Жорий йилнинг 5-8 июнь кунлари “Марказий Осиёда атроф-муҳит ва барқарор ривожланиш соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш” мавзусида бўлиб ўтадиган халқаро экологик форум доирасида хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари учун Орол денгизига медиатур ташкил қилиш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Марказий Осиё минтақавий экологик маркази ўтказган брифингда маълум қилинди.
Форум атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалаларида барча манфаатдор мамлакатлар билан ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади. Унда қайта тикланадиган энергия манбалари ва энергия самарадорлиги, қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш, биологик хилма-хилликни сақлаш ва муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар тизимини кенгайтириш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинади.
Тадбирда кўплаб давлатларнинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва сув хўжалиги бўйича давлат органлари раҳбарлари, етакчи халқаро ташкилотлар, молия институтлари вакилларининг иштирок этиши режалаштирилган.

Медиатур для представителей зарубежных средств массовой информации
5-8 июня текущего года в рамках международного экологического форума “Укрепление сотрудничества в сфере устойчивого развития окружающей среды Центральной Азии» планируется организовать медиатур по Аральскому морю для представителей зарубежных средств массовой информации. Об этом было сообщено на брифинге, состоявшемся в Региональном экологическом центре Центральной Азии.
Данный форум послужит укреплению международного сотрудничества в вопросах охраны окружающей среды. На нем будут обсуждаться вопросы использования источников возобновляемой энергии, управления твердыми бытовыми отходами, сохранения биоразнообразия, расширения охраняемых природных зон.
Планируется, что в мероприятии примут участие руководители государственных органов в сфере охраны окружающей среды и водного хозяйства многих стран, представители ведущих международных организаций и финансовых институтов.