Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-noyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining oʻrinbosari, BMTning Jeneva shahridagi boʻlinmasi bosh direktori Maykl Myollerni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, Samarqandda oʻtkaziladigan Inson huquqlari boʻyicha birinchi Osiyo forumi tadbirlarida ishtirok etish uchun Birlashgan Millatlar Tashkilotining nufuzli delegatsiyasi tashrifi Oʻzbekiston va BMT oʻrtasidagi ikki tomonlama hamkorlik izchil mustahkamlanib borayotganining yana bir tasdigʻi ekanini mamnuniyat bilan taʼkidladi.
Oʻzaro aloqa va tashriflar sezilarli faollashgani mamlakatimizning Tashkilot tuzilma va institutlari bilan konstruktiv muloqotni yoʻlga qoʻyish hamda Barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishishga qaratilgan samarali hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilgani qayd etildi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Inson huquqlari boʻyicha Oliy komissar boshqarmasi, Xalqaro mehnat tashkiloti, YUNЕSKO, Jahon sayyohlik tashkiloti va BMTning boshqa muassasalari bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirishga doir qator dasturiy hujjatlar va “yoʻl xarita”lari qabul qilingan va birgalikda amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi tashabbusi bilan joriy yil iyun oyida birinchi marta BMT Bosh Assambleyasining Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni taʼminlash masalalari boʻyicha maxsus rezolyutsiyasi qabul qilingani hamda uning xalqaro hamjamiyat tomonidan keng qoʻllab-quvvatlangani alohida taʼkidlandi.
Shuningdek, mamlakatimizning BMTning Yoshlar huquqlari toʻgʻrisida xalqaro konvensiyasi va Bosh Assambleyaning “Maʼrifat va diniy bagʻrikenglik” nomli rezolyutsiyasini qabul qilish boʻyicha tashabbuslarini ilgari surish yoʻlida birgalikdagi ishlar davom ettirilmoqda.
Orol ekologik fojiasi oqibatlarini, jumladan, Orolboʻyida ijtimoiy-iqtisodiy, gumanitar dastur va loyihalarni amalga oshirish orqali yumshatishda jahon hamjamiyati saʼy-harakatlarini birlashtirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekistonning BMT shafeligida maxsus Trast jamgʻarmasini tashkil etish boʻyicha tashabbusini roʻyobga chiqarish bu borada katta amaliy qadam boʻladi. Joriy yil 27-noyabr kuni Tashkilotning Nyu-York shahridagi bosh qarorgohida ushbu tuzilmaningyuqori darajadagi birinchi tadbiri boʻlib oʻtadi.
Tomonlar, shuningdek, mintaqamiz va uning tashqarisida tinchlik va barqarorlikni taʼminlashning muhim omili boʻlgan Afgʻonistondagi vaziyatni siyosiy yoʻl bilan hal etishga har tomonlama koʻmaklashish masalalarini koʻrib chiqdilar.
BMT Bosh kotibi oʻrinbosari Maykl Myoller davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Tashkilot Bosh kotibi Antoniu Guterrishning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekistonda yangi bosqichda amalga oshirilayotgan, avvalo, inson manfaatlari, huquq va erkinliklarini taʼminlashga qaratilgan keng koʻlamli islohot va yangilanishlarga yuksak baho berdi.
2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasi oʻz mazmun-mohiyatiga koʻra, BMTning 2030-yilgacha boʻlgan davrga moʻljallangan Barqaror taraqqiyot sohasidagi maqsad va vazifalariga hamohang ekani alohida taʼkidlandi.
Maykl Myoller Tashkilot Oʻzbekistonning Markaziy Osiyoda ishonch, yaxshi qoʻshnichilik va konstruktivsheriklik munosabatlarini mustahkamlash, shuningdek, mintaqada barqaror taraqqiyotga koʻmaklashish yoʻlidagi saʼy-harakatlarini toʻla qoʻllab-quvvatlashini taʼkidladi.
BMT Oʻzbekiston bilan koʻp qirrali hamkorlikni, jumladan, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligi munosabati bilan mamlakatimizda oʻtkazilayotgan Inson huquqlari boʻyicha birinchi Osiyo forumi natijalari doirasida yanada mustahkamlashga tayyor ekani qayd etildi.

Президент Узбекистана принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 ноября принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, генерального директора отделения ООН в городе Женеве Майкла Мёллера.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что визит представительной делегации Организации Объединенных Наций для участия в мероприятиях первого Азиатского форума по правам человека, который состоится в городе Самарканде, является еще одним подтверждением последовательно укрепляющегося двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и ООН.
Подчеркнуто, что заметная активизация контактов и взаимных визитов способствовала налаживанию конструктивного диалога и расширению плодотворного сотрудничества нашей страны со структурами и институтами Организации, направленного на достижение Целей устойчивого развития.
В настоящее время в Узбекистане принят и совместно реализуется целый ряд программных документов и «дорожных карт» по развитию практического взаимодействия с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, Международной организацией труда, ЮНЕСКО, Всемирной туристской организацией и другими учреждениями Организации Объединенных Наций.
Особо отмечено, что по инициативе Республики Узбекистан в июне этого года впервые принята специальная резолюция Генеральной ассамблеи ООН по вопросам обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе, получившая широкую международную поддержку.
Также продолжается совместная работа по продвижению инициатив нашей страны по принятию Международной конвенции о правах молодежи и резолюции Генеральной ассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность».
rasmiy_8771.jpg
На встрече были обсуждены перспективы развития двустороннего сотрудничества Республики Узбекистан с Организацией Объединенных Наций, а также актуальные вопросы международной и региональной повестки.
Особое внимание уделено объединению усилий мирового сообщества по смягчению последствий Аральской экологической катастрофы, в том числе путем реализации социально-экономических и гуманитарных программ и проектов в Приаралье.
Большим практическим шагом в этом направлении станет реализация инициативы Узбекистана о создании под эгидой ООН специального Трастового фонда. 27 ноября этого года в штаб-квартире Организации в городе Нью-Йорке пройдет первое мероприятие данной структуры на высоком уровне.
Стороны также рассмотрели вопросы всестороннего содействия политическому урегулированию ситуации в Афганистане, что является ключевым фактором обеспечения мира и стабильности в нашем регионе и далеко за его пределами.
Заместитель Генерального секретаря ООН Майкл Мёллер выразил признательность главе нашего государства за радушный прием, а также передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря Организации Антониу Гутерриша.
Он высоко оценил осуществляемые в Узбекистане на новом этапе масштабные реформы и преобразования, направленные прежде всего на обеспечение интересов, прав и свобод человека.
Особо отмечено, что реализуемая Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по своей сути и содержанию созвучна с целями и задачами Повестки дня в области устойчивого развития ООН на период до 2030 года.
Майкл Мёллер выразил полную поддержку со стороны Организации усилий Узбекистана по укреплению в Центральной Азии доверия, отношений добрососедства и конструктивного партнерства, а также содействию устойчивому развитию в регионе.
Подтверждена готовность ООН к углублению многопланового сотрудничества с Узбекистаном, в том числе в рамках реализации итогов первого Азиатского форума по правам человека, проводимого в нашей стране в год 70-летия принятия Всеобщей декларации прав человека.