AQSH Prezidentining Oʻzbekiston Prezidentiga maktubi
Sizga va 2020-yil 1-may kuni Sardoba suv omborining toʻgʻoni qisman qulashi oqibatida jabrlanganlarga hamdardlik bildiraman. Suv ostida qolgan uylar, koʻchirilgan aholi, vayron boʻlgan yoʻllar va fermer xoʻjaliklari tasvirlarini koʻrish qalbni larzaga soladi.
Shaxsiy eʼtibor va tezkor choralar koʻrish orqali Siz liderlik xususiyatlarni namoyish etdingiz. Davlat departamenti va AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi ham ushbu fojiaga javoban darhol chora koʻrdilar va koʻmak koʻrsatishga qaratilgan saʼy-harakatlarimiz uchun mablagʻ ajratdilar.
Amerika Qoʻshma Shtatlari ushbu mushkul paytda Oʻzbekiston va uning xalqiga yelkadoshdir.
Shu bilan birga, koronavirusga qarshi kurashda birgalikda ish olib borar ekanmiz, ushbu mudhish pandemiyaga qarshi chora-tadbirlar uchun yordam boʻyicha soʻrovingiz tez fursatlarda koʻrib chiqilishini taʼminlash uchun maʼmuriyatimga koʻrsatma berdim.

Послание Президента США Президенту Узбекистана
Я хочу выразить свои соболезнования Вам и пострадавшим от частичного обрушения плотины Сардобинского водохранилища 1 мая 2020 года. Особенно сокрушительно видеть кадры затопленных домов, перемещенных лиц, а также разрушенных дорог и фермерских хозяйств.
Посредством личного внимания и очень быстрого реагирования Вы продемонстрировали лидерство. Государственный департамент и Агентство США по международному развитию также быстро отреагировали на эту трагедию и высвободили финансирование для наших усилий по оказанию помощи. Соединенные Штаты стоят вместе с Узбекистаном и его народом в это нелегкое время. Я также хотел бы Вам сообщить, что я дал указания своей администрации оперативно рассмотреть Ваш запрос оказать содействие в борьбе с коронавирусом в то время, когда мы вместе работаем для борьбы с этой ужасной пандемией.