Qoʻqon shahrida 14-sentyabr kuni birinchi Xalqaro hunarmandchilik festivalining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev barchani chin yurakdan qutlab, yurtimizga, ushbu anjumanga boʻlgan katta hurmat va eʼtibori uchun xorijiy mehmonlarga tashakkur izhor etdi.
– Umumbashariy madaniyatning ajralmas qismi boʻlgan xalq amaliy sanʼati dunyodagi har bir xalq hayotida, uning turmush tarzi va qadriyatlari rivojida alohida oʻrin tutadi. Insoniyatning ongli hayotida hunarmandchilikning paydo boʻlishi – sivilizatsiya sari tashlangan eng muhim tarixiy qadam, desak, haqiqatni aytgan boʻlamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev buyuk avliyo va hunarmand bobomiz Bahouddin Naqshband soʻzlaridan iqtiboslar keltirdi. Diyorimizda hunarmandlar mehnati qadrlanib, yoshlarning hunar oʻrganishi uchun keng imkoniyatlar yaratilayotgani, ushbu festival bu sohani yanada rivojlantirishda muhim oʻrin tutishini qayd etdi.
– Ushbu xalqaro festival nafaqat koʻpmillatli Oʻzbekiston xalqi, balki jahon hunarmandlari, butun dunyo ustalarining katta bayrami, desak toʻgʻri boʻladi. Bu – olis tarix va bugungi zamon nafasini, turli qadriyat va anʼanalarni oʻzida yaqqol namoyon etadigan, mushtarak dillarni birlashtiradigan chinakam doʻstlik va hamkorlik anjumanidir, – dedi Prezident.
Mazkur festival davlatimiz rahbarining 2018-yil 1-noyabrdagi qaroriga muvofiq oʻtkazilmoqda. Festival arafasida shahar hayotida yana bir muhim voqea yuz berdi – Jahon hunarmandlar kengashi tomonidan Qoʻqon shahriga “Jahon hunarmandlari shahri” degan yuksak unvon berildi.
Marosimda Jahon hunarmandlar kengashi prezidenti Rozi Grinlis ham nutq soʻzladi.
Anjuman oʻtkaziladigan maydon atrofi bayramona bezatilgan. Qoraqalpogʻiston va barcha viloyatlardan kelgan hunarmandlar buyumlari koʻrgazmasi tashkil etilgan.Xalqaro hunarmandchilik festivali ikki yilda bir marta oʻtkaziladi. Bu yilgi anjumanda 78 ta mamlakatdan 370 dan ziyod hunarmandlar, sanʼatshunoslar, jurnalistlar ishtirok etmoqda.

Шавкат Мирзиёев: Возникновение ремесел стало важнейшим историческим шагом к цивилизации
В Коканде 14 сентября состоялась церемония торжественного открытия первого Международного фестиваля народно-прикладного искусства.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев искренне поздравил собравшихся и выразил признательность зарубежным гостям за внимание и уважение к нашей стране, к данному событию.
— Народно-прикладное искусство, являясь неотъемлемой частью общечеловеческой культуры, занимает особое место в жизни каждого народа, формировании его менталитета и ценностей. Действительно, возникновение ремесел стало важнейшим историческим шагом к цивилизации, — отметил глава государства.
Шавкат Мирзиёев в своей речи привел изречения нашего великого предка – святого и ремесленника Бахоуддина Накшбанда. Президент отметил, что в Узбекистане высоко ценится труд мастеров прикладного искусства, создаются широкие возможности для овладения молодежью ремеслами, а данный фестиваль сыграет важную роль в дальнейшем развитии сферы.
— Думаю, что этот международный фестиваль является большим праздником не только для многонационального народа Узбекистана, но и для ремесленников и мастеров всего мира. Это форум настоящей дружбы и сотрудничества, где гармонично сочетаются далекое прошлое и современность, традиции и ценности разных народов, объединяются близкие по духу сердца, — подчеркнул Президент.
Фестиваль проводится в соответствии с постановлением главы государства от 1 ноября 2018 года. В преддверии этого праздника прикладного искусства в жизни Коканда произошло важное событие – Всемирным советом ремесленников ему было присвоено высокое звание Всемирного города ремесленников.
На церемонии с речью выступила президент Всемирного совета ремесленников Роузи Гринлис.
Площадь, где проходит фестиваль, празднично украшена. Здесь организованы выставки ремесленников из Каракалпакстана и всех областей.
Международный фестиваль народно-прикладного искусства будет проводиться раз в два года. В нынешнем мероприятии принимают участие более 370 ремесленников, искусствоведов и журналистов из 78 стран мира.