Prezident Shavkat Mirziyoyev 22 noyabr kuni madaniyat va san’at sohasini rivojlantirish, xususan, teatrlarning jamiyat madaniy hayotidagi ahamiyatini oshirish va ular faoliyatini yanada qo‘llab-quvvatlashga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda o‘tgan yil 22 dekabrda bo‘lgan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashi yig‘ilishida aytilgan edi. Mutasaddilar shu borada ishlab chiqilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot berdi.
Unga ko‘ra, 2025-2030 yillarda teatrlarda “Milliy qahramon” va “Inson qadri uchun” mavzularida 32 ta turkum spektakllar yaratish taklif etilmoqda.
Sahna asarlarini yaratishda ijodiy hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash, dramaturgiya va rejissyorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar bildirildi. Xususan, teatr dramaturglari uchun Mahmudxo‘ja Behbudiy, yosh rejissyorlar uchun Bahodir Yo‘ldoshev nomidagi mukofotlarni ta’sis etish, “Nigoh” ijodiy loyihasini yo‘lga qo‘yish, milliy akademik musiqa san’ati bo‘yicha kompozitorlar tanlovini o‘tkazish taklif etildi.
Madaniyat va san’atning ta’lim bilan uzviy hamkorligini mustahkamlash, talabalarning teatrlarda amaliy mashg‘ulotlarini kegaytirish, teatr sohasiga oid ilmiy-tadqiqot ishiga buyurtmalar berish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Teatr aktyor va rejissyorlari, teatrshunos va san’atshunoslarning mahorat maktablari tashkil etiladi. Teatr tanqidchilari va dramaturglar klubi tashkil etilib, ularning faoliyati qo‘llab-quvvatlanadi. Har yili nodavlat teatrlarga ham davlat buyurtmasi beriladi.
Umumiy va oliy ta’lim muassasalarida havaskor teatr jamoalari tuzilib, ular o‘rtasida tanlovlar o‘tkaziladi. Yoshlarni teatrlarga doimiy tashriflarini nazarda tutuvchi “Teatr – ibratxonadir” dasturi amalga oshiriladi.
Kelgusi yildan O‘zbekiston teatr jamoalarining milliy reytingi tuziladi. Hududlardagi teatr binolari mukammal ta’mirlanib, zamonaviy texnologiyalar asosida modernizatsiya qilinadi. Muqimiy nomidagi O‘zbekiston davlat musiqali teatriga “akademik” maqomi beriladi.
Bundan tashqari, taqdimotda soha vakillarini rag‘batlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. 2025 yildan boshlab, madaniyat va san’at, axborot-kutubxona va muzeylar sohasida faoliyat olib borayotgan xodimlar ish haqi miqdorlari oshirilishi belgilandi.
Moddiy manfaatdorlik xodimning ish samaradorligi (KPI) ko‘rsatkichlariga bog‘lanadi. Unda aholiga madaniy xizmat ko‘rsatish, ayniqsa, olis hududlarga gastrollar uyushtirish, yangi asarlar yaratish, iqtidorli yosh ijodkorlarni izlab topish kabi mezonlar inobatga olinadi.
Shuningdek, 2025 yildan boshlab O‘zbekiston Milliy simfonik orkestri xodimlarining ish haqlari oshirilib, munosib moddiy  rag‘batlantiriladi. Orkestr jamoasi tomonidan davlat buyurtmasi asosida har yili yangi musiqiy asarlar yaratiladi, mahoratli dirijyor, orkestr ijrochilarining mahorat maktablari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Orkestr jamoasining yurtimiz hududlari va xorijiy gastrol safarlari tashkil etiladi, yirik korxona va tashkilotlar xodimlari uchun konsert namoyishlari tashkil etiladi.
Shu bilan bir qatorda, davlatimiz rahbari tomonidan madaniyat va san’at ta’limini yangi bosqichga ko‘tarish masalalari bo‘yicha ham alohida topshiriqlar berildi. Xususan, iqtidorli yoshlarni barvaqt aniqlash, saralash va o‘qitish bo‘yicha yaxlit tizimini yaratish, shuningdek, umumiy o‘rta, maktabdan tashqari, kasbiy, oliy ta’lim tashkilotlari hamda madaniyat va san’at tizimidagi ta’lim muassasalarida o‘quv rejalari va dasturlarining o‘zaro muvofiqligini ta’minlash vazifasi qo‘yildi.

Определены меры по усилению значимости театров в культурной жизни общества
Президент Шавкат Мирзиёев 22 ноября ознакомился с презентацией предложений по развитию культуры и искусства, в частности дальнейшей поддержке театров и повышению их значимости в культурной жизни общества.
Этот вопрос был поднят на заседании Республиканского совета по духовности и просвещению, состоявшемся 22 декабря прошлого года. Ответственные лица представили информацию о разработанных мерах.
Так, в 2025–2030 годах планируется создание цикла из 32 спектаклей на темы «Национальный герой» и «Во имя чести и достоинства человека».
Представлены предложения по поддержке творческого сотрудничества в создании сценических произведений, драматургического и режиссерского дела. В, частности предлагается учредить премии имени Махмудходжи Бехбуди для драматургов и имени Баходира Юлдашева для молодых режиссеров, запустить творческий проект «Нигох» и провести конкурс композиторов по академической музыке.
Отмечено, что с целью укрепления взаимосвязи культуры, искусства и образования необходимо расширить практические занятия в театрах, наладить размещение заказов на проведение научных исследований, посвященных театру.
Будут созданы школа мастерства для актеров и режиссеров театра, театроведов и искусствоведов. Будут организованы клубы театральных критиков и драматургов с поддержкой их деятельности. Ежегодно госзаказ будут получать и негосударственные театры.
В общеобразовательных и высших учебных заведениях создадут любительские театральные коллективы, между которыми будут проводиться конкурсы. Будет реализована программа «Театр — школа жизни», предусматривающая регулярное посещение театров молодежью.
Со следующего года будет составляться национальный рейтинг театральных коллективов Узбекистана. Здания театров в регионах капитально отремонтируют и модернизируют с применением современных технологий. Государственному музыкальному театру имени Мукими присвоят статус академического.
Кроме того, особое внимание на презентации уделено стимулированию деятелей сферы.  С 2025 года заработная плата работников культуры, искусства, информационно-библиотечного и музейного дела будет увеличена.
Материальная заинтересованность сотрудников будет увязана с их показателями эффективности (KPI), учитывающими такие критерии, как оказание культурных услуг населению, особенно гастроли в отдаленных регионах, создание новых произведений и выявление талантливой молодежи.
Также с 2025 года будет значительно увеличена заработная плата работников Национального симфонического оркестра Узбекистана. Коллектив оркестра будет ежегодно создавать новые музыкальные произведения по государственным заказам, будут организованы школы мастерства талантливых дирижеров и оркестровых исполнителей, гастрольные туры оркестра по регионам страны и за рубежом, а также концерты для сотрудников крупных предприятий и организаций.
Вместе с тем Президент дал поручения по повышению на новый уровень образования в сфере культуры и искусства. Поставлены задачи разработать единую систему выявления, отбора, обучения и воспитания талантливой молодежи, обеспечить согласованность учебных планов и программ в системе общего, внешкольного, профессионального и высшего образования, а также в учреждениях культуры и искусства.