Turkiya Prezidenti Toshkentga yetib keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on 29 aprel kuni davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘onni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev (O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov) kutib oldi.
Tantanali kutib olish marosimidan so‘ng Turkiya  delegatsiyasi o‘zi uchun ajratilgan qarorgohga yo‘l oldi.
Avval xabar berilganidek,  oliy darajadagi siyosiy muloqotda ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘llari, ikki tomonlama munosabatlarning yangi istiqbollarini belgilash va rivojlantirish masalalarini muhokama qilish rejalashtirilgan. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik, jumladan, global va mintaqaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Shuningdek, tashrif doirasida Turkiya Prezidenti O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qo‘shma majlisida so‘zga chiqishi, O‘zbekiston va Turkiyaning yetakchi banklari, kompaniya va firmalari vakillari ishtirokidagi biznes forumida qatnashishi ko‘zda tutilgan.

Президент Турции прибыл в Ташкент
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Турция Реджеп Тайип Эрдоган 29 апреля с государственным визитом прибыл в нашу страну.
В Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана встретил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев (Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов).
После торжественной встречи делегация Турции направилась в отведенную для нее резиденцию.
Как сообщалось ранее, в ходе диалога на высшем уровне планируется обсуждение вопросов дальнейшего укрепления многогранного сотрудничества, определение и развитие новых перспектив двусторонних отношений. Особое внимание будет уделено вопросам борьбы с глобальными угрозами регионального и международного значения.
В рамках визита предусмотрено выступление Президента Турции на совместном заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан и участие в бизнес-форуме представителей ведущих банков, компаний и фирм Узбекистана и Турции.