Tashrif chog‘ida davlatimiz rahbari Xitoy Raisi Si Szinpin va Vetnam Prezidenti Vo Van Txiong bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Xitoy Xalq siyosiy maslahat kengashi raisi, ushbu mamlakatning yetakchi «Ameri International», «CAMCE», «China Energy», «State Grid» korporatsiyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti rafiqasi bilan birga “Bir makon, bir yo‘l” uchnchi xalqaro forumiga kelgan delegatsiyalar rahbarlarini tantanali kutib olish marosimida ishtirok etdi.
Yubiley forumning ochilishida qatnashib, davlatimiz rahbari “yashil” taraqqiyot masalalariga bag‘ishlangan yalpi sessiyasida nutq so‘zladi, Xitoy hamda “Makon va yo‘l” tashabbusining boshqa ishtirokchilari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Tashrif doirasidagi tadbirlar yakunlangach, Prezidentimiz Toshkentga jo‘nab ketdi. “Shoudu” xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonlarni XXR favqulodda vaziyatlar vaziri Van Syansi va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.

Насыщенная программа рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в город Пекин завершилась.
В ходе визита глава нашего государства провел переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином и Президентом Вьетнама Во Ван Тхыонгом.
Проведены встречи с председателем Народного политического консультативного совета Китая, главами ведущих китайских корпораций «Ameri International», «CAMCE», «China Energy», «State Grid».
Президент Узбекистана с супругой участвовали в церемонии торжественной встречи глав делегаций, прибывших на третий Международный форум «Один пояс, один путь».
Приняв участие в открытии юбилейного форума, лидер нашей страны выступил с речью на его пленарной сессии, посвященной вопросам «зеленого» развития, и поделился своим видением дальнейшего углубления партнерства с Китаем и другими участниками «Пояса и пути».
По завершении мероприятий в международном аэропорту “Шоуду” высоких гостей проводили министр по чрезвычайным ситуациям КНР Ван Сянси и другие официальные лица. Президент нашей страны отбыл в Ташкент.