Prezident Shavkat Mirziyoyev xorijda mehnat qilayotgan Oʻzbekiston fuqarolariga munosib shart-sharoitlar yaratish va ular bilan tizimli ishlash chora-tadbirlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazmoqda.
Tadbir avvalida bugun mamlakatimizda pandemiya bilan bogʻliq vaziyat tahlil qilindi.
Jumladan, iyul va avgust oylarida koronavirusga qarshi kurash boʻyicha ishlar keskin kuchaytirilgani natijasida unga chalinganlarga nisbatan sogʻayganlar soni ancha ortgani qayd etildi. Xususan, oxirgi 5 kunda tuzalib chiqqanlar ulushi 77 foizdan 87 foizga oshdi. Davolanayotganlar soni 7 ming nafardan 4 mingtaga tushdi.
Buning ortida, albatta, shifokorlarimizning mashaqqatli mehnati yotibdi.
– Takror va takror aytaman: har bir fuqaroning sogʻligʻi va hayoti biz uchun muhim. Biz xalqimizni koronavirus balosidan asrab qolish uchun barcha kuch-imkoniyatlarni ishga solayapmiz, jahondagi eng ilgʻor davolash tajribalarini olib kelayapmiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Yaqin kunlarda Rossiyadan qirqqa yaqin, Xitoydan oʻn nafar yuqori malakali mutaxassislar yetib kelgani, ularni hududlarga taqsimlab, joylarda bemorlarni eng samarali usullar bilan davolash va mahalliy shifokorlarni ham oʻrgatish ishlari tashkil qilinishi taʼkidlandi.
Xalqimiz ortiqcha qiynalmasligi uchun, fuqarolarimizning murojaatlaridan kelib chiqib karantin talablari yumshatilgani, lekin endi aholi jamoat joylarida koʻproq boʻlishi sababli COVID-19 tarqalishi xavfi sezilarli darajada oshishi ham eslatib oʻtildi.
Shu bois, odamlarga yana-da masʼuliyatli boʻlib, oʻzlarini va yaqinlarini virusdan himoya qilish boʻyicha talablarga qatʼiy amal qilishlari kerakligini tushuntirish, amaliy yordam berish va nazorat qilish lozimligi aytildi.
– “Temir intizom” hammamiz uchun eng birinchi masala boʻlib qolishi kerak. Korxonalar, tashkilotlar, qishloq xoʻjaligi sohasi va qurilish maydonlari, transport va jamoat joylarida ham ushbu talablarga qatʼiy amal qilish zarur, – deya taʼkidladi Prezident.
Barcha darajadagi hokimlar, sektorlar, sogʻliqni saqlash, mahalla, ichki ishlar va boshqa tizimlar rahbarlari tegishli hududlar va sohalarda koronavirus bilan bogʻliq vaziyatga shaxsan masʼul va javobgar boʻlishlari belgilandi.

Смягчение условий карантина требует повышенной личной ответственности
Президент Шавкат Мирзиёев проводит совещание о мерах по созданию достойных условий для граждан Узбекистана, трудящихся за рубежом, и системной работе с ними.
В начале мероприятия проанализирована связанная с пандемией ситуация в нашей стране.
Отмечено, что значительно увеличилось число выздоровевших от болезни в результате резкого усиления работы по противодействию коронавирусу в июле и августе. В частности, доля вылечившихся за последние 5 дней увеличилась с 77 до 87 процентов. Число лечащихся снизилось с 7 тысяч до 4 тысяч человек.
За этим, безусловно, стоит самоотверженный труд наших врачей.
— Вновь повторю: для нас весьма важны здоровье и жизнь каждого гражданина. Мы делаем все возможное, чтобы уберечь наш народ от угрозы коронавируса, внедряем самый передовой в мире опыт лечения, — заявил глава государства.
Отмечалось, что намедни в Узбекистан прибыло около 40 высококвалифицированных специалистов из России и 10 — из Китая, они будут распределены по регионам и приступят к лечению пациентов и обучению врачей на местах по наиболее эффективным методикам.
Президент подчеркнул, что для облегчения жизни народа, с учетом обращений граждан карантинные требования были смягчены, но вместе с тем значительно возрастет риск распространения вируса ввиду большего нахождения людей в общественных местах.
С учетом этого поставлена задача разъяснять важность сохранения бдительности и осторожности, строгого соблюдения установленных требований для защиты себя и своих близких от вируса, а также оказывать практическую помощь и поддерживать контроль.
— Железная дисциплина должна оставаться первостепенным правилом для всех нас. На предприятиях, в организациях, сельском хозяйстве и на строительных площадках, транспорте и в общественных местах также должны строго придерживаться этих требований, — сказал Президент.
Определено, что хокимы всех уровней, руководители секторов, системы здравоохранения, махалли, внутренних дел и других несут персональную ответственность в соответствующих регионах и сферах за ситуацию, связанную с пандемией.