Turkmaniston Respublikasi Prezidenti Serdar Berdimuhamedov Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining o‘n oltinchi sammitida ishtirok etish uchun 9 noyabr kuni mamlakatimizga keldi.
Toshkent xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Eslatib oʻtamiz, ushbu tadbirda Ozarbayjon, Eron, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Pokiston, Tojikiston va Turkiyaning davlat va hukumat rahbarlari ishtirok etadi.
Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining (IHT) oʻn beshinchi sammiti Ashxobod shahrida boʻlib oʻtgan edi.
Oʻshanda davlatimiz rahbari besh yuz million nafardan ortiq aholi yashaydigan, ulkan bozorga ega boʻlgan mamlakatlarimizning savdo va investitsiya sohalaridagi katta imkoniyatlaridan toʻliq foydalanish zarurligini alohida taʼkidlagan edi. Shuningdek, qabul qilingan “IHT istiqbollari – 2025” konseptual dasturi asosida, mamlakatlarimiz oʻrtasida savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini yanada kengaytirish va eng muhimi, amaliy natijadorlikka erishish maqsadga muvofiqligi qayd etilgan.

Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов 9 ноября прибыл в нашу страну для участия в XVI саммите Организации экономического сотрудничества, который пройдет в Ташкенте.
В Ташкентском международном аэропорту высокого гостя встретили Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и другие официальные лица.
Напоминаем, что в этом мероприятии примут участие главы государств и правительств Азербайджана, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана и Турции.
XV саммит ОЭС проходил в Ашхабаде. В ходе него глава нашего государства особо отметил, что нам необходимо более полно использовать значительный потенциал наших стран, имеющих огромный рынок с населением 500 миллионов человек, в сферах торговли и инвестиций. Вместе с тем подчеркивалось, что на основе принятой программы «Перспективы Организации экономического сотрудничества – 2025» целесообразно дальнейшее расширение торгово-экономических и инвестиционных связей между нашими странами и, самое главное, достижение за счет этого более значимых практических результатов.