Davlat rahbarlari dastlab Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi va muzeyini borib ko‘rdi.
Ma’lumki, Muhammad Tarag‘ay Mirzo Ulug‘bek Amir Temurning suyukli nabirasi bo‘lgan, ezgu ishlarini davom ettirgan. U ham hukmdor, ham olim sifatida ilm-fan va madaniyatni rivojlantirgan, bunyodkorlikka katta e’tibor qaratgan. O‘rta asrlardayoq noyob rasadxona barpo etib, osmon jismlarini juda aniq o‘rgangan.
Mirzo Ulug‘bekning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari dunyo astronomiyasida muhim qo‘llanma hisoblanadi. Uni Yevropa, jumladan, fransiyaliklar ham yaxshi bilishadi.
Xususan, fransuz astronomi Jozef-Nikolya Delil faoliyati davomida Mirzo Ulug‘bekning asarlarini o‘rgangan, “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asarini lotin tiliga tarjima qildirgan. Delil 1739 yilda buyuk bobokalonimizning astronomiya jadvallari haqida nutq so‘zlagan. Ushbu nutqning matni hozirgacha saqlanib qolgan.
Bu kabi tarixiy ma’lumotlar ikki xalq aloqalarining tarixiy ildizlari qanchalik teranligini ko‘rsatadi.
Mehmonlar muzeyda Mirzo Ulug‘bek davriga oid ashyolar, kitoblar, qo‘lyozmalar, asl nusxadagi kvadrant asbobini ko‘zdan kechirdi.
Prezidentlar Amir Temur maqbarasiga borishdi.
Oliy martabali mehmonga buyuk Sohibqironning hayoti, harbiy mahorati, bunyodkorlik ishlari haqida so‘zlab berildi.
Amir Temur o‘z kuch va salohiyati bilan hukmdorlik darajasiga chiqqan, Hindistondan Yevropagacha bo‘lgan hududda barqaror davlat barpo etgan nodir shaxsdir. Sohibqironing harbiy yurishlari va diplomatiyasi uzoq o‘lkalarga ham katta ta’sir ko‘rsatgan. Yevropa qirollari Amir Temur davlatini tan olib, u bilan aloqa o‘rnatishga intilgan. Jumladan, Fransiya qiroli Sharl VI bobokalonimizga maktub yo‘llagan.
Shu bois ham butun dunyoda Amir Temur shaxsiga va temuriylar merosiga qiziqish katta. Jumladan, 1988 yilda Fransiyada Temuriylar tarixi va madaniyatini o‘rganuvchilar assotsiatsiyasi tuzilgan. Uning sobiq prezidenti, professor Lyusen Keren Amir Temur va temuriylar davrini ko‘p yillar davomida tadqiq etgani, Fransiya va O‘zbekiston xalqlari yaqinlashishiga katta hissa qo‘shgani uchun O‘zbekistonning “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan.
1996 yilda Parijdagi YUNESKO qarorgohida “Temuriylar davrida ilm-fan, madaniyat va maorifning gullab-yashnashi” nomli ko‘rgazma bo‘lgan. O‘tgan yili davlatimiz rahbarining Fransiyaga tashrifi doirasida Luvr muzeyida tashkil etilgan “O‘zbekiston vohalarining mo‘’jizalari. Karvon yo‘llari chorrahasida” ko‘rgazmasi katta voqea bo‘lgan edi. Unda temuriylar merosiga alohida o‘rin ajratildi.
Davlat rahbarlari Registon majmuasida ham bo‘ldi.
Ma’lumki, bu maskan Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalaridan iborat. Mirzo Ulug‘bek va Yalangto‘shbiy qurdirgan bu obidalar asrlar davomida ilm ahlini o‘ziga chorlab kelgan, yuzlab olimu fuzalolarga maktab bo‘lgan. Ajoyib simmetriya va me’moriy qiyofa kasb etgan majmua bugungi kunda Samarqandning “tashrif qog‘ozi”ga aylangan.
Mehmonlarga ajdodlarimizning me’morchilik an’analari, peshtoqlardagi naqshlar va ma’nolar haqida so‘zlab berildi.
So‘ng Prezidentlar Shohi Zindaga bordi. Bu majmua sahoba Qusam ibn Abbos va allomalarning maqbaralaridan iborat. Majmuaning tarixiy, madaniy va badiiy qimmati shundaki, u arxitektura va bezak san’atining bir necha asrlar davomida rivojlanishi haqida tasavvur beradi. Shohi Zinda 2001 yilda YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan. Shu jihatlari bilan sayyohlarni hamisha o‘ziga jalb etadi.

Сперва главы государств посетили обсерваторию и музей Мирзо Улугбека.
Его книга «Новые астрономические таблицы» долгие годы служило важным пособием по астрономии, хорошо известным в Европе, в том числе во Франции.
Так, работы Мирзо Улугбека были объектом исследования французского астронома Жозефа-Николя Делиля, который перевел «Зидж» на латынь. В 1739 году Делиль выступил с докладом об астрономических таблицах нашего великого предка. Сохранился текст данного доклада.
Эти исторические свидетельства говорят о том, насколько глубоки узы между нашими народами.
Гости осмотрели предметы, книги, рукописи и оригинал квадранта Мирзо Улугбека.
Президенты посетили мавзолей Амира Темура.
Высокому гостю рассказали о жизни, полководческом мастерстве, созидательных делах великого Сахибкирана.
Амир Темур – уникальная личность, основавший крупнейшее в свое время государство в регионе от Индии до Европы. Военные походы и дипломатия Сахибкирана оказала влияние и на жизнь дальних стран. Европейские монархи признавали государство Амира Темура и стремились установить с ним отношения. В частности, французский король Карл VI направил письмо Амиру Темуру.
Именно поэтому во всем мире существует большой интерес к личности Амира Темура и наследию Темуридов. В частности, в 1988 году во Франции была создана Ассоциация исследователей истории и культуры Темуридов. Ее бывший президент профессор Люсьен Керен награжден медалью «Шухрат» Узбекистана за многолетние исследования об Амире Темуре и эпохе Темуридов, а также за большой вклад в сближение народов Франции и Узбекистана.
В 1996 году в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже прошла выставка «Расцвет науки, культуры и просвещения в эпоху Темуридов». В прошлом году в рамках визита главы нашего государства во Францию ​​в Лувре была организована выставка «Сокровища оазисов Узбекистана. На перекрестке караванных путей», которая стала знаковым событием. Особое место в ее экспозиции отводилось наследию Темуридов.
Главы государств также посетили комплекс Регистан, ансамбль которого состоит медресе Мирзо Улугбека, Шердора и Тиллакори. Эти памятники, построенные Мирзо Улугбеком и Ялангтушбием, на протяжении веков привлекали исследователей и служили школой для сотен ученых. Своей симметрией и архитектурным обликом Регистан заслуженно является «визитной карточкой» Самарканда.
Гостям было рассказано о зодческих традициях и приемах, использованных в строительстве медресе, значении орнаментов и надписей.
Затем Президенты посетили Шахи-Зинду. Этот комплекс состоит из мавзолеев сподвижника Кусама ибн Аббаса и других деятелей. Историческая, культурная и художественная ценность комплекса в том, что он дает представление о развитии архитектуры и декоративного искусства на протяжении нескольких столетий. Шахи-Зинда была включена в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2001 году.
Внимание гостей привлекла история ворот комплекса и мавзолеев, они по достоинству оценили изящность узоров.