Xalqaro shaxmat ustasi Javohir Sindorovga Prezidentimiz sovg‘asi topshirildi
Shaxmat bo‘yicha jahon va Osiyo chempionatlari g‘olibi, xalqaro shaxmat ustasi Javohir Sindorovga Prezidentimiz sovg‘asi topshirildi.
Shu munosabat bilan Shaxmat bo‘yicha respublika ixtisoslashtirilgan bolalar-o‘smirlar sport maktabida bo‘lib o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi raisi R.Qurbonov va boshqalar mamlakatimizda sportni, jumladan, bolalar sportini rivojlantirish, o‘sib kelayotgan yosh avlodni har tomonlama sog‘lom va barkamol insonlar qilib tarbiyalash, ularning iqtidor va salohiyatini yuzaga chiqarish, jahon maydonlarida Vatanimiz sharafini munosib himoya qilishga qodir iste’dodli sportchilarni tayyorlash va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga doimiy e’tibor qaratilayotganini alohida ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 3-iyundagi «Jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi, 10-avgustdagi “Nufuzli xalqaro sport musobaqalarida yuksak natijalarga erishgan O‘zbekiston sportchilarini jamoat va sport ishlariga keng jalb etish hamda sportchilarni va ularning trenerlarini rag‘batlantirish to‘g‘risida”gi qarorlari soha rivojida muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Bugun yurtimiz sportchilari nufuzli sport anjumanlarida – jahon va qit’a chempionatlari, Olimpiya va Osiyo o‘yinlarida yuqori natijalarga erishib, Vatanimiz dovrug‘ini butun dunyoga tarannum etmoqda.
Buni yosh shaxmatchimiz Javohir Sindorov misolida ham ko‘rish mumkin. To‘rt yarim yoshidan shaxmat bilan muntazam shug‘ullanib kelayotgan Javohirning erishgan yutuqlariga jahonning yetakchi shaxmatchilari ham havas qiladi. U 2012-yil Hindistonda maktab o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo chempionatida oltin va kumush medallarga sazovor bo‘ldi. 2013-yil Eronda shaxmat bo‘yicha 18 yoshgacha o‘g‘il-qizlar o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo chempionatida kumush medalni qo‘lga kiritdi.
2014-yil Gretsiyada maktab o‘quvchilari o‘rtasida shaxmatning rapid va blits yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazilgan jahon chempionatida Javohir Sindorov biryo‘la ikkita oltin medalni qo‘lga kiritdi. Braziliyada maktab o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan shaxmat bo‘yicha jahon chempionatida ham oltin medalga sazovor bo‘ldi. 2015-yil Tailandning Pattayya shahrida shaxmat bo‘yicha maktab o‘quvchilari o‘rtasidagi jahon chempionatida yana shohsupaning eng yuqori pog‘onasiga ko‘tarildi. 2016-yil Rossiyada o‘tkazilgan maktab o‘quvchilari o‘rtasidagi jahon chempionatida kumush medal bilan taqdirlandi.
2017-yilgi sport mavsumi ham shaxmatchimiz uchun muvaffaqiyatli bo‘lmoqda. Javohir aprel oyida poytaxtimizda shaxmat bo‘yicha 8-18 yoshgacha o‘g‘il-qizlar o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo chempionatida ikkita oltin medalni qo‘lga kiritdi.
– Javohir juda tirishqoq va mehnatkash shaxmatchi, – deydi uning murabbiyi, xalqaro grossmeyster Marat Jumayev. – U bilan deyarli har kuni besh-olti soatdan mashg‘ulot o‘tkazamiz. Javohirning bugungi kunda erishayotgan natijalari kelajakda yanada katta yutuqlarni qo‘lga kiritishiga ishonch bag‘ishlaydi.
Yaqinda Turkiyaning Antaliya shahrida o‘tgan Xalqaro shaxmat federatsiyasi – FIDEning 88-Kongressida yosh shaxmatchimiz Javohir Sindorovga xalqaro shaxmat ustasi unvoni berilgani e’lon qilindi.
Jahon va Osiyo chempionati g‘olibi, xalqaro shaxmat ustasi Javohir Sindorov Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan eng so‘nggi rusumdagi zamonaviy noutbuk (Macbook) bilan taqdirlandi.
– Prezidentimizning biz yoshlarga ko‘rsatayotgan ulkan e’tibor va g‘amxo‘rligidan minnatdormiz, – deydi Javohir Sindorov. – Xalqaro maydonda erishayotgan g‘alabalarimiz mamlakatimizda yoshlar uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilayotgan e’tibor tufaylidir. Prezidentimizning sovg‘asi meni yanada yuksak marralar sari ruhlantiradi, kelajakda xalqaro grossmeyster talabini bajarishimda yaqin ko‘makdoshim bo‘ladi.

Юному гроссмейстеру Жавохиру Синдорову вручен подарок Президента
Победителю чемпионатов мира и Азии по шахматам, международному мастеру по шахматам Жавохиру Синдорову вручен подарок Президента нашей страны.
На состоявшемся в этой связи в Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школе по шахматам мероприятии председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту Р.Курбанов и другие особо отметили, что в нашей стране постоянное внимание уделяется развитию спорта, в том числе детского, воспитанию подрастающего молодого поколения всесторонне здоровыми и гармонично развитыми личностями, реализации их талантов и потенциала, подготовке и всесторонней поддержке талантливых спортсменов, способных достойно защищать честь Родины на международной арене.
Важным руководством к действию для развития сферы служат постановления главы нашего государства «О мерах по дальнейшему развитию физической культуры и массового спорта» от 3 июня и “О широком привлечении спортсменов Узбекистана, достигших высоких результатов на престижных международных спортивных соревнованиях, к общественной и спортивной деятельности, а также поощрении спортсменов и их тренеров” от 10 августа нынешнего года.
Сегодня спортсмены нашей страны, достигая высоких результатов на чемпионатах мира и континента, Олимпийских и Азиатских играх, прославляют нашу Родину во всем мире.
Это можно увидеть и на примере юного шахматиста Жавохира Синдорова. Достижениями Жавохира, который регулярно занимается шахматами с 4-летнего возраста, восхищаются ведущие шахматисты мира. В 2012 году на состоявшемся в Индии чемпионате Азии среди школьников он удостоился золотой и серебряной медалей. В 2013 году он завоевал серебро на чемпионате Азии среди шахматистов в возрасте до 18 лет в Иране.
В 2014 году в Греции на чемпионате мира по рапиду и блицу среди школьников Жавохир Синдоров одновременно завоевал две золотые награды. Он также удостоился золотой медали на чемпионате мира по шахматам среди школьников в Бразилии. В 2015 году он снова поднялся на высшую ступень пьедестала почета на прошедшем в таиландском городе Паттайя чемпионате мира по шахматам среди школьников. В 2016 году он был награжден серебряной медалью на чемпионате мира среди школьников в России.
Нынешний спортивный сезон также проходит для нашего шахматиста весьма успешно. На прошедшем в апреле в Ташкенте чемпионате Азии по шахматам среди спортсменов в возрасте 8-18 лет Жавохир завоевал две золотые медали.
– Жавохир очень старательный и трудолюбивый, – говорит его тренер, международный гроссмейстер Марат Жумаев. – С ним мы занимаемся по 5-6 часов в день. Нынешние результаты Жавохира позволяют надеяться, что в будущем он добьется еще больших успехов.
На состоявшемся в турецком городе Анталия 88-м конгрессе Международной шахматной федерации – ФИДЕ было объявлено о том, что нашему юному шахматисту Жавохиру Синдорову присвоено звание международного мастера по шахматам.
Победитель чемпионата мира и Азии, международный мастер по шахматам Жавохир Синдоров награжден Президентом Шавкатом Мирзиёевым современным ноутбуком (Macbook) последней модели.
– Мы очень признательны Президенту нашей страны за огромное внимание и заботу о молодежи, – говорит Жавохир Синдоров. – Побед на международной арене мы добиваемся благодаря создаваемым для нас широким возможностям, вниманию, уделяемому всесторонней поддержке молодежи. Подарок главы нашего государства воодушевляет меня на достижение еще более высоких рубежей, поможет мне выполнить нормативы для получения звания международного гроссмейстера.