Rasmiy tashrif bilan Moskvada bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6 oktyabr kuni Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Mixail Mishustin bilan muzokara o‘tkazdi.
Uchrashuv Rossiya Hukumatining Muvofiqlashtirish markazida bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari uchinchi Hududlararo hamkorlik forumi muvaffaqiyatli tashkil etilgani va o‘tkazilgani, uning yakunida ikki mamlakat hududlari o‘rtasida 3,5 milliard dollarlik hujjatlar imzolanganini olqishladi.
Tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish va kooperatsiya aloqalarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi. Sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish bo‘yicha ishlarni samarali muvofiqlashtirish uchun qo‘shma Ishchi guruhi tuzilgan.
Raqamlashtirish, sog‘liqni saqlash, ta’lim sohalarida hamda O‘zbekistonda elektron savdoni joriy qilish bo‘yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat hududlarining amaliy sherikligini yanada rivojlantirish va uni aniq loyihalar bilan boyitish uchun keng imkoniyatlar borligi qayd etildi.
Shaharsozlik, uy-joy fondini renovatsiya qilish sohalarida tajriba almashishni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Muzokaralar yakunida Prezidentimiz Rossiya Hukumati Raisini rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga kelishga taklif etdi.
So‘ng O‘zbekiston delegatsiyasi Rossiya Hukumatining Muvofiqlashtirish markazi bilan tanishdi. Mixail Mishustin davlatimiz rahbariga ijro hokimiyati organlarining tezkor va kelishilgan harakatlarini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan ushbu doimiy faoliyat yurituvchi idora faoliyati to‘g‘risida batafsil axborot berdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, находящийся в городе Москве с официальным визитом, 6 октября провел переговоры с Председателем Правительства Российской Федерации Михаилом Мишустиным.
Встреча состоялась в Координационном центре Правительства России.
Глава нашего государства приветствовал успешную организацию и проведение третьего Форума межрегионального сотрудничества, по итогам которого между регионами двух стран подписаны документы на 3,5 миллиардов долларов.
Особое внимание уделено сохранению динамики товарооборота и расширению кооперационных связей. Для эффективной координации работы по углублению промышленной кооперации создана совместная Рабочая группа.
Обсуждены вопросы совместной реализации проектов в сфере цифровизации зравоохранения, образования, а также внедрения электронной торговли в Узбекистане.
Отмечены широкие возможности для дальнейшего развития практического партнерства регионов двух стран и насыщения его конкретными проектами.
Достигнута договоренность об организации обмена опытом в сфере градостроительства, реновации жилищного фонда.
В завершение переговоров Президент нашей страны пригласил Председателя Правительства России посетить нашу страну с официальным визитом.
Далее делегация Узбекистана ознакомилась с работой Координационного центра Правительства России. Михаил Мишустин подробно проинформировал главу нашего государства о деятельности этого постоянно действующего органа, созданного для обеспечения оперативных и согласованных действий органов исполнительной власти.