24 noyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining qirq yettinchi yalpi majlisi o‘z ishini boshladi.
Videokonferensaloqa tarzida o‘tkazilgan yalpi majlisni Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva olib bordi.
Senatning qirq yettinchi yalpi majlisida senatorlar tomonidan dastlab “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga saylov va referendum o‘tkazish tartibini yanada takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni senatorlar tomonidan atroflicha muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan «O‘zbekiston – 2030» strategiyasi qabul qilinib, mazkur strategiya doirasida muhim va dolzarb yo‘nalishlar bo‘yicha maqsadlar belgilangan.
Muhokama davomida demokratik islohotlarni chuqurlashtirish va mamlakatni modernizatsiya qilishda siyosiy partiyalarning rolini yanada kuchaytirishga qaratilgan vakillik organlariga saylovning aralash, ya’ni majoritar va proporsional tizimini joriy qilish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada referendum va saylov bilan bog‘liq o‘zgarishlar nazarda tutilganligi, shu sababli amaldagi saylov to‘g‘risidagi hamda referendum to‘g‘risidagi qonunchilikni unga muvofiqlashtirish zarurati ham mavjudligi qayd etildi.
Ko‘rib chiqilgan Konstitutsiyaviy qonunga ko‘ra Qonunchilik palatasi saylovi aralash (majoritar, proporsional) saylov tizimi asosida o‘tkaziladi. Unda Qonunchilik palatasining 75 nafar deputati majoritar saylov tizimi asosida bir mandatli saylov okruglaridan, qolgan 75 nafari proporsional saylov tizimi (partiyalar ro‘yxati) asosida siyosiy partiyalarga berilgan ovozlar bo‘yicha yagona saylov okrugidan saylanishi nazarda tutilgan.
Yana bir muhim masala – siyosiy partiyalar tomonidan deputatlikka nomzodlar ko‘rsatilayotganda ayollar sonining eng kam miqdorini nomzodlar umumiy sonining o‘ttiz foizidan qirq foiziga oshirishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Shu bilan bir qatorda saylov komissiyalarining faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgarishlar ma’qullandi. Xususan, Markaziy saylov komissiyasi to‘qqiz nafar a’zodan iborat tarkibda saylanishi, Markaziy saylov komissiyasining Raisi besh yillik muddatga saylanishi, ayni bir shaxs surunkasiga ikki muddatdan ortiq Markaziy saylov komissiyasining Raisi etib saylanishi mumkin emasligi qat’iy belgilanmoqda.
Senatorlar tomonidan mazkur Konstitutsiyaviy qonunning qabul qilinishi parlament hamda mahalliy vakillik organlarining faoliyatida siyosiy partiyalarning rolini yanada kengaytirishga, Qonunchilik palatasi deputatlari korpusini shakllantirishning majoritar-proporsional shakliga asoslangan saylov tizimi joriy etilishining huquqiy asoslari yaratilishiga xizmat qilishi alohida ta’kidlab o‘tildi.
Qizg‘in muhokamalardan so‘ng qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Shundan so‘ng, yalpi majlisda “Tuproqni muhofaza qilish va uning unumdorligini oshirish to‘g‘risida”gi qonun muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, qishloq xo‘jaligini isloh qilish, sohani rivojlantirishning huquqiy asosini mustahkamlash, investitsiyalarni jalb qilish, resurstejamkor texnologiyalarni joriy etish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, yer yuzidagi bugungi ekologik omillarning keskin o‘zgarishi yer va suv resurslaridan samarali foydalanishga, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari hosildorligi va sifatini oshirishga o‘z ta’sirini ko‘rsatmoqda.
Bu esa, o‘z navbatida, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini ta’minlash va iste’mol ratsionini yaxshilash, tuproq unumdorligini oshirish, saqlash va asrab-avaylashni talab etmoqda.
Shu bois ushbu qonun bilan yer fondining barcha toifalaridagi tuproqning unumdor va tuproq hosil qiluvchi qatlamlari tuproqni muhofaza qilish ob’ekti etib belgilanmoqda.
Qonunda tuproqni muhofaza qilish va uning unumdorligini oshirish sohasidagi davlat nazorati, yer egalarining, yerdan foydalanuvchilarning va yer uchastkalari ijarachilarining tuproqni muhofaza qilish va uning unumdorligini oshirish sohasidagi huquq va majburiyatlari mustahkamlanmoqda.
Qonunda tuproq unumdorligini oshirish va muhofaza qilish, holatini yaxshilash, unumdorligini saqlash, shuningdek, mas’ul vazirlik va idoralarning vakolatlari, yerlarni rekultivatsiya qilish, tuproq holati va sifatiga ta’sir qiluvchi loyihalar, vositalar va texnologiyalarni davlat ekspertizasidan o‘tkazish masalalari o‘z aksini topmoqda.
Shu bilan birga, jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan tuproqqa yetkazilgan zararning o‘rni qoplanishini talab qilish huquqi belgilanmoqda.
Shaharsozlik faoliyatini, geologik qidiruvni va foydali qazilmalarni qazib olishni, shuningdek, qishloq xo‘jaligiga oid bo‘lmagan boshqa faoliyatni amalga oshirish chog‘ida tuproqning unumdor qatlami sidirib olinmaganligi va saqlanmaganligi fakti aniqlangan taqdirda, yetkazilgan zararning o‘rni qoplanishi mustahkamlanmoqda.
Senatorlar ushbu qonunning qabul qilinishi natijasida sug‘oriladigan tuproqlar unumdorligining pasayish jarayonlariga barham berilishi hamda tuproq unumdorligini tiklash hisobiga mahsulot yetishtirish hajmining ortishi va toza tuproqda sifatli hamda xavfsiz mahsulot yetishtirish imkoniyati kengayishini ta’kidladilar.
Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Shuningdek, Oliy Majlis Senatining navbatdagi yalpi majlisida “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi qonun ko‘rib chiqildi.
Mazkur qonun sohadagi xalqaro tajribadan hamda Yangi O‘zbekiston ma’muriy islohotlar va yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga muvofiq ishlab chiqilgan bo‘lib, unda xususiylashtirishning barcha bosqichlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qiluvchi qonun darajasida belgilanmoqda.
Qonun bilan xususiylashtirish to‘g‘risida qaror qabul qilish, baholashdan o‘tkazish, boshlang‘ich narxni belgilash, maslahatchilarni jalb etish, savdolarni o‘tkazish jarayonlari tartibga solinmoqda.
Shuningdek, xususiylashtirishning qonuniylik, ochiqlik va shaffoflik, hisobdorlik, teng raqobat muhitini ta’minlash hamda korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik kabi asosiy prinsiplari belgilanmoqda.
Shu bilan birga, amaldagi qonunda aks etmagan elektron-onlayn auksion va birja, shuningdek, muzokaralarga ommaviy taklif qilish, raqobatga asoslangan muloqot asosida sotish, korxonani va ko‘chmas mulk ob’ektini boshqa jamiyatning ustav fondiga kiritish, korxonalarni keyinchalik sotish sharti bilan ijaraga berish kabi xususiylashtirishning yangi turlari kiritilmoqda.
Bundan tashqari, qonunda xususiylashtirish sohasida Vazirlar Mahkamasi, mahalliy davlat hokimiyati va Davlat aktivlarini boshqarish agentligining vakolatlari aniq belgilanmoqda.
Qonun bilan xususiylashtirish jarayonida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan me’yorlar kiritilib, unga ko‘ra xususiylashtirish to‘g‘risidagi yig‘ma hisobotlar va har bir davlat aktivi savdo jarayonlari bosqichlari to‘g‘risida ma’lumotlar Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, uning hududiy boshqarmalari, savdo tashkilotchisi va vositachining veb-saytlarida, respublika va mahalliy darajadagi ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilinishi nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, davlat aktivlarini sotishda bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati, to‘lovlarni amalga oshirish tartibi va shartlari qonun darajasida belgilanmoqda hamda mulkni balansda saqlovchining javobgarligi kuchaytirilmoqda.
Mazkur qonunning qabul qilinishi davlat aktivlarini zamonaviy uslublar asosida xususiylashtirishning jadallashishini, ochiq va shaffof bo‘lishini, barcha xaridorlar uchun teng raqobat muhiti yaratilishini ta’minlaydi.
Shu bilan birga, senatorlar tomonidan “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslariga hamda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, mobil qurilmalar hamda ijtimoiy tarmoq va messenjerlardagi akkaunt yoki kanallarga zararli dastur yuborish yo‘li bilan bloklab (to‘sib) qo‘yish, ma’lumotlarini o‘chirib yuborish, o‘zgartirish yoki olib qo‘yish bilan qo‘rqitib shaxslardan pul yoki boshqa moddiy manfaatdorlik talab qilish holatlari kuzatilmoqda.
Shuningdek, maxsus dasturlar yordamida shaxslarning fotosurati, ovozi va boshqa biometrik ma’lumotlarini soxtalashtirish holatlari ham uchramoqda.
Shu bois Jinoyat kodeksidagi (165-modda) tovlamachilik tushunchasiga o‘zgartirish kiritilib, sharmanda qiladigan uydirmalar bilan bog‘liq huquqbuzarlik uchun ham javobgarlik belgilanmoqda.
Bundan tashqari, xorijdan olib kelinayotgan yoki bloklangan uyali aloqa qurilmalariga ma’lum bir haq evaziga o‘zgalarning IMEI kodlarini ko‘chirib berish holatlari ko‘payib bormoqda.
Hozirda birgina IMEI kodida 5 011 ta, yana boshqa bir IMEI kodida esa 2 347 ta SIM karta bir vaqtda faol holatdaligi aniqlangan.
Qonunchilikda bunday harakatlarni sodir etgan shaxslarga nisbatan biron-bir huquqiy ta’sir chorasini qo‘llash belgilanmagan.
Shu sababli qonunchilikdagi mazkur bo‘shliqlarni bartaraf etish maqsadida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga mobil qurilmaning xalqaro o‘ziga xos identifikatsiya kodini yoki abonent qurilmasining identifikatsiyalash modulini qonunga xilof ravishda o‘zgartirganlik uchun ma’muriy javobgarlik kiritilmoqda.
Shu bilan birga, Jinoyat hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslarda kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi qonunchilikni buzganlik hamda mayning faoliyatini qonunga xilof ravishda amalga oshirganlik uchun tegishli javobgarlik nazarda tutilmoqda.
Noqonuniy kripto-aktivlar aylanmasi va mayningi bilan shug‘ullanganlar ushbu jinoyat haqida o‘z ixtiyori bilan arz qilgan va uni fosh etishda yordam bergan hollarda jinoiy javobgarlikdan ozod qilinishi senatorlar tomonidan qayd etildi.
Mazkur qonunning qabul qilinishi kelgusida axborot texnologiyalari yordamida sodir etilgan jinoyatlarni fosh etish, ularga qarshi kurashish hamda tergov qilishda barcha kuch va vositalarni to‘liq yo‘naltirishga, shuningdek, kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi qonunchilik hujjatlarini buzish va qonunga xilof ravishda mayningni amalga oshirish uchun javobgarlik doirasini aniq norma bilan belgilash imkonini beradi.
Bundan tashqari, Senatning qirq yettinchi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun senatorlar tomonidan muhokama qilindi.
Mamlakatimizda joriy yil katta siyosiy voqelik – umumxalq referendumi o‘tkazilib, uning yakunlariga ko‘ra, xalqimiz xohish-irodasi bilan yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilindi.
Yalpi majlisda muhokama qilingan qonun ham yangilangan Konstitutsiyaga kiritilgan qoidalardan kelib chiqqan holda ishlab chiqilgan.
Kiritilayotgan o‘zgartirishlarga muvofiq Konstitutsiyaviy sud vakolatlari kengaytirilib, O‘zbekiston Respublikasi referendumiga chiqarilayotgan masalalarning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga muvofiqligi to‘g‘risida xulosa berishi belgilanmoqda.
Konstitutsiyaviy sud faqatgina o‘z vakolatlari jumlasiga kiritilgan masalalar bo‘yicha qonunchilik tashabbusi huquqiga ega ekanligi nazarda tutilmoqda.
Shu bilan birga, Konstitutsiyaviy sudning sudyalari qayta saylanish huquqisiz o‘n yillik muddatga saylanishi mustahkamlanmoqda.
Senatorlar ta’kidlaganidek, mazkur qonunning qabul qilinishi natijasida Konstitutsiya va qonunlarning ustuvorligi hamda ularning bir xilda amalda bo‘lishiga erishiladi.
Muhokamadan so‘ng qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining qirq yettinchi yalpi majlisining birinchi ish kuni yakunlandi.

24 ноября в Ташкенте начало свою работу сорок седьмое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На сорок седьмом пленарном заседании Сената сенаторы сначала всесторонне обсудили Конституционный закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее совершенствование порядка проведения выборов и референдума».
Отмечалось, что для вывода осуществляемых масштабных реформ на новый уровень принята Стратегия «Узбекистан – 2030», в рамках которой определены цели по важным и актуальным направлениям. Одна из них – дальнейшее повышение роли палат Олий Мажлиса и политических партий в построении Нового Узбекистана.
В ходе обсуждения особое внимание уделено вопросу введения смешанной, то есть мажоритарно-пропорциональной, системы выборов в представительные органы власти, направленной на углубление демократических реформ и усиление роли политических партий в модернизации страны.
Также подчеркивалось, что новой Конституцией предусмотрены изменения, связанные с референдумом и выборами, поэтому есть необходимость приведения действующего законодательства о выборах и референдуме в соответствие с Конституцией Республики Узбекистан в новой редакцией.
Согласно рассмотренному Конституционному закону, выборы в Законодательную палату проводятся на основе смешанной (мажоритарно-пропорциональной) избирательной системы. Согласно закону, предусматриваются одномандатные и единый избирательные округа, 75 депутатов Законодательной палаты избираются от одномандатных округов по мажоритарной избирательной системе, а остальные 75 депутатов Законодательной палаты от единого округа на основе голосов, отданных политическим партиям по пропорциональной избирательной системе (партийному списку).
Еще один важный вопрос – вносятся изменения по увеличению минимального количества женщин с тридцати до сорока процентов от общего числа кандидатов при выдвижении кандидатов в депутаты от политических партий.
Наряду с этим одобрены изменения, направленные на совершенствование деятельности избирательных комиссий. В частности, строго устанавливается, что Центральная избирательная комиссия избирается в составе девяти членов, председатель Центральной избирательной комиссии избирается сроком на пять лет, одно и то же лицо не может быть избрано председателем Центральной избирательной комиссии более двух сроков подряд.
Сенаторы особо отметили, что принятие данного Конституционного закона служит дальнейшему расширению роли политических партий в деятельности парламента и местных представительных органов, созданию правовой основы для внедрения мажоритарно-пропорциональной избирательной системы формирования депутатского корпуса Законодательной палаты.
После активного обсуждения закон одобрен сенаторами.
Затем на пленарном заседании Сената обсуждался Закон «Об охране почв и повышении их плодородия».
Отмечалось, что проводится значительная работа по реформированию сельского хозяйства, укреплению правовой основы развития отрасли, привлечению инвестиций, внедрению ресурсосберегающих технологий.
Вместе с тем резкое изменение сегодняшней экологической обстановки сказывается на эффективном использовании земельных и водных ресурсов, а также на повышении урожайности и качества сельскохозяйственной продукции.
Это, в свою очередь, требует обеспечения продовольственной безопасности, повышения плодородия, сохранности почвы.
Поэтому настоящим законом устанавливается, что объектом охраны являются плодородные и почвообразующие слои всех категорий земельного фонда.
Законом закрепляются государственный контроль в области охраны почв и повышения их плодородия, права и обязанности землевладельцев, землепользователей и арендаторов земельных участков в области охраны почв и повышения их плодородия.
В законе отражены вопросы повышения и сохранения плодородия, улучшения состояния почв, а также полномочия ответственных министерств и ведомств, рекультивации земель, проведения государственной экспертизы проектов, средств и технологий, влияющих на состояние и качество почв.
Также устанавливается право требования физическими и юридическими лицами возмещения причиненного почве вреда.
Закрепляется, что при установлении факта неснятия и несохранения плодородного слоя почвы при проведении градостроительной деятельности, геологической разведки и добычи полезных ископаемых, а также другой несельскохозяйственной деятельности возмещается причиненный ущерб в установленном порядке.
Сенаторы отметили, что принятие и применение закона позволит не допустить снижения плодородия орошаемых земель и укрепить правовые основы их охраны. За счет восстановления плодородия почв увеличатся объемы и улучшится качество производимой продукции.
Также на очередном пленарном заседании Сената Олий Мажлиса рассмотрен Закон «О приватизации государственного имущества».
Закон разработан на основе международного опыта в этой сфере, а также в соответствии с проводимыми в Новом Узбекистане административными реформами и Конституцией Республики Узбекистан в новой редакции. В нем на уровне прямого действия устанавливаются все этапы приватизации.
Законом регулируются процессы принятия решения о приватизации, проведения оценки, определения стартовой цены, привлечения консультантов, проведения торгов.
Кроме того, основными принципами закона устанавливаются открытость и прозрачность, подотчетность, обеспечение равной конкурентной среды и недопустимость коррупции.
Наряду с этим вводятся новые виды приватизации, которые не отражены в действующем законе. Так, приватизация государственного имущества осуществляется посредством электронного онлайн-аукциона и биржи, а также продажи путем публичного приглашения к переговорам, конкурентного диалога, включения предприятия и объекта недвижимости в уставный фонд другого общества и передачи в аренду предприятия и объекта недвижимости с условием последующей продажи.
Кроме того, в законе четко определены полномочия в сфере приватизации Кабинета Министров, органов государственной власти на местах и Агентства по управлению государственными активами.
Законом введены нормы, направленные на обеспечение открытости и прозрачности процесса приватизации, согласно которым сводные отчеты о приватизации и информация о стадии реализации каждого государственного актива публикуются на сайтах Агентства по управлению государственными активами, его территориальных управлений, организатора торгов и посредника, а также в республиканских и местных средствах массовой информации, социальных сетях.
На законодательном уровне устанавливается возможность оплаты в рассрочку при продаже государственных активов, порядок и условия осуществления платежей, а также усиливается ответственность балансодержателя.
Принятие данного закона обеспечит ускорение приватизации государственных активов на основе современных способов, открытость и прозрачность процессов приватизации, создание равной конкурентной среды для всех покупателей.
Наряду с этим сенаторы обсудили Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Отмечалось, что участились случаи блокировки аккаунтов или каналов на мобильных устройствах, а также в социальных сетях и мессенджерах путем отправки вредоносных программ, угрозы удаления, изменения или изъятия данных и требования от лиц денег или другой материальной выгоды.
Встречаются и случаи подделки фотографий, голосов и других биометрических данных лиц с помощью специальных программ.
Поэтому вносится изменение в понятие «вымогательство» Уголовного кодекса (ст.165) и устанавливается ответственность за правонарушение, связанное со сведениями, порочащими потерпевшего.
Кроме того, все чаще встречаются случаи копирования или блокировки за определенную плату чужих IMEI-кодов на мобильных устройствах, которые ввозятся из-за границы.
В настоящее время установлено, что на один IMEI-код зарегистрировано 5 011 SIM-карт, а на другой – 2 347 SIM-карт.
Законодательством не предусмотрено применение каких-либо мер правового воздействия в отношении лиц, совершивших такие действия.
Поэтому в целях устранения указанных пробелов в законодательстве в Кодекс об административной ответственности вводится административная ответственность за незаконное изменение международного уникального идентификационного кода мобильного устройства или идентификационного модуля абонентского устройства.
Вместе с тем в Уголовном кодексе и Кодексе об административной ответственности предусматривается ответственность за нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов и незаконное осуществление майнинга.
Сенаторы отметили, что освобождаются от уголовной ответственности лица, занимавшиеся незаконным оборотом криптоактивов и майнингом, которые добровольно заявили об этом преступлении и способствовали его раскрытию.
Принятие данного закона позволит в дальнейшем полностью направить все силы и средства на раскрытие, борьбу с преступлениями, совершенными с использованием информационных технологий, а также установить четкую норму ответственности за нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов и осуществление незаконного майнинга.
Кроме того, на сорок седьмом пленарном заседании Сената сенаторы обсудили Закон «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Узбекистан «О Конституционном суде Республики Узбекистан».
В нашей стране в текущем году состоялось крупное политическое мероприятие – Всенародный референдум, по итогам которого волеизъявлением народа принята Конституция Республики Узбекистан в новой редакции.
Обсужденный на пленарном заседании закон также разработан на основе положений обновленной Конституции.
В соответствии с вносимыми изменениями полномочия Конституционного суда расширяются, устанавливается, что Конституционный суд Республики Узбекистан должен давать заключение о соответствии Конституции Республики Узбекистан вопросам, выносимым на референдум Республики Узбекистан.
Предусматривается, что Конституционный суд обладает правом законодательной инициативы только по вопросам, отнесенным к его ведению.
Вместе с тем закрепляется назначение судей Конституционного суда сроком на десять лет без права переизбрания.
Как отметили сенаторы, в результате принятия данного закона на деле будут достигнуты безусловное верховенство Конституции и законов Республики Узбекистан и их единообразное применение.
После обсуждения закон одобрен сенаторами.
На этом первый день работы сорок седьмого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершился.