Qozogʻiston Respublikasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston va Oʻzbekiston Respublikasi davlat rahbarlarining Qirgʻiz Respublikasidagi voqealar yuzasidan qoʻshma bayonoti
Qardosh Qirgʻizistonda sodir boʻlayotgan voqealar bizni jiddiy tashvishga solmoqda.
Koʻp asrlik doʻstlik rishtalari, yaxshi qoʻshnichilik, umumiy madaniy va maʼnaviy qadriyatlar bilan bogʻlangan yaqin qoʻshnilar sifatida biz ushbu qiyin kunlarda Qirgʻiziston xalqini mamlakatda tinchlikni saqlash va barqarorlikni tiklash uchun oʻziga xos donolikni namoyon etishga chaqiramiz.
Qirgʻizistonning barcha siyosiy partiyalari va jamoatchilik doiralari tinchlik va osoyishtalikni taʼminlash, Konstitutsiya va milliy qonunchilikka soʻzsiz rioya qilish bilan yuzaga kelgan muammolarni hal qilish uchun zarur boʻlgan saʼy-harakatlarni amalga oshirishiga umid bildiramiz.
Qirgʻizistonning ravnaqi mintaqaviy xavfsizlik va butun Markaziy Osiyo barqaror rivojlanishining muhim omilidir.
Mamlakatlarimizning oʻtmishi bir, ular umumiy kelajakni barpo etmoqda. Markaziy Osiyo xalqlarini tarixiy jihatdan kelajakdagi avlodlar farovonligi uchun barqaror tinchlik, totuvlik va bunyodkorlik istagi birlashtiradi.
Mushtarak maqsadlarga intilgan holda, davlatlarimiz savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar aloqalarni, chegaraoldi va hududlararo sheriklikni kengaytirish uchun mintaqaviy hamkorlikni faol ravishda mustahkamlamoqda.
Markaziy Osiyo birdamligini yana-da mustahkamlash yoʻlidan borar ekanmiz, biz Qirgʻiziston xalqini uning hamjihatlik, tinch, mustaqil taraqqiyot va farovonlik borasidagi intilishida doimo qoʻllab-quvvatlaymiz.

Совместное заявление глав государств Республики Казахстан, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан о событиях в Кыргызской Республике
Происходящие события в братском Кыргызстане вызывают нашу серьезную обеспокоенность.
Мы как близкие соседи, связанные многовековыми узами дружбы, добрососедства, общих культурных и духовных ценностей, призываем народ Кыргызстана в эти сложные дни проявить присущую ему мудрость ради сохранения мира и восстановления стабильности в стране.
Выражаем надежду, что все политические партии и общественные круги Кыргызстана приложат необходимые усилия для обеспечения мира и спокойствия, решения возникших вопросов при непременном соблюдении Конституции и национального законодательства.
Благополучие Кыргызстана является важным фактором региональной безопасности и устойчивого развития всей Центральной Азии.
Наши страны имеют одно прошлое и строят общее будущее. Народы Центральной Азии исторически объединены стремлением к прочному миру, согласию и созиданию во благо будущих поколений.
Разделяя общие цели, наши государства активно укрепляют региональное сотрудничество по расширению торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-коммуникационных и культурно-гуманитарных связей, приграничного и межрегионального взаимодействия.
Двигаясь по пути дальнейшего укрепления центральноазиатской солидарности, мы всегда будем поддерживать народ Кыргызстана в его стремлении к единству, мирному, независимому развитию и процветанию.