли ўтказилгани билан табриклади ҳамда Япония Ҳукумати раҳбари томонидан кенг минтақамизда барқарор тараққиёт ва равнаққа эришиш мақсадида илгари сурилган Осиёда амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишларини қўллаб-қувватлашини билдирди.
Бош вазир Фумио Кисида, ўз навбатида, Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда ишонч, яхши қўшничилик ва кенг кўламли шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш борасидаги ташаббусларини ҳамда Афғонистонда бардавом тинчлик ва иқтисодий тикланишни таъминлашга кўрсатаётган кўмагини юксак баҳолади.
«Марказий Осиё + Япония» мулоқоти доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг бутун салоҳиятини ишга солишдан иккала томон ҳам манфаатдор экани қайд этилди.
Суҳбат якунида Президент Шавкат Мирзиёев Бош вазир Фумио Кисидани мамлакатимизга расмий ташриф билан келишга таклиф қилди.
Ўзбекистон ва Япония етакчиларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек очиқ, дўстона ва ишчан руҳда ўтди.

9 июня состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Японии Фумио Кисидой.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-японского многопланового сотрудничества, а также международной и региональной повестки.
Лидеры двух стран обменялись теплыми поздравлениями и пожеланиями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений и 20-летием стратегического партнерства Узбекистана и Японии.
С глубоким удовлетворением отмечено, что саммит в Токио в декабре 2019 года и регулярные контакты на высшем уровне позволили вывести двусторонние отношения на качественно новый уровень, наполнив их практическим содержанием.
Растут объемы взаимной торговли – с начала этого года показатели товарооборота выросли в два раза. Увеличиваются прямые инвестиции ведущих японских компаний в нашу экономику, создается все больше новых совместных предприятий в высокотехнологичных отраслях экономики. Совместно реализуются крупные проекты по модернизации и расширению энергетических мощностей, организации современных промышленных производств, в том числе в машиностроении и химической отрасли, развитию гостиничной инфраструктуры. В нашей столице действует первый Цифровой университет Японии.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность Премьер-министру и Правительству Японии за всемерную поддержку необратимых реформ в Новом Узбекистане. Отмечено, что объемы финансового и финансово-технического содействия, оказанного по линии японских Агентства JICA и Банка международного сотрудничества JABIC, превысили 7 миллиардов долларов.
Кроме того, высоко оценены результаты плодотворных встреч и переговоров правительственных делегаций, проведенных в текущем году.
Лидеры выступили за дальнейшее наращивание практического взаимодействия и продвижение проектов в области инноваций, «зеленой» экономики, цифровых технологий, науки и образования, продолжение программ культурно-гуманитарного обмена и межпарламентского диалога.
Достигнута договоренность об организации полномасштабной экспозиции Узбекистана на Всемирной выставке «ЭКСПО-2025» в городе Осака.
В ходе телефонного разговора были затронуты вопросы международной повестки.
Премьер-министр Японии выразил благодарность за неизменную поддержку Узбекистана в вопросе постоянного членства страны в Совете безопасности ООН, по проблематике денуклеаризации Корейского полуострова и возвращения похищенных японских граждан.
Президент Узбекистана поздравил японскую сторону с успешным проведением Водного саммита в городе Кумамото, а также выступил в поддержку приоритетных направлений практического взаимодействия в Азии, выдвинутых главой Правительства Японии в целях достижения устойчивого развития и процветания нашего обширного региона.
В свою очередь, Премьер-министр Фумио Кисида высоко оценил инициативы Узбекистана по укреплению отношений доверия, добрососедства и полномасштабного партнерства в Центральной Азии, а также оказываемое содействие для обеспечения долгосрочного мира и экономического восстановления Афганистана.
Выражена взаимная заинтересованность в использовании всего потенциала взаимовыгодного сотрудничества в рамках Диалога «Центральная Азия плюс Япония».
В завершение беседы Президент Шавкат Мирзиёев пригласил Премьер-министра Фумио Кисиду посетить нашу страну с официальным визитом.
Телефонный разговор лидеров Узбекистана и Японии прошел в традиционно открытой, дружественной и деловой атмосфере.