Bugun, 18 oktyabr kuni Xitoy poytaxti Pekin shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Bir makon, bir yo‘l” uchinchi xalqaro forumi doirasida sammitga kelgan delegatsiyalar rahbarlarining rafiqalari ishtirokidagi tadbirlar ham bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rafiqasi Ziroat Mirziyoyeva Xitoy Xalq Respublikasi Raisining rafiqasi Pen Liyuan hamrohligida hamda boshqa delegatsiyalar rahbarlarining rafiqalari bilan birgalikda Xitoy san’at va hunarmandchilik milliy muzeyiga tashrif buyurdi.
Bu muzeyga 1990 yilda asos solingan, 2021 yilda uning uchun yangi bino barpo etilgan. Muzey Xitoyning qadimiy va hozirgi amaliy hunarmandchiligining turli yo‘nalishlarini o‘zida ifoda etadi. Jumladan, bu yerda badiiy kulolchilik, kashtachilik, fil suyagi, nefrit, yog‘och va tosh o‘ymakorligi, tilla, kumush va misdan yasalgan zargarlik buyumlari, rasmli vazalar va xalq buyumlarining boy kolleksiyasi mavjud.
Prezidentimizning rafiqasi Ziroat Mirziyoyeva birinchi xonimlar bilan birga ushbu eksponatlarni ko‘zdan kechirdi. Ularga Xitoy hunarmandchiligi tarixi, buyumlarda ifodalangan naqshlar va ramzlar haqida so‘zlab berildi.
Shundan so‘ng xonimlar Xitoy xalq operasi namunalaridan iborat konsert dasturini tomosha qilishdi. Unda tabiat go‘zalligi, tinchlik va ezgulik, xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik tuyg‘ulari nafis kuy va raqslar uyg‘unligida ifodalandi.

Сегодня в рамках проходящего в Пекине третьего международного форума «Один пояс, один путь» состоялись также мероприятия с участием супруг руководителей делегаций, приехавших на форум.
Супруга Президента Республики Узбекистан Зироат Мирзиёева в сопровождении супруги Председателя Китайской Народной Республики Пэн Лиюань вместе с супругами руководителей других делегаций посетили Музей искусств и ремесел Китая.
Этот музей был основан в 1990 году, а в 2021 году для него построено новое здание. В музее представлены образцы различных направлений древних и современных прикладных ремесел Китая. В частности, здесь собрана богатая коллекция художественной керамики, вышивки, изделий из слоновой кости, нефрита, дерева и камня, золотых, серебряных и медных украшений, расписных ваз и народных артефактов.
Супруга Президента нашей страны Зироат Мирзиёева вместе с другими первыми леди осмотрели эти экспонаты. Им рассказали об истории ремесленничества Китая, изображенных на предметах орнаментах и символах.
Затем дамы посмотрели концертную программу, состоящую из образцов китайской народной оперы. Сочетание нежной мелодии и танца воплотило красоту природы, мир и добро, дружбу между народами. Первые леди сфотографировались вместе с артистами, выступившими на концерте.