Ushbu voqea O‘zbekiston – Afg‘oniston hamkorlik munosabatlarini kengaytirish yo‘lidagi sa’y-harakatlarning amaliy ifodasi bo‘ldi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik tamoyillariga asoslangan rishtalar turli yo‘nalishlarda rivoj topmoqda. Xususan, O‘zbekiston Afg‘onistonda qurilish, energetika, tog‘-kon sanoati va ta’lim sohalaridagi loyihalarni hayotga tatbiq etishda faol ishtirok etmoqda.
– Ilgari yo‘lovchilar Afg‘oniston poytaxtidan Toshkentga Istanbul yoki Dubay shaharlari orqali 17-32 soatda yetib kelgan bo‘lsa, yangi yo‘nalishda bu vaqt 1,5 soatni tashkil etmoqda, – deydi “O‘zbekiston havo yo‘llari” Milliy aviakompaniyasi bo‘lim boshlig‘i Nodir Ayupov. – Ushbu yo‘nalishda uchish yo‘lovchilar uchun har tomonlama qulay bo‘lib, ham vaqt, ham sarmoya tejaladi.
Kobul – Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha ilk parvozni Afg‘onistonning “Kam air” aviakompaniyasi amalga oshirdi. Yangi qatnov ikki mamlakat aviakompaniyalari uchun hamkorlikning yangi ufqlarini ochdi. Kelishuvga ko‘ra, “O‘zbekiston havo yo‘llari” Milliy aviakompaniyasi Uchuvchilar maktabida afg‘onistonlik uchuvchilarning havo kemalarini boshqarish bo‘yicha o‘quvi tashkil etiladi. «Uzbekistan airways technics» aviakorxonasida “Kam air” samolyotlariga texnik xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Afg‘onistondan Toshkentga aviaqatnovlar haftasiga ikki kun, zamonaviy laynerlarda amalga oshiriladi. Aviareyslar vaqtini belgilashda “O‘zbekiston havo yo‘llari” Milliy aviakompaniyasi samolyotlarining Germaniya, Buyuk Britaniya va boshqa davlatlarga qatnovlar jadvali inobatga olingan. Bu Afg‘onistondan parvozni amalga oshirgan yo‘lovchilarning O‘zbekiston orqali Yevropa shaharlariga uchishi uchun qulaylik yaratadi. O‘zbekistonning tarixiy shaharlari – Samarqand, Buxoro va Urganch yo‘nalishidagi parvozlar oralig‘ida mutanosiblik mavjudligi afg‘onistonlik yo‘lovchilarning O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilishlariga ham imkon beradi.

Первый авиарейс Кабул - Ташкент
Это стало практическим результатом принимаемых мер по расширению узбекско-афганского сотрудничества. Отношения между нашими странами, основанные на принципах дружбы и добрососедства, последовательно развиваются по различным направлениям. В частности, Узбекистан активно участвует в реализации проектов в сферах строительства, энергетики, горной промышленности и других отраслях экономики Афганистана.
За минувшие годы акционерным обществом “Узбекистон темир йуллари” была проложена и сдана в эксплуатацию железнодорожная линия Хайратон — Мазари-Шариф. Налаживание авиационного сообщения между Кабулом и Ташкентом послужит повышению логистического потенциала наших стран, укреплению сотрудничества в сфере гражданской авиации.
– Раньше пассажиры добирались из столицы Афганистана в Ташкент через Стамбул или Дубай, тратя на это 17-32 часа, а полет по новому рейсу занимает всего 1,5 часа, — говорит начальник отдела Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” Нодир Аюпов. – Новый маршрут всесторонне удобен для пассажиров, экономит их время и средства.
Первый рейс по маршруту Кабул-Ташкент совершила авиакомпания “Kam air” (Афганистан). Прямое авиасообщение открыло новые перспективы для сотрудничества авиакомпаний двух стран. Между ними достигнуты соглашения по обучению афганских пилотов гражданской авиации в Летной школе НАК Узбекистана, а также по техническому обслуживанию воздушных судов «Kam air» на авиапредприятии «Uzbekistan Airways Technics».
Рейсы из Афганистана в Ташкент будут осуществляться два дня в неделю, на современных лайнерах. Расписание полетов составлено так, чтобы афганским пассажирам было удобно лететь стыковочными рейсами в Германию, Великобританию и другие страны, а также путешествовать по Узбекистану, чему, в частности, способствует оптимальный интервал между рейсами в Самарканд, Бухару и Ургенч.
15.JPG
– Мы гордимся сотрудничеством с такой надежной и технически оснащенной авиакомпанией, как «Узбекистон хаво йуллари», – говорит глава компании “Kamgar Group” Земарай Камгар. – Данный рейс свидетельствует о дружбе между нашими народами и перспективности партнерства. Мы благодарны руководству Республики Узбекистан за такую возможность.