Oʻzbekiston Prezidenti Osiyo taraqqiyot banki delegatsiyasini qabul qildi
Uchrashuvda davlatimiz rahbari eng muhim ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni ilgari surishda Oʻzbekistonning yetakchi va ishonchli sherigi boʻlmish ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut bilan oʻzaro manfaatli munosabatlar rivojlanish dinamikasini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Mamlakatimizda Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi loyihalarni ishlab chiqish sifati va amalga oshirish surʼati sezilarli darajada ortgani alohida taʼkidlandi.
Bugungi kunda ikki tomonlama hamkorlik yurtimiz iqtisodiyotining barcha ustuvor tarmoqlarini qamrab olgan holda amalga oshirilgan va davom etayotgan, umumiy qiymati qariyb 8 milliard dollarlik 60 dan ziyod loyihani oʻz ichiga oladi. Bankning 2019-2023-yillarda Oʻzbekiston bilan sheriklikni kengaytirish boʻyicha moliyalashtirish hajmi 5 milliard dollardan oshadigan yangi strategiyasi qabul qilindi.
Uchrashuvda oʻzaro hamkorlikning istiqbollari har tomonlama koʻrib chiqildi. Mamlakatimizda irrigatsiya-drenaj va avtomobil yoʻllari infratuzilmasini modernizatsiya qilish, jumladan, boshqaruv tizimini takomillashtirish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy etish, kadrlar tayyorlash va boshqa masalalarga doir uzoq muddatli strategik va dasturiy hujjatlarni ishlab chiqish va amalga oshirishga eʼtibor qaratildi.
Mintaqaviy miqyosdagi, avvalo, transport yoʻlaklarini rivojlantirish, energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish, ekologik muammolarni hal etish boʻyicha loyihalarni ilgari surish ustuvor ahamiyatga ega ekani taʼkidlandi.
Osiyo taraqqiyot banki rahbari Oʻzbekiston bilan hamkorlikning bugungi darajasi va samaradorligini yuksak baholadi, shuningdek, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni toʻliq qoʻllab-quvvatlashini qayd etdi.
Takexiko Nakao yurtimizning barqaror taraqqiyoti va ravnaqi yoʻlidagi maqsad va vazifalarga erishishda bank bundan buyon ham asosiy sherik boʻlib qolish istagidaligini bildirdi.

Президент Узбекистана принял делегацию Азиатского банка развития
Сегодня, 13 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Азиатского банка развития во главе с президентом банка Такехико Накао, прибывшую в нашу страну для участия в мероприятиях Министерской конференции Программы Центрально-азиатского регионального экономического сотрудничества.
В ходе встречи глава нашего государства выразил глубокое удовлетворение динамикой развития взаимовыгодных отношений с этим авторитетным международным финансовым институтом – ведущим и надежным партнером Узбекистана в продвижении важнейших социально-экономических реформ в стране.
Особо отмечены заметное повышение качества подготовки и прогресс в осуществлении проектов с участием Азиатского банка развития.
Сегодня портфель двустороннего сотрудничества включает более 60 реализованных и реализуемых проектов на общую сумму почти 8 миллиардов долларов с охватом всех приоритетных отраслей экономики. Принята новая Стратегия банка по расширению партнерства на 2019-2023 годы с объемом финансирования, превышающим 5 миллиардов долларов.
На встрече подробно рассмотрены перспективы взаимодействия. Внимание уделено разработке и реализации долгосрочных стратегических и программных документов по модернизации ирригационно-дренажной и автодорожной инфраструктуры в нашей стране, включая совершенствование системы управления, внедрение механизмов государственно-частного партнерства, подготовку кадров и другие вопросы.
Подчеркнут приоритетный характер продвижения региональных проектов, прежде всего по развитию транспортных коридоров, модернизации энергетической инфраструктуры, решению экологических проблем.
Глава Азиатского банка развития дал высокую оценку современному уровню и эффективности сотрудничества с Узбекистаном, заявил о полной поддержке осуществляемых в стране масштабных реформ.
Такехико Накао заверил, что банк будет и далее выступать в качестве главного партнера по достижению целей и задач устойчивого развития и процветания Узбекистана.