Joriy yilning 5-8 iyun kunlari “Markaziy Osiyoda atrof-muhit va barqaror rivojlanish sohasida hamkorlikni mustahkamlash” mavzusida bo‘lib o‘tadigan xalqaro ekologik forum doirasida xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari uchun Orol dengiziga mediatur tashkil qilish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi o‘tkazgan brifingda ma’lum qilindi.
Forum atrof-muhitni muhofaza qilish masalalarida barcha manfaatdor mamlakatlar bilan o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi. Unda qayta tiklanadigan energiya manbalari va energiya samaradorligi, qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish, biologik xilma-xillikni saqlash va muhofaza etiladigan tabiiy hududlar tizimini kengaytirish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilinadi.
Tadbirda ko‘plab davlatlarning atrof-muhitni muhofaza qilish va suv xo‘jaligi bo‘yicha davlat organlari rahbarlari, yetakchi xalqaro tashkilotlar, moliya institutlari vakillarining ishtirok etishi rejalashtirilgan.

Медиатур для представителей зарубежных средств массовой информации
5-8 июня текущего года в рамках международного экологического форума “Укрепление сотрудничества в сфере устойчивого развития окружающей среды Центральной Азии» планируется организовать медиатур по Аральскому морю для представителей зарубежных средств массовой информации. Об этом было сообщено на брифинге, состоявшемся в Региональном экологическом центре Центральной Азии.
Данный форум послужит укреплению международного сотрудничества в вопросах охраны окружающей среды. На нем будут обсуждаться вопросы использования источников возобновляемой энергии, управления твердыми бытовыми отходами, сохранения биоразнообразия, расширения охраняемых природных зон.
Планируется, что в мероприятии примут участие руководители государственных органов в сфере охраны окружающей среды и водного хозяйства многих стран, представители ведущих международных организаций и финансовых институтов.