Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan shahridagi “Barkamol avlod” kichik sanoat va tadbirkorlik zonasida bo‘ldi.
Mamlakatimizda tadbirkorlarga munosib sharoit yaratish uchun joylarda texnopark va kichik sanoat zonalari tashkil etilmoqda. Namangan viloyatida bunday majmualar soni 73 taga yetdi.
Barkamol avlod mahallasida ham ishbilarmonlar, hunarmandlar ko‘p. Lekin ular uy sharoitida ishlar, imkoniyatlari cheklangan edi.
Shu bois mahalla yonidagi 10 gektarda zarur infratuzilmaga ega yaxlit majmua barpo etildi. Bu yerga 46 ta loyiha joylashtirilgan. Ularning 18 tasida ishlar yakunlanib, korxonalar faoliyatini boshlab yubordi, 2 mingdan ortiq ish o‘rni ochildi.
Davlatimiz rahbari shu yerdagi “Master klass dizayn”, “Sifat yog‘och sanoat”, “Balans teks” korxonalaridagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Birinchi korxonada yiliga 150 ming dona charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. “Sifat yog‘och sanoat” yiliga 1 ming 200 to‘plam mebellar, “Balans teks” 400 ming dona to‘qimachilik tovarlari tayyorlash quvvatiga ega. Ularda qo‘shni mahallalardagi avval ishsiz bo‘lgan yoshlar, xotin-qizlar mehnat qilib, daromad topmoqda. Mahsulotlar sifatliligi va xamyonbopligi bilan import o‘rnini egallamoqda.
– O‘zi odamlarimiz ishbilarmon, shijoatli. Mana, zamin yaratuvdik, tadbirkorlik «yurib ketdi». Endi ishlab chiqaruvchilarga tannarxni tushirish bo‘yicha yordam berish kerak. Tannarx – tadbirkorning «hayot-mamoti». Tannarx pasaysa, eksportga chiqish yengillashadi, biznes kengayadi, yana ishchi oladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sanoat zonasidagi boshqa loyihalarda uskunalar o‘rnatilmoqda. Umuman, bu yerda tayyor kiyim-kechak, charm-poyabzal, qurilish materiallari, mebel, qog‘oz, oziq-ovqat va kimyo mahsulotlari ishlab chiqariladi. Shu atrofdagi Barkamol avlod, Yakkatut, Yangihayot, Objuvoz, Lola, Chaman mahallalarida yashovchi 6 mingdan ziyod aholi ish bilan ta’minlanadi.
Prezidentimiz shu yerda Namanganda ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan ham tanishdi. Mavjud tarmoqlarga qo‘shimcha asalarichilik, zargarlik, meva-sabzavotchilikni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

В махалле Баркамол авлод много предпринимателей и ремесленников. Но им приходилось работать в домашних условиях, что ограничивало реализацию их потенциала.
Поэтому рядом с махаллей на территории площадью 10 гектаров был организован промышленный комплекс с необходимой инфраструктурой. Здесь реализуется 46 проектов. На 18 предприятиях завершены работы, они уже начали свою деятельность, создано более 2 тысяч рабочих мест.
Первое предприятие производит 150 тысяч единиц кожаной обуви в год. «Сифат ёгоч саноат» способно изготавливать в год 1,2 тысячи комплектов мебели, а «Баланс Текс» — 400 тысяч текстильных изделий. В них трудятся и зарабатывают молодые люди и женщины из соседних махаллей, бывшие до этого безработными. Продукция благодаря качеству и ценовой доступности замещает импортные аналоги.
— У нас предприимчивые, энергичные люди. Вот, мы создали условия, и дела пошли в гору. Теперь необходимо помочь производителям снизить себестоимость. Себестоимость — вопрос выживаемости предпринимателя. Если она снизится, экспортировать будет легче, бизнес расширится, он сможет нанять больше работников, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В других проектах промышленной зоны идет монтаж оборудования. В целом здесь намечено развернуть производство готовой одежды, кожевенных изделий, строительных материалов, мебели, бумажной, продовольственной и химической продукции. Работой будут обеспечены более 6 тысяч человек, проживающих в махаллях Баркамол авлод, Яккатут, Янгихаёт, Обжувоз, Лола, Чаман.
Здесь Президент ознакомился с выставкой промышленной продукции, производимой в Намангане. Даны поручения по развитию наряду с передовыми отраслями пчеловодства, ювелирного дела, плодоовощеводства.