Aholini ijtimoiy himoya qilishga qaratilgan tizimli ishlarni davom ettirish hamda moddiy yordam va ko‘makka muhtoj oilalarning farzandlarini kiyim-bosh to‘plamlari, maktab formasi va o‘quv qurollari bilan ta’minlash xarajatlarini byudjet mablag‘lari hisobidan qoplash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 13 iyuldagi “Yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ularning ijtimoiy faolligini yanada oshirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–6260-son Farmonida “Temir daftar”ga kiritilgan oilalarning 18 yoshgacha bo‘lgan har bir farzandi uchun Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan 500 ming so‘m miqdorida bir martalik moddiy yordam ko‘rsatilishi belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2021 yilning avgust oyida aholining quyidagi qatlamlariga 500 ming so‘m miqdorida bir martalik moddiy yordam (keyingi o‘rinlarda – bir martalik moddiy yordam) ko‘rsatilsin:
boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi yoki nafaqasini oluvchi oilalarning 18 yoshga to‘lmagan farzandlariga;
nogironligi bo‘lgan 18 yoshga to‘lmagan bolalarga.
2. Mazkur qarorning 1-bandida nazarda tutilgan tadbirlarni moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
“Temir daftar”ga kiritilgan oilalarning 18 yoshgacha bo‘lgan farzandlariga bir martalik moddiy yordam pullarini to‘lash xarajatlari – respublika byudjeti mablag‘lari;
byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi va boshqa organlardan boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi yoki nafaqasini oluvchi oilalarning
18 yoshga to‘lmagan farzandlariga, shuningdek, nogironligi bo‘lgan 18 yoshga to‘lmagan bolalarga bir martalik moddiy yordam pullarini to‘lash xarajatlari – byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi hamda vazirlik va idoralarga ajratilgan byudjet mablag‘lari.
3. Quyidagilar bir martalik moddiy yordamning ushbu qarorga muvofiq maqsadli va manzilli yetkazilishini ta’minlash yuzasidan shaxsan mas’ul etib belgilansin:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar, Toshkent shahar, tuman (shahar) hokimlari, sektor rahbarlari hamda Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligining hududiy bo‘linmalari rahbarlari – “Temir daftar”ga kiritilgan oilalarning 18 yoshgacha bo‘lgan farzandlari sonidan kelib chiqib, to‘lov vedomostlari shakllantirilishi hamda tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlari orqali ularga moddiy yordam pullarining joriy yil 25 avgustga qadar manzilli yetkazilishini ta’minlash va nazorat qilish bo‘yicha;
byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi, Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Milliy gvardiya, Davlat xavfsizlik xizmati, Davlat bojxona qo‘mitasi, sud hokimiyatining oliy organlaridan – tegishliligi bo‘yicha boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi va nafaqasi oluvchi oilalarning 18 yoshga to‘lmagan farzandlariga, shuningdek, nogironligi bo‘lgan 18 yoshga to‘lmagan bolalarga bir martalik moddiy yordam pullarining pensiyalarni (nafaqalarni) to‘lash uchun belgilangan muddatlarda va manzilli yetkazilishini tashkil etish bo‘yicha;
Moliya vazirligi – zarur mablag‘larning O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjeti va byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasidan o‘z vaqtida ajratilishi bo‘yicha.
4. Moliya vazirligi O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan birgalikda ushbu qaror maqsadi va vazifalarini ommaviy axborot vositalarida va Internet tarmog‘ida keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
5. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib moliya vaziri T.A. Ishmetov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

В целях продолжения системной работы, направленной на социальную защиту населения, а также возмещения за счет бюджетных средств расходов по обеспечению детей из семей, нуждающихся в материальной помощи и поддержке, комплектами одежды, школьной формой и учебными принадлежностями:
1. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 13 июля 2021 года № УП–6260 «О дополнительных мерах по всесторонней поддержке молодежи и дальнейшему повышению ее общественной активности» установлено оказание за счет средств Государственного бюджета единовременной материальной помощи в размере 500 тысяч сумов на каждого ребенка в возрасте до 18 лет из семей, включенных в «Железную тетрадь».
Оказать в августе 2021 года единовременную материальную помощь в размере 500 тысяч сумов (далее – единовременная материальная помощь) следующим слоям населения:
детям, не достигшим возраста 18 лет, из семей, получающих пенсию или пособие по случаю потери кормильца;
детям с инвалидностью, не достигшим возраста 18 лет.
2. Определить источниками финансирования мероприятий, предусмотренных пунктом 1 настоящего постановления:
средства республиканского бюджета – на расходы по выплате денежных средств в качестве единовременной материальной помощи детям в возрасте до 18 лет из семей, включенных в «Железную тетрадь»;
бюджетные средства, выделенные внебюджетному Пенсионному фонду, министерствам и ведомствам, – на расходы по выплате денежных средств в качестве единовременной материальной помощи детям, не достигшим возраста 18 лет, из семей, получающих пенсию или пособие по случаю потери кормильца из внебюджетного Пенсионного фонда и других органов, а также детям с инвалидностью, не достигшим возраста 18 лет.
3. Возложить персональную ответственность за обеспечение целевой и адресной доставки денежных средств единовременной материальной помощи в соответствии с настоящим постановлением на:
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, города Ташкента, районов (городов), руководителей секторов и территориальных подразделений Министерства по поддержке махалли и семьи – за формирование платежных ведомостей исходя из количества детей в возрасте до 18 лет из семей, включенных в «Железную тетрадь», а также обеспечение и осуществление контроля за адресной доставкой им денежных средств в качестве материальной помощи через районные (городские) отделы по поддержке махалли и семьи в срок до 25 августа текущего года;
внебюджетный Пенсионный фонд, Министерство обороны, Министерство внутренних дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Национальную гвардию, Службу государственной безопасности, Государственный таможенный комитет, высшие органы судебной власти – за организацию адресной доставки в установленные сроки денежных средств единовременной материальной помощи соответственно для выплаты пенсий (пособий) детям, не достигшим возраста 18 лет, из семей, получающих пенсию или пособие по случаю потери кормильца, а также детям с инвалидностью, не достигшим возраста 18 лет;
Министерство финансов – за своевременное выделение необходимых средств из республиканского бюджета Республики Узбекистан и внебюджетного Пенсионного фонда.
4. Министерству финансов совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Агентством информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации и сети Интернет.
5. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 октября 2021 года.