Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2024 yil uchun davlat byudjetining asosiy yo‘nalishlari hamda tarmoq va hududlarda amalga oshiriladigan vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlat byudjeti daromadlarini ko‘paytirish, xarajatlarini optimallashtirish bo‘yicha har bir soha, tarmoq va hududlar kesimida mavjud zaxira va imkoniyatlar atroflicha tahlil qilindi.
Avvalo, yirik sanoat tarmoqlarida xarajatni qisqartirish orqali tannarxni kamaytirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi. Masalan, joriy yilning birgina to‘rtinchi choragida 349 ta yirik sanoat korxonasida 2,1 trillion so‘m xarajatlarni kamaytirish mumkinligi hisob-kitob qilingan. Bu ishlarni tizimli davom ettirish uchun hukumatga kelgusi yilda yirik tarmoqlarda tannarxni 15-20 foiz kamaytirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
Hududlarning daromad bazasini kengaytirish masalasiga to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, past quvvatda ishlayotgan korxonalarga ko‘mak berib, ularni to‘liq quvvatga chiqarish choralari belgilandi. Tadbirkorlikni rivojlantirib, soliq bazasini kengaytirish, afzalliklar berish orqali “yashirin iqtisodiyot”ni qisqartirish muhimligi aytildi.
Qishloq xo‘jaligida “katta sakrash”ga faqat ilm orqali erishish mumkinligi ta’kidlandi. Bu borada yer sifati, nav va agrotexnologiyaga zamonaviy ilmiy yutuqlarni keng tatbiq etish orqali bir gektarda paxta hosildorligini 50 sentnerga, g‘allada 100 sentnerga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Mintaqamizda suv muammosi kun sayin dolzarb bo‘lib bormoqda. So‘nggi ikki yilda suv xo‘jaligiga byudjetdan 22 trillion so‘m, jumladan, suv tejovchi texnologiyalarga qariyb 1 trillion so‘m subsidiya ajratilgan.
Shu bois kelgusi yillarda sug‘orish kanallarini betonlash, suv tejovchi texnologiyalar o‘rnatish ishlariga ajratiladigan mablag‘ ko‘paytirib boriladi. Jumladan, kelgusi yilda markazlashgan investitsiya hisobidan 1,7 trillion so‘mlik va xalqaro moliya tashkilotlaridan 300 million dollarlik suv infratuzilmasi loyihalari amalga oshiriladi. Davlatimiz rahbari bu masalaga kengroq to‘xtalib, sug‘orish kanallarini betonlash bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilinishini ta’kidladi.
Yaqinda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida ijtimoiy sohalarni rivojlantirish ustuvor vazifa etib belgilangan. Shu bois 2024 yil uchun davlat byudjeti loyihasida bu sohalarga katta e’tibor qaratilgan.
Xususan, kelgusi yil inson kapitalini rivojlantirish uchun 102,5 trillion so‘m yo‘naltirish mo‘ljalanmoqda. Bu joriy yilgiga nisbatan 15 foiz ko‘p.
Masalan, dastlabki loyihada 317 ta maktab qurilishi va rekonstruksiya qilinishi rejalashtirilgan edi. Prezidentimiz bu masalaning muhimligini va joylardagi talabni inobatga olib, yana 150 ta maktab qurilishiga mablag‘ ajratishni taklif qildi.
Maktabgacha ta’lim, professional va oliy ta’lim tizimi uchun nazarda tutilgan mablag‘larni ham ko‘paytirish bo‘yicha fikr bildirildi.
Shu bilan birga, ushbu mablag‘lardan oqilona foydalanish, ajratilayotgan mablag‘larning natijadorligini oshirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Kelgusi yildan “Mahalla byudjeti” tizimi to‘liq joriy qilinadi. Bu – har bir mahallaning 100 million so‘mgacha mablag‘i bo‘ladi, degani.
Davlatimiz rahbari bu mablag‘larni mahallada ish o‘rni yaratadigan, aholining og‘irini yengil qiladigan loyihalarga yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi. Ushbu yangi tizim bo‘yicha mahalla raislarini o‘qitish, mablag‘larning hisobini yuritish va nazorat qilish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Shu bilan birga, byudjet intizomini kuchaytirish bo‘yicha qonunchilikka takliflar kiritish zarurligi aytildi. Bu borada byudjet mablag‘lari hisobidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzishga yo‘l qo‘ymaslik, ochiq-oshkora tanlov va tenderlar o‘tkazish amaliyotini kengaytirish qat’iy ko‘rsatib o‘tildi.
Tarmoq, soha va hududlarga kelgusi yil 32 milliard dollar investitsiya jalb etish, eksportni 19 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda bildirilgan fikrlar asosida 2024 yil uchun byudjet loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritiladi.
Kun tartibidagi ikkinchi masala hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga oid bo‘ldi. Davlatimiz rahbari Qashqadaryo viloyati misolida yil yakunigacha bo‘lgan ishlarni maksimal darajada bajarish, kelgusi rejalarni belgilashda aholi talabi va muammodan kelib chiqish yo‘lini ko‘rsatib berdi. Bunda hokimliklar bilan vazirliklar tengma-teng mas’ul ekani, o‘zaro muvofiq ishlab, soha  va joylardagi masalalarni hal etish zarurligi ta’kidlandi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по обсуждению основных направлений государственного бюджета на 2024 год и задач, требующих решения в отраслях и регионах.
Были тщательно проанализированы резервы и возможности, имеющиеся в каждой сфере, отрасли и регионе для увеличения доходов государственного бюджета и оптимизации расходов.
Прежде всего поставлены конкретные задачи по снижению себестоимости в промышленности за счет сокращения издержек в крупных отраслях. Например, подсчитано, что в четвертом квартале текущего года затраты на 349 крупных промышленных предприятиях можно сократить на 2,1 триллиона сумов. В целях системного продолжения этой работы правительству поручено разработать программу сокращения издержек в крупных отраслях промышленности на 15-20 процентов в следующем году.
Затронут вопрос расширения доходной базы регионов. В частности, определены меры по поддержке маломощных предприятий и выводу их на полную мощность. Указано на важность развития предпринимательства, расширения налогооблагаемой базы, сокращения «теневой» экономики путем предоставления мер стимулирования.
Подчеркнуто, что «прорыв» в сельском хозяйстве невозможен без инноваций. В связи с этим была поставлена ​​задача повысить урожайность хлопчатника до 50 центнеров на гектар, зерна — до 100 центнеров на гектар за счет широкого применения современных научных достижений в области почвоведения, селекции и агротехники.
Проблема воды в нашем регионе становится ​​все острее. За последние два года на водное хозяйство из бюджета было выделено 22 триллиона сумов, в том числе около 1 триллиона субсидий на водосберегающие технологии.
В связи с этим подчеркнута важность увеличения ассигнований на бетонирование оросительных каналов и внедрение водосберегающих технологий. В частности, в следующем году будут реализованы проекты водной инфраструктуры на сумму 1,7 триллиона сумов, а также 300 миллионов долларов от международных финансовых организаций. Глава нашего государства подробно остановился на этом вопросе и сообщил, что будет принята трехлетняя программа бетонирования каналов.
Развитие социальной сферы определено в качестве приоритетной задачи в недавно принятой стратегии «Узбекистан-2030». Большое внимание этому уделено и в проекте госбюджета на 2024 год.
Так, на развитие человеческого капитала в следующем году планируется направить 102,5 триллиона сумов. Это на 15 процентов больше, чем в текущем году.
К примеру, в первоначальном проекте планировалось построить и реконструировать 317 школ. Учитывая важность этого вопроса и потребность на местах, Президент предложил предусмотреть средства на строительство еще 150 школ.
Предложено также рассмотреть возможность дальнейшего увеличения предусматриваемых проектом средств на дошкольное образование, систему профессионального и высшего образования.
Вместе с тем особое внимание уделено необходимости рационального использования выделяемых средств и повышения их результативности.
Со следующего года будет в полной мере запущена система махаллинского бюджета. Это означает, что каждой махалле может быть выделено до 100 миллионов сумов.
Глава государства отметил, что эти средства следует направить прежде всего на проекты, создающие рабочие места в махалле и облегчающие заботы населения. Даны указания по обучению председателей махаллей новой системе работы, обеспечению учета и контроля расходования средств.
Обозначена необходимость внесения в законодательство изменений, направленных на ужесточение бюджетной дисциплины. Строго указано на недопустимость заключения договоров, предполагающих использование средств бюджета, напрямую, расширения практики проведения прозрачных конкурсов и тендеров.
Рассмотрены возможности для привлечения в следующем году 32 миллиардов долларов инвестиций в отрасли, сферы и регионы, а также доведения экспорта до 19 миллиардов долларов.
Доработанный с учетом высказанных на совещании мнений проект бюджета на 2024 год будет внесен на рассмотрение Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Вторым вопросом на повестке дня стало социально-экономическое развитие регионов. Глава государства на примере Кашкадарьинской области показал возможности максимального достижения показателей до конца года, отметил, что планы развития должны формироваться исходя из запросов населения и характерных для региона проблем. Отмечено, что министерства ответственны за развитие регионов наравне с хокимами, они должны вести скоординированную работу для решения вопросов в сферах и на местах.