Davlat Abrayev, kurash bo‘yicha jahon chempioni, Yopiq inshootlarda va jang san’atlari bo‘yicha V Osiyo o‘yinlari g‘olibi:
– Prezidentimiz tomonidan birinchi marta mamlakatimiz parlamenti – Oliy Majlisga Murojaatnomasini katta hayajon bilan kuzatdik. Ayniqsa, 2017 yilda sport sohasini rivojlantirish borasida amalga oshirilgan ulkan islohotlar, sportchilarimizning erishayotgan yutuqlarini, milliy kurashimiz tarixida yorqin voqea – Turkmanistonda o‘tgan Osiyo olimpiya kengashi bosh assambleyasi yig‘ilishida kurashning Osiyo o‘yinlari dasturiga rasman kiritilganini katta mamnuniyat bilan e’tirof etgani sportchi sifatida meni g‘ururlantirib yubordi.
Darhaqiqat, mamlakatimizda sportni rivojlantirish, yosh avlodning jismonan va ma’nan sog‘lom bo‘lib ulg‘ayishini ta’minlashga doimiy e’tibor qaratilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida bu boradagi ishlar yuksak bosqichga ko‘tarildi. Ayniqsa, davlatimiz rahbarining e’tibori samarasi sportchilarimizning xalqaro maydonlardagi g‘alabalarida o‘z ifodasini topmoqda. Joriy yil Turkmanistonda o‘tgan Yopiq inshootlarda va jang san’atlari bo‘yicha V Osiyo o‘yinlarida erishgan natijalari buning yaqqol isbotidir.
Go‘zal Ismatova, boks bo‘yicha Osiyo chempioni:
– Prezidentimizning Murojaatnomasi boshqalar qatori meni ham to‘lqinlantirib yubordi. Ayniqsa, sportchilarni Olimpiadaga tayyorlashda mutlaqo yangicha yondashuv bo‘lishi, sportchilarga barcha imkoniyatlar yaratilishi haqidagi so‘zlari menga o‘zgacha ruh, kuch-g‘ayrat bag‘ishladi. Bu Prezidentimizning biz yoshlarga bildirayotgan yuksak ishonchi, bizning ezgu orzularimizni ro‘yobga chiqarishga qaratilayotgan ulkan e’tiboridan dalolatdir.
Davlatimiz rahbarining ishonchini oqlash, 2020 yili Yaponiyaning Tokio shahrida bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlarida yuksak natijalarga erishish uchun bor kuch va imkoniyatimizni ishga solamiz.

Давлат Абраев, чемпион мира по курашу, победитель V Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым искусствам:
– Впервые в истории нашей страны Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил Послание парламенту страны — Олий Мажлису. Мы смотрели выступление главы нашего государства с большим вниманием. В частности, меня, как спортсмена, очень воодушевило то, что он с огромным удовлетворением отметил огромные реформы, осуществленные в 2017 году по развитию спорта, достижения наших спортсменов, такое яркое событие в истории национального кураша, как его официальное включение в программу Азиатских игр на состоявшемся в Туркменистане заседании генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии.
Действительно, в нашей стране постоянное внимание уделяется развитию спорта, воспитания молодого поколения физически крепким и духовно развитым. Под руководством Президента Шавката Мирзиёева работа в данном направлении поднята на высокий уровень. В частности, результатом внимания главы государства становятся победы наших спортсменов на международной арене. Ярким тому подтверждением являются результаты, зафиксированные ими на прошедших в Туркменистане V Азиатских играх в закрытых помещениях и боевым искусствам.
Гузаль Исматова, чемпионка Азии по боксу:
– Послание Президента воодушевило меня, как и других моих соотечественников. В частности, его слова о том, что спортсменов к Олимпиаде будут готовить на основе совершенно нового подхода, что для них будут предоставлены необходимые возможности, придали нам совершенно другой настрой, силы и энергию. Это свидетельствует о высоком доверии Президента к нам, молодежи, его огромном внимании и поддержке осуществления наших заветных целей.
Мы задействуем все свои силы и энергию, чтобы оправдать доверие главы нашего государства, достичь высоких результатов на Олимпийских играх 2020 года в городе Токио (Япония).