Navroʻz bayrami munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar rahbarlaridan samimiy qutlovlar kelmoqda.
Navroʻz ayyomi munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Tinchlik va ahillik ramzi boʻlmish Navroʻz doʻst xalqlarimizga ezgulik va qut-baraka keltirsin.
Qozogʻiston va Oʻzbekiston oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli munosabatlar ikki tomonlama va koʻp tomonlama yoʻnalishlarda bundan buyon ham rivojlanib borishiga ishonaman.
Fursatdan foydalanib, Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, mustahkam sogʻlik, masʼuliyatli faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, qardosh oʻzbek xalqiga esa tinchlik va farovonlik tilayman.
Nursulton NAZARBOYEV,
Qozogʻiston Respublikasining
Birinchi Prezidenti – Elboshi
Muhtaram Shavkat Miromonovich, qadrli qardoshim!
Xalqaro Navroʻz ayyomi munosabati bilan Sizga va Siz orqali qardosh Oʻzbekiston xalqiga samimiy tabriklarimni yoʻllashga hamda farovonlik va ravnaq tilashga ijozat bergaysiz.
Tinchlik, yaxshi qoʻshnichilik, birdamlik va tabiat bilan uygʻunlikni ifoda etuvchi Navroʻz bayrami yangi kun, yangi hayot elchisidir. Butun insoniyat boy madaniy merosining ajralmas qismi sifatida eʼtirof etilgan bu qutlugʻ ayyom ulugʻ insoniylik tamoyillarini oʻzida mujassam etib, xalqlar doʻstligi va hamjihatligini mustahkamlashda alohida ahamiyatga ega.
Ushbu ajoyib bayram Siz va qardosh Oʻzbekiston xalqiga baxt-saodat, shodlik va yangi zafarlar olib kelsin!
Siz va butun Oʻzbekiston xalqini fayzli Navroʻz ayyomi bilan chin dildan muborakbod etaman.
Insoniyatni ezgulikka, farovonlik va bunyodkorlikka daʼvat etish Navroʻzga xos ajoyib xususiyatdir. Turkiy olam uchun yagona boʻlgan ushbu qutlugʻ ayyom mamlakatlarimiz qardoshligini yana-da mustahkamlab, quvonch va baraka olib kelsin.
Ishonchim komil, birgalikdagi saʼy-harakatlarimiz bilan mustahkam doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilikka asoslangan Qozogʻiston –Oʻzbekiston strategik sherikligi xalqlarimiz farovonligi yoʻlida jadal rivojlanib boraveradi.
Ushbu ayyom kunlarida, muhtaram Shavkat Miromonovich, mamlakatingiz yorqin kelajagiga qaratilgan olijanob tashabbus va saʼy-harakatlaringizga muvaffaqiyatlar, Oʻzbekiston xalqiga farovonlik va ravnaq tilayman.
Sizni va birodar Oʻzbekiston ahlini xalqaro Navroʻz bayrami bilan samimiy muborakbod etib, eng ezgu tilaklarimni yoʻllash menga katta mamnuniyat baxsh etadi.
Navroʻz bayrami uni nishonlaydigan xalqlarning qadimiy va umumiy madaniy merosi sifatida doʻstlik, oʻzaro hurmat va ishonch, birdamlik va hamkorlik rishtalarini mustahkamlab, birodar ellarimizning yana-da yaqin boʻlishiga xizmat qilmoqda.
Aminmanki, bundan buyon ham mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstona aloqalar va koʻp qirrali hamkorlikni mustahkamlash yoʻlida birgalikda harakat qilamiz.
Ushbu qutlugʻ ayyom kunlarida Sizga mustahkam sogʻlik, baxt-saodat, doʻst Oʻzbekistonning yana-da taraqqiy etishi va ravnaq topishi yoʻlida davlat rahbari sifatidagi faoliyatingizda muvaffaqiyatlar tilayman.
Qirgʻiziston xalqi nomidan va shaxsan oʻz nomimdan Sizni va butun Oʻzbekiston ahlini Navroʻz bilan muborakbod etaman!
Markaziy Osiyo xalqlari qadim-qadimdan ushbu ayyomni alohida eʼzozlagan. Mehnatsevarlik, ahillik va hamjihatlik ramzi boʻlmish Navroʻzni ellarimiz umid va ezgu niyatlar bilan kutib olmoqda.
Qirgʻiziston Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasidagi doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilikka asoslangan oʻzaro manfaatli hamkorlik va strategik sheriklik munosabatlari bundan buyon ham ikki davlat manfaatlari yoʻlida izchil rivojlanib borishiga qatʼiy ishonaman.
Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, mustahkam sogʻlik va davlat rahbari sifatidagi faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa farovonlik va ravnaq tilayman.
Sooronbay JEENBEKOV,
Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti
Ozarbayjon xalqi nomidan va oʻz nomimdan Sizga va Siz orqali butun Oʻzbekiston xalqiga Navroʻz bayrami munosabati bilan eng ezgu tilaklarimni qabul qilgaysiz.
Yangilanish va tabiat uygʻonishi ramzi boʻlmish ushbu fayzli bayram odamlarni yaxshilik qilishga chaqiradi.
Aminmanki, ushbu bahoriy ayyom Navroʻz anʼanalarini eʼzozlovchi xalqlarimizga yaxshi kayfiyat, quvonch va qut-baraka keltiradi.
Fursatdan foydalanib, Sizga mustahkam sogʻlik, faoliyatingizda zafarlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik va farovonlik tilayman.
Hurmat ila,
Shuningdek,
Falastin Prezidenti Mahmud Abbos
Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon bin Abdulaziz Ol Saud
Saudiya Arabistoni Podshohligi valiahdi, Vazirlar Mahkamasi raisining oʻrinbosari, mudofaa vaziri Muhammad bin Salmon bin Abdulaziz Ol Saud
Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay amirligi hokimi shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum
Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri oʻrinbosari, ichki ishlar vaziri shayx Sayf bin Zoid Ol Nahayon va boshqalar tabrik yoʻllagan.

На имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают искренние поздравления от глав государств и правительств по случаю праздника Навруз.
Примите мои искренние поздравления по случаю весеннего праздника Наурыз.
Пусть праздник Наурыз, символизирующий мир и согласие, принесет добро и изобилие нашим дружественным народам.
Убежден, что взаимовыгодные отношения между Казахстаном и Узбекистаном будут и дальше развиваться в двустороннем и многостороннем форматах.
Пользуясь данной возможностью, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в Вашей ответственной работе, а братскому узбекскому народу – мира и процветания.
Имею честь направить Вам и в Вашем лице всему братскому народу Узбекистана свои сердечные поздравления и наилучшие пожелания благополучия и процветания по случаю Международного праздника Новруз.
Новруз-байрам, символизирующий мир, добрососедство, солидарность и гармоничную жизнь с природой, является вестником нового дня, нового начала. Этот светлый праздник, признанный как неотъемлемая часть богатого культурного наследия всего человечества, заключая в себе высокие гуманистические идеалы, имеет особое значение в укреплении дружбы и единства между народами.
Пусть этот замечательный праздник будет ознаменован для Вас и для всего братского народа Вашей страны счастьем, радостью и новыми успехами!
От всей души поздравляю Вас и весь народ Узбекистана с прекрасным праздником Наурыз.
Наурыз обладает особым достоинством, которое порождает доброту человечества, процветание и яркое творчество. Пусть этот прекрасный, единый для всего тюркского мира праздник еще больше укрепит братство наших стран и принесет радость и достаток.
Убежден, что благодаря нашим совместным усилиям стратегическое партнерство Казахстана и Узбекистана, основанное на крепкой дружбе и добрососедстве, будет динамично развиваться на благо наших народов.
В этот знаменательный праздник, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам успехов в Ваших благородных начинаниях и шагах к светлому будущему в Вашей стране, а ее народу – процветания и благополучия.
С большим удовлетворением выражаю Вам и всему дружественному народу Вашей страны мои наилучшие пожелания и искренние поздравления по случаю наступления Международного праздника Навруз.
Праздник Навруз как древнее общее культурное наследие жителей его ареала, укрепляя узы дружбы, взаимного уважения, доверия, солидарности и сотрудничества между ними, служит еще большему сближению наших братских народов.
Убежден, что мы и впредь будем прилагать совместные усилия для последовательного углубления отношений дружбы и многогранного сотрудничества между нашими странами.
В эти светлые праздничные дни желаю Вам крепкого здоровья, счастья и успехов в Вашей государственной деятельности на благо дальнейшего прогресса и процветания дружественного Узбекистана.
От имени народа Кыргызстана и от себя лично поздравляю от всего сердца Вас и братский народ Узбекистана с праздником Нооруз.
Страны Центральной Азии издревле относились с большим почтением к этому празднику. Наши народы с надеждой и добрыми намерениями встречают Нооруз – праздник, олицетворяющий торжество труда, единства и согласия.
Глубоко убежден, что взаимовыгодное сотрудничество и стратегическое партнерство между Кыргызской Республикой и Республикой Узбекистан, основанные на дружбе и добрососедстве, будут и впредь последовательно и динамично развиваться во благо интересов двух государств.
Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю крепкого здоровья и успехов в государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – благополучия и процветания.
По случаю праздника Новруз примите наилучшие пожелания Вам и Вашему народу от моего имени и от имени азербайджанского народа.
Этот замечательный праздник, придающий природе новое убранство и пробуждение, призывает людей к благим деяниям.
Уверен, что этот весенний праздник одарит наши народы, которые чтят богатые традиции Новруза, добрым настроением, радостью и изобилием.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в Вашей работе, а братскому народу Узбекистана – мира и благосостояния.
Король Саудовской Аравии Салман бин Абдулазиз Аль Сауд
Наследный принц, заместитель председателя Совета Министров, министр обороны Саудовской Аравии Мухаммад бин Салман бин Абдулазиз Аль Сауд