Ma’lumki, bu yilgi qish ancha sovuq bo‘lgani elektr energiyasi tizimidagi muammolarni yaqqol yuzaga chiqardi. Xususan, ayrim eski transformatorlar yuklanishni ko‘tara olmay, elektr ta’minotida uzilishlarkuzatildi.
Davlatimiz rahbari soha mutasaddilariga elektr tarmoqlarini yangilash, zarur jihozlar ishlab chiqarishni kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Bu tashrif o‘sha vazifalar ijrosi, kelgusida energetik muammolarning oldini olishga qaratilgan ishlarning bir qismi.
«Aysel Energy» yiliga 10 ming dona yirik elektr uskunalari ishlab chiqarish quvvatiga ega. Turkiya texnologiyasi o‘rnatilgan korxonada mahalliylashtirish darajasi 70 foizga yetgan. Natijada mahsulot ishlab chiqarish tannarxi va o‘rnatish xarajati kam. Bu eskirgan transformatorlarni nafaqat poytaxtda, balki butun respublikada yangilash imkonini beradi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Aysel Energy» в столице.
Глава нашего государства давал ответственным лицам отрасли поручения по обновлению электрических сетей и расширению производства необходимого оборудования. Посещение данного предприятия сегодня является логическим продолжением реализации поставленных задач и предотвращения проблем в электросетях.
«Aysel Energy» способно производить 10 тысяч крупногабаритного электрооборудования в год. Уровень локализации на предприятии, работающем по турецкой технологии, достиг 70 процентов. В результате достигается снижение себестоимости производства и затрат на установку трансформаторов. Это позволит обновить устаревшие трансформаторы не только в столице, но и по всей республике.