Shavkat Mirziyoyev: kasallarni davolashga ham, iqtisodiyotni ishlatishga ham majbur va masʼulmiz
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-iyul kuni hududlarda koronavirus bilan bogʻliq murakkab vaziyatni tartibga solish boʻyicha koʻrilayotgan choralar muhokamasi yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Butun dunyoda COVID-19 tarqalishi hamon davom etmoqda. Mamlakatimizda oxirgi besh kunda infeksiya yuqtirganlar soni 3 mingtaga koʻpayib, 21 ming 700 nafarga yetdi.
Jumladan, Toshkent viloyatida 347 ta, Qashqadaryoda 193 ta, Surxondaryoda 130 ta, Samarqandda 123 ta, Sirdaryoda 83 ta, Andijonda 79 ta yangi kasallanganlar aniqlangan. Buxoro, Fargʻona, Samarqand, Namangan, Toshkent, Xorazm viloyatlarida va Qoraqalpogʻistonda pnevmoniya holatlari ancha koʻpaygan.
Maʼlumki, Respublika maxsus komissiyasining qaroriga muvofiq, yurtimizda karantin talablari muddati 15-avgustgacha uzaytirildi. Shu bilan birga, hozirgi vaziyat pandemiyaga qarshi kurash ishlarini yana-da kuchaytirishni talab etmoqda.
Yigʻilishda bu borada hududlarda dolzarb boʻlib turgan masalalar koʻrib chiqilib, qoʻshimcha vazifalar belgilandi.
Respublika maxsus komissiyasiga joylardagi epidemiologik vaziyatni barqarorlashtirish va kasallarni davolashga amaliy yordam beradigan guruhlar tuzib, har bir hududga yuborish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Ushbu guruhlarga mutasaddi idoralar, ixtisoslashgan tibbiyot markazlari hamda tibbiyot oliy oʻquv yurtlari rahbar va mutaxassislari, shuningdek, nafaqadagi tajribali shifokorlar jalb etiladi. Bu hududlarda aholiga erta va aniq tashxis qoʻyish, bemorlarni kasallik darajasiga qarab toʻgʻri va malakali davolashda muhim omil boʻladi.
Hokimliklarga koronavirusga ixtisoslashgan shifoxonalar tashkil etish, intensiv va reanimatsiya oʻrinlarini koʻpaytirish, ularni zarur tibbiy jihozlar va dori-darmon bilan taʼminlash vazifasi qoʻyildi. Toshkent shahridagi tajriba asosida COVID-19 va pnevmoniya bilan kasallanganlarga dastlabki malakali tibbiy yordam koʻrsatadigan “maxsus poliklinikalar” tashkil etish zarurligi taʼkidlandi.
Davlat rahbari ogʻir kasallar ahvolini yengillashtiradigan tibbiy uskunalar taʼminoti masalasiga alohida toʻxtaldi.
Qayd etilganidek, oxirgi ikki haftada qoʻshimcha ravishda 370 ta sunʼiy nafas oldirish apparati, 1 ming 41 ta portativ nafas oldirish uskunasi, 1 ming 164 ta kislorod konsentratori va boshqa zarur tibbiy jihozlar olib kelinib, hududlarga tarqatildi. Kasallar koʻpayishi mumkinligini hisobga olib, Respublika maxsus komissiyasiga joylarga yana qoʻshimcha uskunalar yetkazish boʻyicha topshiriq berildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 25-iyuldagi “Koronavirus pandemiyasini yumshatish, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va salomatligini saqlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoniga muvofiq Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati tashkil etildi. Ushbu xizmatning bugungi kundagi eng asosiy vazifasi virus zanjirini uzish hisoblanadi. Shuningdek, sogʻliqni saqlash tizimi, hokimliklar bilan birgalikda bemorlarni sogʻaytirish va ulardan boshqalarga virus yuqishini kamaytirish ham eng muhim yoʻnalishdir.
Yigʻilishda yosh bolalar, homilador ayollar, keksalar, nogironligi va surunkali kasalligi boʻlgan fuqarolar salomatligi ustidan tizimli monitoring olib borish muhimligi belgilandi.
Karantin davrida biror bir ehtiyojmand oila eʼtibordan chetda qolmasligi, kam taʼminlangan aholi qatlamiga moddiy yordam, oziq-ovqat va dori-darmonlarni manzilli yetkazib berish tizimi “soat”day aniq ishlashi kerakligi taʼkidlandi.
– Hozirgi sharoitda kasallarni davolashga ham, iqtisodiyotni ishlatishga ham majbur va masʼulmiz. Shuning uchun aholi salomatligini saqlash, ayni paytda temir intizom bilan hamma ishlarni davom ettirishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Hokimlar oʻz hududidagi real vaziyatdan kelib chiqib, aniq choralar koʻrishi boʻyicha topshiriqlar berildi. Shu bilan birga, tibbiy niqob taqish, ijtimoiy masofani saqlash, 65 yoshdan oshganlar zarurat boʻlmasa uydan chiqmasligi qoidalariga qatʼiy rioya qilishning ahamiyati qayd etildi.
Videoselektor yigʻilishida hokimlar va sektor rahbarlari qatnashganidan foydalanib, eksport va investitsiya masalalari, byudjet tushumlari prognozining bajarilishi, gʻoʻza parvarishi va ekinlarni sugʻorish ishlarining borishi koʻrib chiqildi. Bular yuzasidan mutasaddi rahbarlarning hisoboti eshitildi.

Шавкат Мирзиёев: мы должны как лечить больных, так и развивать экономику
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 28 июля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по стабилизации сложной ситуации с коронавирусом в регионах.
COVID-19 продолжает распространяться по всему миру. В нашей стране случаи инфицирования достигли 21,7 тысячи, за последние пять дней увеличившись на 3 тысячи.
В частности, выявлено 347 новых случаев в Ташкентской области, 193 – в Кашкадарьинской, 130 – Сурхандарьинской, 123 – Самаркандской, 83 – Сырдарьинской и 79 – в Андижанской областях. Случаи пневмонии значительно увеличились в Бухарской, Ферганской, Самаркандской, Наманганской, Ташкентской, Хорезмской областях и Каракалпакстане.
Ранее, в соответствии с решением Республиканской специальной комиссии срок карантинных ограничений был продлен до 15 августа. В то же время сложившаяся ситуация требует дальнейшего усиления борьбы с коронавирусом.
На совещании обсуждены актуальные проблемы в регионах, определены дополнительные задачи.
Республиканской специальной комиссии поручено сформировать и направить в каждый регион группы для оказания практической помощи в стабилизации эпидемиологической ситуации на местах, а также для лечения пациентов.
В эти группы будут привлечены руководители и специалисты ответственных ведомств, специализированных медицинских центров и медицинских вузов, а также опытные врачи на пенсии. Группы будут содействовать ранней и точной диагностике населения в регионах, правильному и квалифицированному лечению пациентов в зависимости от степени заболевания.
Хокимиятам поручено организовать специализированные для коронавируса больницы, увеличить количество коек интенсивной терапии и реанимации, оснастить их необходимым медицинским оборудованием и лекарствами. Отмечено, что необходимо создать «специальные поликлиники» для оказания квалифицированной медицинской помощи больным коронавирусной инфекцией и пневмонией на основе опыта города Ташкента.
Глава государства затронул вопрос обеспечения медицинским оборудованием, облегчающим состояние тяжелобольных.
За последние две недели дополнительно доставлено и распределено между регионами 370 аппаратов ИВЛ, 1041 СPAP-аппарат, 1164 кислородных концентратора и другое оборудование. Учитывая возможное увеличение количества зараженных, Республиканской специальной комиссии поручено доставить на места дополнительную аппаратуру.
В соответствии с Указом Президента от 25 июля «О мерах по смягчению коронавирусной пандемии, кардинальному совершенствованию системы санитарно-эпидемиологического благополучия и охраны здоровья населения» образована Служба санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья. Сегодня перед этой службой поставлена задача разорвать цепь распространения вируса. В числе важных направлений деятельности – работа во взаимодействии с системой здравоохранения и хокимиятами по лечению пациентов и снижению риска передачи вируса от них.
На совещании подчеркнута важность систематического мониторинга здоровья детей, беременных женщин, престарелых, лиц с инвалидностью и хроническими заболеваниями.
Было отмечено, что в период карантина ни одна нуждающаяся семья не должна остаться без внимания, система адресного обеспечения малоимущих слоев населения материальной помощью, продуктами питания и лекарствами должна работать точно и слаженно.
— В нынешней ситуации мы должны одновременно как лечить больных, так и развивать экономику. Поэтому наряду с охраной здоровья людей следует с железной дисциплиной продолжать работу по остальным направлениям, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Хокимам даны поручения принять конкретные меры с учетом реальной обстановки в регионах. Подчеркнута важность строгого соблюдения правил ношения масок и социального дистанцирования, а лицам старше 65 лет – нежелательности выхода из дома без крайней необходимости.
На видеоселекторном совещании, на котором присутствовали также хокимы и руководители секторов, рассмотрен ход работ по экспорту и инвестициям, исполнения прогнозных показателей поступлений в бюджет, выращивания хлопчатника и орошения посевов. По данным вопросам заслушаны отчеты ответственных руководителей.