2018 yilda “Obod qishloq” dasturi doirasida respublikaning 159 ta tumanidagi 417 ta qishloqning meʼmoriy qiyofasini tubdan yangilash va hududlarni kompleks rivojlantirish maqsadida ulardagi yoʻl-transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va ijtimoiy soha obyektlarida qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 29 martdagi “Obod qishloq” dasturi toʻgʻrisida”gi PF-5386-son Farmonida belgilangan vazifalar ijrosini samarali tashkil etish, 2019 yilda “Obod qishloq” dasturi (keyingi oʻrinlarda Dastur deb ataladi) doirasida har bir tumanda 3 tadan qishloq (mahalla)da aholining yashash sharoitlarini tubdan yaxshilash, turmush tarzi va darajasida sezilarli ijobiy oʻzgarishlarni taʼminlash, mazkur qishloq (mahalla)larning qiyofasini zamonaviylashtirish va unda istiqomat qiluvchilar uchun ish oʻrinlarini yaratish maqsadida:
1. 2019 yilda Dastur doirasida quyidagilar:
mamlakatimizning 159 ta tumanida 1,6 million nafardan ortiq aholi istiqomat qiladigan 478 ta qishloqda amalga oshiriladigan qurilish va obodonlashtirish ishlarining asosiy koʻrsatkichlari 1-ilovaga muvofiq;
amalga oshiriladigan chora-tadbirlar uchun sarflanishi rejalashtirilgan 4,8 trillion soʻm miqdoridagi xarajatlarning moliyalashtirish manbalari 2-ilovaga muvofiq;
umumiy uzunligi 5 476 kilometrdan iborat mintaqaviy yoʻllar (ichki koʻchalar)ni taʼmirlash va rekonstruksiya qilish chora-tadbirlari 3-ilovaga muvofiq;
1,3 trillion soʻm miqdoridagi mablagʻlar hisobidan qishloqlarni obodonlashtirish chora-tadbirlari 4-ilovaga muvofiq;
36 mingdan ortiq hamda umumiy uzunligi 2 458 kilometr boʻlgan tungi koʻcha yoritish hamda 21 ta aloqa tizimini yaxshilash chora-tadbirlari 5-ilovaga muvofiq;
aholiga transport xizmati koʻrsatish tizimini takomillashtirish, xususan 556 ta avtobekat qurish hamda umumiy qiymati 46,3 milliard soʻmlik 189 ta zamonaviy avtobuslar xarid qilish boʻyicha chora-tadbirlar 6-ilovaga muvofiq;
ichimlik suvi taʼminoti tizimini yaxshilash maqsadida 2 219 kilometr yangi tarmoq hamda 221 ta suv inshootini qurish, 729 kilometr tarmoqlar hamda 163 ta suv inshootlarini rekonstruksiya qilish chora-tadbirlari 7-ilovaga muvofiq;
361 milliard soʻm miqdoridagi mablagʻlar hisobidan elektr va gaz taʼminoti tizimini yaxshilash chora-tadbirlari 8-ilovaga muvofiq;
214,2 mingta yakka tartibdagi uy-joylarni taʼmirlash boʻyicha chora-tadbirlar 9-ilovaga muvofiq;
1 182 ta koʻp xonadonli uy-joylarni taʼmirlash chora-tadbirlari 10-ilovaga hamda 378 ta koʻp xonadonli uy-joylar hududlarini obodonlashtirish chora-tadbirlari 11-ilovaga muvofiq;
280 ta maktabgacha taʼlim, 510 ta maktab, 237 ta sogʻliqni saqlash hamda 439 ta boshqa ijtimoiy soha obyektlarini qurish va taʼmirlash chora-tadbirlari 12-12.4-ilovalarga muvofiq;
jami 2 532 ta bozor infratuzilmasi obyektlarini qurish va taʼmirlash yuzasidan chora-tadbirlar 13-ilovaga muvofiq;
irrigatsiya-melioratsiya sohasida, jumladan, 296 kilometr irrigatsiya va 1 538 kilometr melioratsiya obyektlarini qurish va taʼmirlash, 584 kilometr irrigatsiya obyektlarini tozalash boʻyicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlar 14-ilovaga muvofiq;
talab etiladigan asosiy turdagi qurilish va pardozlash materiallari toʻgʻrisidagi koʻrsatkichlar 15-ilovaga muvofiq;
Dastur parametrlari ijrosini oʻz muddatida va sifatli amalga oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar rejasi 16-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 29 martdagi “Obod qishloq” dasturini 2018 yilda amalga oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-3630-son qarori bilan tashkil etilgan
“Obod qishloq” dasturini amalga oshirishni muvofiqlashtirish boʻyicha Respublika komissiyasi (keyingi oʻrinlarda Respublika komissiyasi deb ataladi) Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari, tegishli vazirliklar va idoralar bilan birgalikda:
bir oy muddatda mazkur qaror parametrlaridan kelib chiqqan holda, qishloqlarda 2019 yilda amalga oshiriladigan qurilish, taʼmirlash va obodonlashtirish ishlarining mahalliy hokimliklar va tegishli vazirlik (idora)lar tomonidan ishlab chiqilgan hamda Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan kelishilgan tuman va qishloqlar kesimidagi manzilli roʻyxatlarini tasdiqlasin;
Dasturga kiritilgan qishloq aholi punktlaridagi mavjud uy-joylar, bino va inshootlar, infratuzilma obyektlari, ichimlik suv tizimlari, yoʻl-transport va muhandislik-kommunikatsiyalarining texnik holatini oʻrganib chiqib, shu asosda 2019 yilda qurilish, rekonstruksiya qilish va taʼmirlash ishlarining “tarmoq jadvallari”ni ishlab chiqib, tasdiqlash hamda ijrosini taʼminlash choralarini koʻrsin.
Respublika komissiyasi (A.Ramatov)ga Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari tashabbuslari asosida tegishli davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari bilan kelishgan holda Dasturga qoʻshimcha qishloqlarni kiritish hamda amalga oshiriladigan qurilish-taʼmirlash va obodonlashtirish ishlarining loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish, ekspertizadan oʻtkazish natijalari boʻyicha ish hajmlari va qiymatlariga aniqlik va tuzatish kiritish huquqi berilsin.
3. Dastur doirasida bajariladigan qurilish, taʼmirlash va obodonlashtirish ishlari uchun ajratilgan mablagʻlardan maqsadli hamda samarali foydalanish, shuningdek, obyektlarning ish hajmi va loyiha-smeta hujjatlari qiymatining asossiz ravishda oshirib yuborilishiga yoʻl qoʻymaslik uchun Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari shaxsan masʼuldir.
Dastur doirasida bajariladigan qurilish, taʼmirlash va obodonlashtirish ishlari boʻyicha ish hajmi va smeta qiymati oshirilgan taqdirda qoʻshimcha talab etiladigan mablagʻlar Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyat mahalliy byudjetlarining qoʻshimcha manbalari hisobidan amalga oshirilishi belgilab qoʻyilsin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari, tegishli vazirliklar, idoralar bilan birgalikda respublika byudjeti va maqsadli jamgʻarmalar hisobidan moliyalashtiriladigan ijtimoiy infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish hamda taʼmirlash ishlarini Oʻzbekiston Respublikasining 2019 yilga moʻljallangan Investitsiya dasturi doirasida amalga oshirsin.
5. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari huzuridagi “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyalari, shuningdek, vazirlik, idora va xoʻjalik birlashmalari tizimidagi buyurtmachi xizmatlar Dasturga kiritilgan obyektlar boʻyicha buyurtmachi etib belgilansin.
6. Respublika komissiyasi (A.Ramatov):
Dasturda ishtirok etayotgan Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari, vazirliklar va idoralarning faoliyatini muvofiqlashtirib, oʻzaro hamkorligini taʼminlasin hamda yuzaga kelgan muammoli masalalarni tezkor ravishda hal etish choralarini koʻrsin;
qurilish va obodonlashtirish ishlari boʻyicha belgilangan koʻrsatkichlar ijrosini oʻz vaqtida va toʻliq taʼminlash yuzasidan tizimli monitoring yuritib, muntazam ravishda muhokama qilib borsin;
Dastur parametrlari bajarilishini kechiktirgan yoki taʼminlamagan mahalliy davlat hokimiyati organlari, davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari rahbarlariga nisbatan intizomiy choralar koʻrish yuzasidan Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – Oʻzbekiston Respublikasi moliya vaziri J.Qoʻchqorov hamda Bosh vazirning investitsiyalar va tashqi iqtisodiy aloqalar masalalari boʻyicha oʻrinbosari E.Gʻaniyev davlat hamda xoʻjalik boshqaruvi organlari tomonidan taqdim etilgan loyihalar asosida Dasturni amalga oshirishga xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumatlar moliya tashkilotlarining uzoq muddatli imtiyozli kreditlarini va boshqa moliyaviy manbalarni jalb etish choralarini koʻrsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi, Transport vazirligi va Energetika vazirligi Dasturga kiritilgan qishloq aholi punktlarida ijtimoiy soha obyektlari, yoʻl-transport infratuzilmasi va muhandislik-kommunikatsiyalari tarmoqlari qurilishi uchun loyihalarning moliyaviy-iqtisodiy hisobotini (loyihaoldi hujjatini) bir oy muddatda tayyorlab, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga taqdim etsin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, “Oʻzmetkombinat” AJ, “Oʻzsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi, “Oʻzneftmahsulot” AJ buyurtmachilar va loyiha tashkilotlarining asoslangan hisob-kitoblari boʻyicha Dastur doirasida 2019 yilda qishloq aholi punktlarida ijtimoiy soha obyektlari, muhandislik kommunikatsiya tarmoqlarini qurish va taʼmirlash uchun birja kotirovkalarining oʻrtacha narxlariga muvofiq haqini oldindan toʻlash sharti bilan metall prokati, sement va yoqilgʻi-moylash mahsulotlari ajratilishini taʼminlasin.
ushbu qarorning talablari oʻz vaqtida va toʻla-toʻkis amalga oshirilishini taʼminlash ustidan nazorat olib borilishi yuzasidan – Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi oʻrinbosari – Oʻzbekiston Respublikasi transport vaziri A.Ramatov zimmasiga;
ushbu qaror bilan tasdiqlangan yigʻma koʻrsatkichlar va asosiy parametrlarga muvofiq uy-joylarni taʼmirlash, muhandislik-transport kommunikatsiyalari hamda infratuzilma obyektlarini oʻz vaqtida va sifatli qurilishi va taʼmirlanishi yuzasidan – Oʻzbekiston Respublikasi qurilish vaziri A.Toʻxtayev zimmasiga;
qurilish-montaj ishlari tannarxini pasaytirish va ularda mahalliy zamonaviy qurilish materiallari va uskunalarini keng qoʻllashga qaratilgan chora-tadbirlarni izchil amalga oshirish yuzasidan – Oʻzbekiston Respublikasi iqtisodiyot va sanoat vaziri B.Xoʻjayev zimmasiga shaxsiy javobgarlik yuklansin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilikka ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartish va qoʻshimchalar yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

В 2018 году в рамках реализации программы «Обод кишлок» с целью коренного улучшения архитектурного облика 417 кишлаков в 159 районах и комплексного развития регионов республики были проведены работы по строительству и благоустройству их дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей и объектов социальной сферы.
С целью эффективного исполнения задач, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 29 марта 2018 года № УП–5386
«О Программе «Обод кишлок», коренного улучшения в 2019 году в рамках программы «Обод кишлок» (далее – Программа) уровня жизни населения 3 махаллей (кишлаков) в каждом районе, обеспечения ощутимых положительных изменений в образе и уровне жизни, модернизации облика этих махаллей (кишлаков) и создания рабочих мест для проживающих в них:
1. Утвердить в рамках Программы на 2019 год:
основные показатели строительных и благоустроительных работ, подлежащих проведению в 478 кишлаках 159 районов, в которых проживает более 1,6 млн населения согласно приложению № 1;
источники финансирования мероприятий, на затраты по реализации которых предусматривается выделение 4,8 триллиона сумов согласно приложению № 2;
мероприятия по ремонту и реконструкции региональных дорог (внутренних улиц), общая протяженность которых составляет 5 476 км, согласно приложению № 3;
мероприятия по благоустройству кишлаков за счет средств в размере 1, 3 триллиона сумов согласно приложению № 4;
мероприятия по улучшению более 36 тысяч систем ночного уличного освещения с общей протяженностью 2 458 км, а также 21 системы связи согласно приложению № 5;
мероприятия по совершенствованию системы оказания транспортных услуг населению, в частности строительство 556 автобусных остановок, а также закупка 189 современных автобусов общей стоимостью 46,3 миллиарда сумов согласно приложению № 6;
мероприятия по строительству 2 219 км новых сетей и 221 водного сооружения, а также реконструкции 729 км сетей и 163 водных сооружений с целью улучшения системы обеспечения питьевой водой согласно приложению № 7;
мероприятия по улучшению системы электро- и газоснабжения за счет средств в размере 361 миллиарда сумов согласно приложению № 8;
мероприятия по ремонту 214,2 тысячи индивидуальных частных жилых домов согласно приложению № 9;
мероприятия по ремонту 1 182 многоквартирных жилых домов и благоустройству территорий 378 многоквартирных жилых домов согласно приложениям №№ 10–11;
мероприятия по строительству и ремонту 280 дошкольных образовательных учреждений, 510 школ, 237 объектов здравоохранения и 439 других объектов социальной сферы согласно приложениям № 12–12.4;
мероприятия по строительству и ремонту в общей сложности 2 532 объектов рыночной инфраструктуры согласно приложению № 13;
мероприятия в отрасли ирригации и мелиорации, в том числе по строительству и ремонту 296 км ирригационных и 1 538 км объектов мелиорации, очистке 584 км ирригационных объектов согласно приложению № 14;
потребность в основных видах строительных и отделочных материалов согласно приложению № 15;
дополнительные мероприятия по своевременной и качественной реализации параметров Программы согласно приложению № 16.
2. Республиканской комиссии по координации реализации Программы «Обод кишлок» (далее – Республиканская комиссия), созданной постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 марта 2018 года № ПП–3630 «О дополнительных мерах по реализации программы «Обод кишлок» в 2018 году» Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей совместно с соответствующими министерствами и ведомствами:
в месячный срок исходя из параметров настоящего постановления утвердить адресные списки в разрезе районов и кишлаков по проведению в 2019 году в кишлаках строительных, ремонтных и благоустроительных работ, разработанных местными хокимиятами и соответствующими министерствами (ведомствами), согласованных с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством экономики и промышленности и Министерством финансов Республики Узбекистан;
на основе изучения технического состояния имеющихся жилых домов, зданий и сооружений, объектов инфраструктуры, систем снабжения питьевой водой, дорожно-транспортной и инженерных коммуникаций населенных пунктов, включенных в Программу, разработать «сетевые графики» строительства, реконструкции и ремонтных работ на 2019 год, принять меры по их утверждению и обеспечению исполнения.
Республиканской комиссии (Раматов А.) по инициативе Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей предоставить им право включать по согласованию с соответствующими органами государственного и хозяйственного управления в Программу дополнительно кишлаки, а по результатам разработки проектно-сметной документации предстоящих строительно-ремонтных и благоустроительных работ, а также проведения экспертизы этой документации, вносить уточнения и корректировки в объемы и стоимость работ.
3. Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимы областей несут персональную ответственность за целевое и эффективное использование выделенных на проведение строительных, ремонтных и благоустроительных работ средств, недопущение необоснованного завышения объемов работ и стоимости проектно-сметной документации объектов.
Установить, что в случае превышения объемов работ и сметной стоимости строительных, ремонтных и благоустроительных работ дополнительная потребность в средствах будет покрываться за счет дополнительных источников местных бюджетов Республики Каракалпакстан и областей.
4. Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству финансов, Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей, соответствующими министерствами и ведомствами провести в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2019 год работы по строительству, реконструкции и ремонту объектов социальной инфраструктуры, финансируемых за счет республиканского бюджета и целевых фондов.
5. Определить инжиниринговые компании «Служба единого заказчика» при Совете Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятах областей, а также службы заказчика в системе министерств, ведомств и хозяйственных объединений заказчиками по объектам, включенным в Программу.
6. Республиканской комиссии (Раматов А.):
обеспечить координацию деятельности и взаимодействие Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, министерств и ведомств, участвующих в реализации Программы, а также принятие мер по оперативному решению возникающих проблемных вопросов;
проводить системный мониторинг за обеспечением своевременного и полноценного исполнения утвержденных показателей строительных и благоустроительных работ с регулярным обсуждением итогов;
вносить в Кабинет Министров предложения по применению дисциплинарных мер в отношении руководителей местных органов исполнительной власти, органов государственного и хозяйственного управления, просрочивших или не обеспечивших выполнение параметров Программы.
7. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан – министру финансов Республики Узбекистан Кучкарову Д., а также заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам инвестиций и внешних экономических связей Ганиеву Э. принять меры по привлечению долгосрочных льготных кредитов и других финансовых источников международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций для осуществления в рамках Программы проектов, инициированных органами государственного и хозяйственного управления.
Министерству жилищно-коммунального обслуживания, Министерству транспорта и Министерству энергетики в месячный срок подготовить и внести в Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан финансово-экономические отчеты (предпроектные документы) по строительству объектов социальной сферы, дорожно-транспортной инфраструктуры и инженерных коммуникаций в сельских населенных пунктах, включенных в Программу.
8. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан, АО «Узметкомбинат», объединению «Узстройматериалы», АО «Узнефтепродукт» обеспечить выделение по обоснованным расчетам заказчиков и проектных организаций в рамках Программы металлопроката, цемента и горюче-смазочных материалов по средним ценам биржевых котировок на условиях предоплаты для строительства и ремонта в 2019 году объектов социальной сферы и инженерно-коммуникационных сетей в сельских населенных пунктах.
первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра транспорта Республики Узбекистан Раматова А. – за осуществление строгого контроля по обеспечению своевременной и полноценной реализации требований настоящего постановления;
министра строительства Республики Узбекистан Тухтаева А. –
за своевременный и качественный ремонт жилья, строительство и ремонт инженерно-транспортных коммуникаций и объектов инфраструктуры в соответствии со сводными показателями и основными параметрами, утвержденными настоящим постановлением;
министра экономики и промышленности Республики Узбекистан
Ходжаева Б. – за последовательную реализацию мероприятий, направленных на снижение себестоимости строительно-монтажных работ и широкое применение в них современных отечественных строительных материалов и оборудования.
10. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.