Matematika instituti barcha olimlar uchun maʼrifat markazi boʻladi
Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga shu yil yanvar oyidagi Murojaatnomasida har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yoʻnalishi rivojlantirilishini aytgan edi. Joriy yilda matematika ana shulardan biri sifatida belgilandi.
Bu xalqimizni ham, ilmiy jamoatchilikni ham gʻoyat quvontirdi. Chunki matematika yurtimizda chuqur tarixiy asosga ega va bugungi kunda taraqqiyot uchun gʻoyat dolzarb.
Mamlakatimizda ushbu yoʻnalishni rivojlantirishda Fanlar akademiyasining Matematika instituti katta oʻrin tutadi. 1943-yilda tashkil etilgan bu dargoh oʻtgan davrda matematik tadqiqotlarning yirik markazlaridan biriga aylangan. Bu yerda shakllangan algebra va funksional analiz, differensial tenglamalar, ehtimollar nazariyasi va matematik statistika boʻyicha ilmiy maktablar jahon olimlari tomonidan eʼtirof etilgan.
Lekin shu paytgacha institut eski, taʼmirtalab binoda ish yuritib kelayotgan edi. Matematiklarga zamonaviy sharoitlar yaratish maqsadida Olmazor tumanidagi Talabalar shaharchasida yangi bino qurilib, foydalanishga topshirildi.
Prezidentimiz bu yerda yaratilgan qulayliklar bilan tanishdi. Yangi imoratda 7 ta ilmiy laboratoriya va “Yosh matematiklar” markazi faoliyat yuritadi. Binoning shinam qavatlarida axborot-resurs markazi va seminar xonalari, akademik va tadqiqotchilar uchun kabinetlar, kutubxona, majlislar zali, oshxona joylashgan. Xonalar eng ilgʻor texnika va uskunalar bilan jihozlangan.
– Bu zamonaviy institut barcha olimlar uchun maʼrifat markazi boʻlishi kerak. Matematika koʻp fanlarga yoʻl ochadi. Uni Talabalar shaharchasida barpo etganimiz bejiz emas. Bu institut taʼlim va ilm-fan oʻrtasida uzviylikni taʼminlashi, mamlakatimiz rivojiga zamin yaratishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda taʼlim sohasi mutasaddilari, rektor va matematik olimlar bilan muloqot boʻldi.
– Matematika fanining tamal toshini Al-Xorazmiy, Ahmad Fargʻoniy, Abu Rayhon Beruniy kabi ulugʻ bobolarimiz qoʻygan. Bu bizning qonimizda bor. Lekin oxirgi yigirma yilda matematikadan bilim darajasi pasayib ketdi. Chunki oʻqituvchilarga kerakli eʼtibor, munosib oylik berolmadik, pirovard maqsad qoʻya olmadik. Buning oqibati hozir koʻpdan-koʻp sohalarda sezilyapti. Bugun bu fanni rivojlantirishdan maqsadimiz – matematika boʻyicha raqobat muhitini yaratish, sanoat, muhandislik yoʻnalishlari boʻyicha yetuk kadrlar tayyorlash, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari joriy yil 31-may kuni olimlar bilan uchrashuvda matematik ongni bogʻchadan boshlab shakllantirish zarurligini taʼkidlagan edi. Shundan kelib chiqib, Matematika institutida maktabgacha taʼlim, maktablar va oliy oʻquv yurtlaridagi darslarni muvofiqlashtiradigan tizim yoʻlga qoʻyilmoqda.
Shu boradagi taqdimot bilan tanishar ekan, Prezidentimiz “matematika oʻqituvchilarining bilim va malakasi boʻyicha har bir tuman kesimida tahlil bormi? Moddiy va tashkiliy jihatdan yana nimalar qilishimiz kerak?” deya savollar qoʻydi.
– Kechagi dars berish uslubi bilan matematikani jadal rivojlantirib boʻlmaydi. Shu bois avval amalda yaxshi natija bergan xorijiy metodika asosida taʼlim dasturlari yaratib, oʻqituvchilarni qayta tayyorlash zarur. Metodika shunday boʻlishi kerakki, u bolalarda matematikaga muhabbat uygʻotsin. Buning uchun oʻquvchilar bu fan hayotda, har bir sohada oʻziga kerakligini anglashi zarur. Yoshlar imtihondan oʻtish uchun emas, bilimli mutaxassis boʻlish uchun oʻqishi lozim, – deb taʼkidladi davlatimiz rahbari.
Oxirgi besh-oʻn yilda matematika yoʻnalishi boʻyicha universitetlarni bitirgan yoshlarni topib, xohishiga qarab qayta tayyorlab, maktablarga, fan nomzodlarini esa oliy taʼlim muassasalariga ishga jalb etish muhimligi taʼkidlandi. Matematika kafedra mudirlarini saylash tartibini joriy qilish, kafedra mudirlari kengashi tuzib, doimiy tajriba almashinuvni yoʻlga qoʻyish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Matematika institutida 72 nafar ilmiy xodim, jumladan, 5 nafar akademik faoliyat yuritmoqda. Oxirgi ikki yilda 11 nafar fan doktori va 14 nafar fan nomzodi tayyorlangan. 422 ta ilmiy maqola (245 tasi chet elda), 9 ta monografiya (5 tasi chet elda) chop etilgan.
Sohadagi fundamental tadqiqotlarni moliyalashtirish hajmi bir yarim barobarga oshirildi. Xalqaro fan olimpiadalarida gʻolib boʻlgan yoshlar va ularning ustozlarini ragʻbatlantirish tizimi joriy etildi.
2019-yil 9-iyulda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Matematika taʼlimi va fanlarini yana-da rivojlantirishni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining V.I.Romanovskiy nomidagi matematika instituti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori hamda 2020-yil 7-mayda “Matematika sohasidagi taʼlim sifatini oshirish va ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilingan.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 июня посетил Институт математики Академии наук Узбекистана.
В своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года глава нашего государства инициировал развитие нескольких приоритетных направлений науки каждый год. В этом году одной из этих важных областей была определена математика.
Это очень обрадовало наш народ и научное сообщество, так как в Узбекистане она имеет глубокие исторические корни и сегодня весьма значима для развития.
Институт математики Академии наук играет важную роль в продвижении этой науки в нашей стране. Основанное в 1943 году, данное учреждение превратилось в один из главных центров математических исследований. Появившиеся здесь научные школы алгебры и функционального анализа, дифференциальных уравнений, теории вероятностей и математической статистики признаются мировым научным сообществом.
Но до сих пор институт работал в старом, нуждавшемся в ремонте здании. Чтобы создать современные условия для математиков было построено и сдано в эксплуатацию новое здание в Студенческом городке, что в Алмазарском районе Ташкента.
Президент ознакомился с созданным здесь удобствами. В новом сооружении действуют 7 научных лабораторий и Центр молодых математиков. Здание располагает информационно-ресурсным центром и классами для семинаров, кабинетами академиков и исследователей, библиотекой, конференц-залом и столовой. Помещения оснащены самой современной техникой и оборудованием.
Состоялась беседа с ответственными лицами сферы образования, ректорами и учеными-математиками.
— Краеугольный камень математики был заложен нашими великими предками, такими как Аль-Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни. Математика у нас в крови. Но за последние двадцать лет уровень знаний в этой науке снизился. Поскольку мы не уделяли учителям должного внимания, не дали им достойную зарплату, не поставили перед ними конкретную цель. Последствия этого сейчас ощущаются во многих сферах. Сегодня наша цель в развитии данной области — создать конкурентную среду по математике, подготовить хорошие кадры промышленной и инженерной направленности, — сказал Президент.
На состоявшейся 31 мая текущего года встрече с учеными глава государства подчеркнул необходимость формирования математического сознания с самого раннего возраста. Поэтому создается система, в которой Институт математики будет координировать преподавание математики в дошкольных образовательных учреждениях, школах и вузах.
Знакомясь с соответствующей презентацией, Президент спросил: «Есть ли анализ знаний и навыков учителей математики в разрезе районов? Что еще нам нужно сделать в финансовом и организационном плане?»
Отмечалось, что важно найти и пригласить в школы молодых людей, которые за последние пять-десять лет закончили университеты по направлению математики, а кандидатов наук — в высшие учебные заведения. Дано указание ввести порядок выборов заведующих кафедрами математики, создать совет заведующих кафедрами и наладить регулярный обмен опытом.
Институт математики насчитывает 72 научных сотрудника, в том числе пятерых академиков. За последние два года подготовлено 11 докторов и 14 кандидатов наук. Опубликовано 422 научных статьи (245 — за рубежом), 9 монографий (5 — за рубежом).
Финансирование фундаментальных исследований в этой области было увеличено в полтора раза. Внедрена система стимулирования молодежи, победившей на международных научных олимпиадах, а также их преподавателей.
Напомним, Президент Республики Узбекистан 9 июля 2019 года подписал постановление «О мерах государственной поддержки дальнейшего развития математического образования и науки, а также коренного совершенствования деятельности Института математики имени В.И.Романовского Академии наук Республики Узбекистан», 7 мая 2020 года – постановление «О мерах по повышению качества образования и развитию научных исследований в области математики».