Andijon davlat chet tillari institutini tashkil etish to‘g‘risida
Chet tillarini o‘qitish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribani ta’lim tizimiga joriy qilish, chet tillarini mukammal egallagan oliy ma’lumotli mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini takomillashtirish hamda xorijiy tillar bo‘yicha filologlar, pedagoglar, tarjimonlar va gid hamrohlarini tayyorlash tizimini yanada kengaytirish maqsadida:
1. Andijon shahrida Andijon davlat chet tillari instituti (keyingi o‘rinlarda – Institut) tashkil etilsin.
Belgilansinki, Institut yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan davlat oliy ta’lim muassasasi hisoblanadi hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tizimida faoliyat yuritadi.
2. Quyidagilar Institut faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
xorijiy tillar sohasi bo‘yicha oliy ma’lumotli, ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash;
o‘quv jarayonida xalqaro baholash dasturlari (TALIS, PIRLS, PISA) va standartlaridan foydalanish, o‘qitish va baholashning zamonaviy shakllari, metodlari va texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lgan pedagoglarni tayyorlash;
yetakchi xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot tashkilotlari bilan hamkorlikda qo‘shma ta’lim dasturlari joriy etish va ilmiy loyihalarni amalga oshirish;
xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlarning amaldagi reytingida oliy ta’lim muassasalari orasida yuqori 1 000 talik o‘rinni egallagan xorijiy oliy ta’lim muassasasining dasturi asosida o‘z ta’lim dasturlarini shakllantirish, yetakchi xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan mustaqil ravishda qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy loyihalarni joriy etish;
ta’limni zamonaviy pedagogik texnologiyalar asosida tashkil etish, jumladan, o‘quv jarayoniga raqamli texnologiyalarni tatbiq qilish, shuningdek, o‘quv jarayonini talabalarda mustaqil ta’lim olish va amaliy, jumladan, sinxron, badiiy, ketma-ket va ilmiy-texnik tarjima ko‘nikmalarini shakllantirishga yo‘naltirish;
Institutning ilmiy-pedagogik salohiyatini oshirib borish, jumladan, professor-o‘qituvchilar stajirovkasi va malaka oshirishini nufuzli respublika va xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot tashkilotlarida tashkil etish.
Andijon davlat chet tillari instituti faoliyatini tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi 1-ilovaga muvofiq;
Andijon davlat chet tillari institutini 2026 yilga qadar rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari 2-ilovaga muvofiq;
Andijon davlat chet tillari institutida tashkil etiladigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari ro‘yxati 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
a) Institutda o‘quv jarayoni 2022/2023 o‘quv yilidan boshlanadi hamda talabalarga ikkita xorijiy til bo‘yicha kvalifikatsiya beriladi;
b) Andijon davlat universiteti va uning Pedagogika institutiga xorijiy tillar yo‘nalishlarida bakalavriat va magistratura bosqichlarida kadrlar tayyorlash bo‘yicha ajratiladigan davlat buyurtmasi kvotasi 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab Institutga yo‘naltiriladi;
v) Institutga talabalarni qabul qilish parametrlari har yili tasdiqlanadigan respublika oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi va qo‘shimcha qabul parametrlari doirasida aniqlanadi;
g) Institutning bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab kirish imtihonlarida fanlar majmuasidagi chet tili fanidan 4 ta ko‘nikmani (tinglab tushunish, o‘qish, yozish va gapirish) baholashga qaratilgan kasbiy (ijodiy) imtihon o‘tkaziladi. Bunda:
chet tilini bilish darajasi B2 va undan yuqori milliy sertifikatga yoki unga tenglashtirilgan xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan abituriyentlarga ushbu fandan o‘qishga kirish sinovlarida imtihonsiz maksimal ball beriladi;
chet tili fanidan kasbiy (ijodiy) kirish imtihonlari Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi tomonidan amalga oshiriladi;
d) Institutning magistratura mutaxassisliklariga kirishda xorijiy tilni bilish darajasi bo‘yicha S1 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro tan olingan sertifikat va bakalavriat diplom ballining o‘rtacha ko‘rsatkichi inobatga olinadi hamda qo‘shimcha imtihonlar o‘tkazilmaydi;
ye) Institutning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan mutaxassislik fanlaridan xorijiy tilda dars beradigan S1 darajasidan kam bo‘lmagan milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro tan olingan sertifikatga ega o‘qituvchilariga ularning bazaviy tarif stavkasiga nisbatan har oylik 50 foiz miqdorida qo‘shimcha ustama haqi to‘lab borilishi mumkin.
5. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi:
a) 2022 yil 1 iyulga qadar Institutni tanlov asosida amaliy tajriba va (yoki) ilmiy darajaga ega bo‘lgan yuqori malakali professor-o‘qituvchilar bilan to‘ldirish choralarini ko‘rsin;
b) 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab Institutning xorijiy tillar o‘qituvchilari S1 darajasidan kam bo‘lmagan milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lishini hamda dars mashg‘ulotlarini tegishli tillarda olib borilishini ta’minlasin;
v) 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab:
Institutning mutaxassislik fanlar (xorijiy tildan tashqari) o‘qituvchilarining B2 darajadan kam bo‘lmagan milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lishini;
Institutning o‘quv jarayoniga til egasi bo‘lgan malakali xorijiy mutaxassislarni jalb qilinishini tashkillashtirsin. Bunda, xorijiy mutaxassislarning oylik ish haqi bozor kon’yunkturasi asosida aniqlanadi hamda Institutning byudjetdan tashqari mablag‘lari va Oliy ta’lim muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasi hisobidan moliyalashtiriladi;
g) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda 2022 yil 1 sentyabrga qadar Institutni zarur telekommunikatsiya vositalari bilan jihozlash hamda yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulash choralarini ko‘rsin.
6. Andijon viloyati hokimligi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi bilan birgalikda Institut talabalarini amaliyot o‘tash uchun hududdagi korxonalar, turizm va madaniy meros ob’ektlari, ta’lim va boshqa tashkilotlarga biriktirish hamda yuqori kurs talabalarini ish haqi to‘lanadigan tizim orqali band qilish choralarini ko‘rsin.
7. Innovatsion rivojlanish vazirligi filologiya fanlari tarmog‘ining tegishli ixtisosliklari bo‘yicha yuqori malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarga bo‘lgan ehtiyojdan kelib chiqib, 2023 yildan boshlab Institutga doktorantura bo‘yicha kvota ajratilishini ta’minlasin.
8. Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish agentligi quyidagi yo‘nalishlarda Institutga yaqindan ko‘maklashsin:
xorijlik ekspertlarni jalb etgan holda professor-o‘qituvchilar va mutaxassislar uchun malaka oshirish, jumladan, sinxron tarjima qilish ko‘nikmalarini shakllantirish bo‘yicha kurslarni tashkil qilishda;
professor-o‘qituvchilarning zamonaviy o‘qitish ko‘nikmalarini rivojlantirishda va chet tilini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha sertifikat olishida;
Institutning bo‘sh auditoriyalarida xorijiy tillarni o‘qitish kurslarini tashkil etib, talabalarga qo‘shimcha daromad topishlari uchun zarur sharoit yaratishda;
aholi va ta’lim muassasalari uchun chet tillarini o‘rganishda ko‘mak beruvchi kontentlarni shartnoma asosida yaratishda.
Institut faoliyati Davlat byudjeti mablag‘lari, to‘lov-kontrakt asosida o‘qitishdan tushadigan mablag‘lar, xo‘jalik faoliyati va shartnoma asosida xizmatlar ko‘rsatishdan tushadigan tushumlar, homiylik xayriyalari va grantlar hamda qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiriladi;
Institutning boshlang‘ich faoliyatini samarali tashkil etish, xususan uning bino va inshootlarini ta’mirlash hamda jihozlash ishlari Oliy ta’lim muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasi hisobidan amalga oshiriladi;
mazkur qarorni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish 2022 yilda O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjetidan birinchi darajali byudjet mablag‘larini taqsimlovchi sifatida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga ajratilgan mablag‘lar doirasida amalga oshiriladi, 2023 yildan boshlab – Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutiladi.
10. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda Andijon viloyati hokimligining quyidagi bino va inshootlarni tegishli hududi bilan birgalikda Institutga operativ boshqaruv huquqi asosida bepul berish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin:
Andijon shahar, Boburshoh ko‘chasi, 5-uy manzilida joylashgan Andijon davlat universitetining o‘quv binolarini;
Andijon shahar, Boburshoh ko‘chasi, 20-uy manzilida joylashgan Andijon davlat universitetining talabalar turar joyini;
Andijon davlat universitetining Andijon viloyati, Xonobod shahri, “Kampirrovot” MFY hududida joylashgan dam olish maskanini.
11. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi bilan birgalikda tasdiqlangan loyiha-smeta hujjatlariga asosan Institutning bino va inshootlarini rekonstruksiya qilish, yangi o‘quv binosi va talabalar turar joyini qurish hamda ularni jihozlash loyihalarini O‘zbekiston Respublikasining 2023 yil va kelgusi yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturiga belgilangan tartibda kiritilishini ta’minlasin.
12. Andijon viloyati hokimligi Institut faoliyatini samarali tashkil etish uchun boshqa hududlardan jalb etilgan professor-o‘qituvchilarni uy-joy bilan ta’minlash maqsadida Institutga yaqin hududda joylashgan ko‘p qavatli uy-joylardan xizmat uylarini Institutga tekin foydalanish huquqi asosida ajratsin.
Institutga o‘zining byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan boshqa hududlardan jalb etilgan professor-o‘qituvchilar uchun qulay shart-sharoit yaratish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, xususan ijara to‘lovini kompensatsiya qilishga ruxsat etilsin.
13. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
14. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri A.X.Toshkulov hamda Andijon viloyati hokimi Sh.K.Abduraxmonov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

В целях внедрения в систему образования передового зарубежного опыта по обучению иностранным языкам, совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов с высшим образованием, в совершенстве овладевших иностранными языками, а также дальнейшего расширения системы подготовки филологов, педагогов, переводчиков и гидов-сопроводителей по иностранным языкам:
1. Образовать Андижанский государственный институт иностранных языков (далее – Институт) в городе Андижане.
Установить, что Институт является государственным высшим образовательным учреждением со статусом юридического лица и осуществляет деятельность в системе Министерства высшего и среднего специального образования.
подготовку научных и научно-педагогических кадров с высшим образованием в сфере иностранных языков;
подготовку педагогов, обладающих знаниями и навыками применения в учебном процессе международных программ оценки (TALIS, PIRLS, PISA) и стандартов, внедрение современных форм, методов и технологий обучения и оценки;
внедрение совместных образовательных программ и реализацию научных проектов в сотрудничестве с ведущими зарубежными высшими образовательными и научно-исследовательскими организациями;
формирование собственных образовательных программ на основе программы зарубежного высшего образовательного учреждения, занимающего место среди топ-1000 высших образовательных учреждений в действующем рейтинге международно признанных организаций, внедрение совместных образовательных программ и научных проектов с ведущими зарубежными высшими образовательными учреждениями в самостоятельном порядке;
организацию обучения на основе современных педагогических технологий, включая внедрение цифровых технологий в учебный процесс, а также ориентирование учебного процесса на формирование у студентов навыков самостоятельного получения образования, в том числе практических – синхронного, художественного, последовательного и научно-технического переводов;
регулярное повышение научно-педагогического потенциала Института, в частности организацию стажировок и повышения квалификации профессоров-преподавателей в авторитетных республиканских и зарубежных высших образовательных и научно-исследовательских организациях.
Программу мер по организации деятельности Андижанского государственного института иностранных языков согласно приложению № 1;
Целевые показатели развития Андижанского государственного института иностранных языков до 2026 года согласно приложению № 2;
Перечень направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры, организуемых в Андижанском государственном институте иностранных языков, согласно приложению № 3.
а) учебный процесс в Институте начинается с 2022/2023 учебного года, и студентам присваивается квалификация по двум иностранным языкам;
б) квота государственного заказа, выделяемая по подготовке кадров на этапах бакалавриата и магистратуры в направлениях иностранных языков в Андижанский государственный университет и его Педагогический институт, начиная с 2022/2023 учебного года направляется Институту;
в) параметры приема студентов в Институт определяются в рамках ежегодно утверждаемого государственного заказа приема на учебу в высшие образовательные учреждения республики и дополнительных параметров приема;
г) во вступительных экзаменах на направления образования бакалавриата Института начиная с 2023/2024 учебного года проводится профессиональный (творческий) экзамен, направленный на оценку 4 навыков (слушать и понимать, читать, писать и говорить) по предмету «иностранный язык» в комплексе предметов. При этом:
абитуриентам, имеющим национальный сертификат по уровню знания иностранного языка уровня B2 и выше или соответствующий ему международно признанный сертификат, начисляется максимальный балл без экзамена на вступительных экзаменах по данному предмету;
профессиональные (творческие) вступительные экзамены по предмету «иностранный язык» проводятся Государственным центром тестирования при Кабинете Министров;
д) при поступлении на специальности магистратуры Института учитывается средний показатель балла национального сертификата по уровню знания иностранного языка уровня С1 или соответствующего ему международно признанного сертификата и диплома бакалавриата и не проводятся дополнительные экзамены;
е) преподавателям, преподающим на иностранном языке предметы специальности, имеющим национальный или приравненный к нему международно признанный сертификат уровня не ниже С1, может ежемесячно выплачиваться дополнительная надбавка в размере 50 процентов их базовой тарифной ставки за счет внебюджетных средств Института.
5. Министерству высшего и среднего специального образования:
а) в срок до 1 июля 2022 года принять меры по укомплектованию Института высококвалифицированными профессорами-преподавателями, имеющими практический опыт и (или) ученую степень, на основе конкурса;
б) обеспечить начиная с 2023/2024 учебного года наличие у преподавателей иностранных языков Института национального или соответствующего ему международно признанного сертификата уровня не ниже С1, а также проведение занятий на соответствующих языках;
в) начиная с 2024/2025 учебного года обеспечить:
наличие у преподавателей Института по предметам специальности (кроме иностранного языка) национального или соответствующего ему международно признанного сертификата уровня не ниже B2;
привлечение в учебный процесс Института квалифицированных зарубежных специалистов, являющихся носителями языка. При этом месячная заработная плата зарубежных специалистов определяется на основе рыночной конъюнктуры, финансируется за счет внебюджетных средств Института и средств Фонда развития высших образовательных учреждений;
г) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 сентября 2022 года принять меры по оснащению Института необходимыми средствами телекоммуникации и подключению к высокоскоростной сети Интернет.
6. Хокимияту Андижанской области совместно с Министерством высшего и среднего специального образования принять меры по прикреплению студентов Института к близлежащим предприятиям, объектам туризма и культурного наследия, образовательным и иным организациям для прохождения практики, а также обеспечению занятости студентов старших курсов посредством системы оплачиваемой работы.
7. Министерству инновационного развития исходя из потребности на высококвалифицированные научные и научно-педагогические кадры по соответствующим специализациям блока филологических наук обеспечить начиная с 2023 года выделение квоты Институту по докторантуре.
8. Агентству по популяризации изучения иностранных языков оказать непосредственное содействие Институту в направлениях:
организации курсов повышения квалификации, в частности формирования навыков синхронного перевода для профессоров-преподавателей и специалистов с привлечением зарубежных экспертов;
развития навыков современного преподавания профессоров-преподавателей и получения сертификата по определению уровня знания иностранного языка;
организации курсов обучения иностранным языкам в пустующих аудиториях Института, создания необходимых условий для получения студентами дополнительного дохода;
создания на основе договора контентов для населения и образовательных учреждений, содействующих в изучении иностранных языков.
деятельность Института финансируется за счет средств государственного бюджета, средств, поступающих от обучения на платно-контрактной основе, поступлений от хозяйственной деятельности и услуг, оказываемых на договорной основе, благотворительных пожертвований и грантов, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства;
работы по эффективной организации первоначальной деятельности Института, в частности ремонту и оснащению его зданий и сооружений, осуществляются за счет средств Фонда развития высших образовательных учреждений;
финансирование расходов, связанных с реализацией настоящего постановления, в 2022 году осуществляется в рамках средств, выделенных из республиканского бюджета Республики Узбекистан Министерству высшего и среднего специального образования в качестве первостепенного распределителя бюджетных средств, начиная с 2023 года – предусматривается в параметрах государственного бюджета.
10. Одобрить предложение Министерства высшего и среднего специального образования и хокимията Андижанской области о безвозмездной передаче Институту на основе права оперативного управления следующих зданий и сооружений с соответствующей территорией:
учебных зданий Андижанского государственного университета, расположенных по адресу: город Андижан, ул. Бобуршох, дом 5;
мест проживания студентов Андижанского государственного университета, расположенного по адресу: город Андижан, ул. Бобуршох, дом 20;
зону отдыха Андижанского государственного университета, расположенного на территории СГМ «Кампирровот», города Ханабада Андижанской области.
11. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством высшего и среднего специального образования на основании утвержденной проектно-сметной документации обеспечить внесение проектов реконструкции зданий и сооружений Института, строительства и оснащения нового учебного корпуса и места проживания студентов в Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2023 год и последующие годы в установленном порядке.
12. Хокимияту Андижанской области в целях обеспечения жильем профессоров-преподавателей, привлеченных для эффективной организации деятельности Института из других регионов, выделить Институту на основе права безвозмездного пользования служебные квартиры в многоэтажных домах, расположенных на близлежащей к Институту территории.
Разрешить Институту за счет собственных внебюджетных средств создать благоприятные условия для привлеченных из других регионов профессоров-преподавателей, оказания им социальной поддержки, в частности компенсации арендной платы.
13. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
14. Возложить на министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х. и хокима Андижанской области Абдурахмонова Ш.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.