Prezident Shavkat Mirziyoyev suv toshqinidan talafot koʻrgan Oqoltin tumanida ham boʻlib, aholi vakillari bilan uchrashdi.
Uy-joylar qurish va taʼmirlash, aholi salomatligini himoya qilish, infratuzilma obyektlari va qishloq xoʻjaligi maydonlarini tiklash boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida aytib oʻtildi. Oqoltin tumanining “Haqiqat” mahallasida 800 xonadondan iborat 20 ta koʻp qavatli uy barpo etilishi taʼkidlandi.
Sardoba, Mirzaobod va Oqoltin tumanlarida 1 ming 800 ga yaqin beton panelli kottej mavjud boʻlib, ular suv toshqinidan koʻp zarar koʻrmagan. Ularni zamonaviy taʼmirlab, oʻz egalariga topshirish rejalashtirilgan. Shu maqsadda mamlakatimizning barcha hududlaridan, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri rahbarlari boshchiligida 305 ta qurilish tashkiloti va 12 mingga yaqin quruvchilar Sirdaryoga yetib kelgan.
Oqoltin tumanidagi “Shodlik”, “Saxovat”, “Ahillik” mahallalarida va “Uchtom” aholi punktida jami 657 ta kottej taʼmirlanadi. “Shodlik” mahallasidagi uylar Samarqand, Qashqadaryo va Toshkent viloyatiga, “Ahillik” mahallasi va “Uchtom” aholi punkti Surxondaryo viloyatiga, “Saxovat” mahallasidagi turar joylar Toshkent shahriga biriktirilgan.
Tumanda 8,7 ming gektar ekin maydonlarini suv bosgan. Sardoba va Mirzaobod tumanlaridagi kabi, bu yerda ham koʻchma nasoslar yordamida bu suv qochirildi. Asrab qolish mumkin boʻlgan gʻoʻzani chopiq va kultivatsiya qilish, qolgan joylarda boshqa ekinlar ekish choralari koʻrilmoqda.
Oqoltin tumanida jami 789 milliard soʻm qiymatidagi 95 ta loyiha hisobiga 3,5 mingga yaqin ish oʻrinlari yaratilishi koʻzda tutilgan. Misol uchun, “APK Oqoltin” korxonasi tomonidan oʻsimlik yogʻi, “Oqoltin Mega Tekstil Grup” masʼuliyati cheklangan jamiyat tomonidan trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi.
Suv toshqinidan aziyat chekkan oqoltinliklarga ham sertifikat va pul mablagʻli bank kartochkalari topshirildi.

Акалтынцам также оказана материальная помощь
Президент Шавкат Мирзиёев посетил пострадавший от наводнения Акалтынский район и встретился с местными жителями.
Отмечалось, что ведутся работы по строительству и ремонту жилья, охране здоровья населения, восстановлению инфраструктуры и сельскохозяйственных угодий. Сообщено, что в махалле «Хакикат» данного района будет построено 20 многоэтажных домов на 800 квартир.
В Сардобинском, Мирзаабадском и Акалтынском районах насчитывается около 1800 панельных коттеджей, они почти не пострадали от наводнения. Их планируется модернизировать и передать владельцам. С этой целью в Сырдарью прибыли 305 бригад строительных компаний и около 12 тысяч строителей из всех регионов страны во главе с руководителями Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Всего будет отремонтировано 657 коттеджей в махаллях «Шодлик», «Саховат», «Ахиллик» и поселке Учтом Акалтынского района. Дома в махалле «Шодлик» закреплены за Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областями, в махаллях «Ахиллик» и поселке Учтом – за Сурхандарьинской областью, а в махалле «Саховат» – за городом Ташкентом.
Водой затопило 8,7 тысячи гектаров посевных земель района. Здесь так же, как и в Сардобинском и Мирзаабадском районах, произведена откачка воды с помощью переносных насосов. Принимаются меры по прополке и культивации уцелевшего хлопчатника, а также по посадке других культур.
В Акалтынском районе планируется создать около 3,5 тысячи рабочих мест за счет реализации 95 проектов на 789 миллиардов сумов. Так, предприятием «АПК Oqoltin» намечено наладить производство растительного масла, ООО «Oqoltin Mega Tekstil» — выпуск трикотажных изделий.
Сертификаты и банковские карты с зачисленными на них денежными средствами вручены и акалтынцам, пострадавшим от наводнения.