Poytaxtimizda BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Ahmad Shahid boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi yakunlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda davlat va nodavlat tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari, diplomatik korpus, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
BMT maxsus ma’ruzachisi Ahmad Shahid boshchiligidagi delegatsiya 2-12-oktabr kunlari mamlakatimizda bo‘ldi. Tashrif davomida delegatsiya O‘zbekistonda din va e’tiqod erkinligini ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlar, mamlakatimizning bu boradagi ijobiy tajribasi bilan yaqindan tanishdi.
Ahmad Shahid mamlakatimiz parlamenti, vazirlik va idoralar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar rahbarlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Farg‘ona va Buxoro viloyatlarida diniy konfessiyalar va milliy madaniy markazlar faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar, mahallalarda ahillik va hamjihatlikni ta’minlash, Xalq qabulxonalari tomonidan fuqarolarning murojaatlarini o‘rganish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Maxsus ma’ruzachi O‘zbekistonda 16 konfessiyaga mansub diniy tashkilotlar, 140 ga yaqin milliy madaniy markaz emin-erkin faoliyat yuritayotgani, yurtimizda turli dinlarga mansub qadriyatlarni asrab-avaylash, diniy marosimlarni ado etish uchun zarur sharoit yaratish, dinlararo va millatlararo hamjihatlikni yanada mustahkamlashga e’tibor qaratilayotgani yutuq ekanini alohida ta’kidladi. Ushbu missiya Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili deb nomlangan 2017-yilda amalga oshgani mamlakatimizda xalq bilan muloqot, aholi murojaatlari bilan ishlash bo‘yicha yaratilgan yangi tizim haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘lish, davlat idoralarining oddiy odamlar muammolarini hal etish jarayoni bilan bevosita tanishish imkonini berganini qayd etdi.
– Prezident Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida “Inson manfaatlari hamma narsadan ustun”, “Xalq davlat idoralariga emas, balki davlat idoralari xalqqa xizmat qilishi kerak” degan fikrlarni bayon etgani e’tiborimizni tortdi, – dedi Ahmad Shahid. – Tashrifimiz davomida O‘zbekistonda bu boradagi ishlarni o‘z ko‘zimiz bilan ko‘rishga muvaffaq bo‘ldik. O‘zbekiston Konstitutsiyasida har bir fuqaro uchun diniy e’tiqod erkinligi kafolatlangan, ta’lim sohasini rivojlantirish, islom dinining asl insonparvarlik mohiyatini yetkazish, buyuk allomalar merosini o‘rganishga qaratilayotgan e’tibor diqqatga sazovor. Ayniqsa, so‘nggi bir necha oyda noqonuniy diniy oqimlarga aralashib qolgan 16 mingga yaqin fuqaro sog‘lom hayotga qaytarilgani ibratli tashabbusdir.

В Ташкенте состоялась пресс-конференция, посвященная итогам визита в нашу страну делегации во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмедом Шахидом.
В мероприятии приняли участие представители государственных и негосударственных организаций, институтов гражданского общества, дипломатического корпуса, средств массовой информации.
2-12 октября в нашей стране находилась делегация во главе со Специальным докладчиком Совета ООН А.Шахидом. Делегация непосредственно ознакомилась с осуществляемой в Узбекистане работой в сфере обеспечения свободы религии и убеждений, накопленным в этом направлении положительным опытом нашей страны.
Ахмед Шахид провел встречи с руководителями парламента, министерств и ведомств, правоохранительных органов нашей страны, представителями негосударственных некоммерческих организаций и институтов гражданского общества. Ознакомился с условиями, созданными в Республике Каракалпакстан, Ферганской и Бухарской областях, для деятельности религиозных конфессий и национальных культурных центров, работой, направленной на обеспечение дружбы и согласия в махаллях, изучение Народными приемными обращений граждан.
Специальный докладчик в качестве значимого достижения особо отметил, что в Узбекистане свободно осуществляют свою деятельность религиозные организации 16 конфессий, около 140 национальных культурных центров, уделяется особое внимание сохранению ценностей различных религий, созданию необходимых условий для отправления религиозных обрядов, дальнейшему укреплению межрелигиозного и межнационального согласия. Подчеркнул, что визит делегации в 2017 году, объявленном в Узбекистане Годом диалога с народом и интересов человека, создал возможность для получения подробной информации о новой системе диалога с народом, работе с обращениями населения, непосредственного ознакомления с процессом решения государственными органами насущных проблем простых людей.
– Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выразил идеи о том, что “Интересы человека – превыше всего”, “Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу”, и это привлекло наше внимание, – сказал Ахмед Шахид. – В ходе визита мы имели возможность воочию увидеть проводимую в Узбекистане в этом направлении работу. В Конституции страны гарантирована свобода убеждений каждому гражданину, достойна внимания забота о развитии сферы образования, донесении истинной гуманистической сути религии ислама, изучении наследия великих мыслителей. Особенно значимой инициативой является возвращение за последние несколько месяцев к здоровой жизни около 16 тысяч граждан, оказавшихся под влиянием незаконных религиозных течений.
Ахмед Шахид отметил, что Стратегия действий является весьма серьезной и значимой программой в последовательной реализации реформ, направленных на укрепление в Узбекистане мира и стабильности, обеспечение неприкосновенности личных прав граждан. Он ответил на интересовавшие журналистов вопросы.