Mamlakatimizda sanoat va tadbirkorlik rivojlangani sari qo‘shimcha sharoitlarga ehtiyoj tug‘ilmoqda. Davlatimiz rahbarining shu yil 20 martdagi qarori bilan tashkil etilgan mazkur sanoat zonasi yana ko‘plab korxonalarga joy bo‘ladi.
Hudud iqtisodiyotida katta o‘ringa ega bo‘lishi kutilayotgan majmua maydoni 764 gektar. Ayni paytda infratuzilma tarmoqlari barpo etilmoqda. Bu yerda oziq-ovqat, qurilish materiallari, elektrotexnika, mashinasozlik va kimyo sanoati kabi yo‘nalishlarda 1 milliard 375 million dollarlik 47 ta loyiha joylashtiriladi. Ularda 12 mingtaga yaqin yangi ish o‘rini yaratiladi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, korxonalarda xalqaro brendlar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi. Xususan, “DP World”, “JAC Motors”, “Krantas”, “Acyes Japan”, “East can solutions”, “EAS” va “Evyap” kabi nufuzli kompaniyalar hamkorligida qo‘shilgan qiymatli, eksportbop mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Davlatimiz rahbariga shunday loyihalardan ayrimlari taqdimot qilindi.
Xususan, Xitoyning “CAMC Engineering” kompaniyasi bilan sanoat zonasini boshqarish, investorlarni jalb qilish va infratuzilma ob’ektlarini barpo qilish ko‘zda tutilgan. “JAC Motors” kompaniyasi tijorat avtotransport vositalarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yadi. 135 million dollarlik bu loyiha natijasida 2 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi. Yaponiyaning “Acyes Japan” kompaniyasi bilan hamkorlikda 9 million dollarlik ofis uchun o‘rindiq va mebellar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, yana 100 kishining bandligi ta’minlanadi.
Birlashgan Arab Amirligining “DP World” kompaniyasi bilan esa transport-logistika markazini tashkil etish bo‘yicha ishlar boshlangan.
Hududda laboratoriya, tadqiqotlar markazi, konferensiya zallari hamda savdo zonasi tashkil etiladi. Shuningdek, dual ta’lim yo‘lga qo‘yilib, sanoat korxonalari uchun kerakli mutaxassislar shu yerning o‘zida tayyorlanadi.
– Oxirgi yillarda yalpi ichki mahsulotimiz ikki barobar o‘sib, bu yil 110 milliard dollarga yetayapti. Endi buni 200 milliard dollarga yetkazishga marra oldik. Investorlarning loyihalari uchun barcha sharoitlarni yaratib bermasak, bu ko‘rsatkichga yetolmaymiz. Toshkent shahri bunda ham namuna bo‘lishi kerak, – dedi Prezident.
Mutasaddilarga loyihalarda mahalliylashtirish va raqamlashtirish, energiya tejamkorlikka ahamiyat qaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

В Янгихаёте создается новая промышленная зона
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил строящуюся специальную промышленную зону «Янги авлод» в Янгихаётском районе столицы.
С развитием промышленности и предпринимательства в стране возникает все большая потребность в дополнительных производственных площадях. Созданная по указу главы государства от 20 марта этого года индустриальная зона предоставит такие площади для множества новых предприятий.
Комплекс, который займет важное место в экономике региона, раскинулся на площади 764 гектара. В настоящее время ведется активная работа по созданию инфраструктуры. В зоне будут реализованы 47 проектов общей стоимостью 1,375 миллиарда долларов в таких отраслях, как пищевая промышленность, производство строительных материалов, электротехнической, машиностроительной и химической продукции. Эти предприятия обеспечат создание около 12 тысяч новых рабочих мест.
Как отметил Президент, предприятия зоны будут работать в сотрудничестве с ведущими международными брендами. Среди них компании DP World, JAC Motors, Krantas, Acec Japan, East Can Solutions, EAS и Evyap, которые планируют выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью, ориентированной на экспорт.
Президенту были представлены некоторые проекты, реализуемые в зоне.
Так, китайская компания CAMC Engineering займется управлением зоной, привлечением инвесторов и развитием инфраструктуры. Компания JAC Motors планирует наладить производство коммерческого автотранспорта. Реализация этого проекта стоимостью 135 миллионов долларов обеспечит 2 тысячи рабочих мест.
Совместно с японской компанией Acec Japan будет запущено производство офисной мебели и кресел. Этот проект, стоимость которого составляет 9 миллионов долларов, создаст рабочие места для 100 человек.
Сотрудничество с DP World из Объединенных Арабских Эмиратов направлено на создание транспортно-логистического центра.
На территории зоны планируется организовать лаборатории, исследовательские центры, конференц-залы и торговые пространства. Также будет внедрено дуальное обучение, благодаря чему здесь же будет осуществляться подготовка специалистов для промышленных предприятий.
— За последние годы наш ВВП вырос вдвое и достиг 110 миллиардов долларов. Теперь мы ставим цель довести этот показатель до 200 миллиардов долларов. Без создания всех условий для инвесторов и полной поддержки проектов этого результата нам не достичь. Ташкент должен стать образцом в этом направлении, — подчеркнул Президент.
Ответственным лицам дано указание уделить особое внимание вопросам локализации, цифровизации и энергосбережения в реализуемых проектах.