Samarqand iqtisodiy va madaniy salohiyati bilan mamlakatimiz hayotida alohida o‘rin tutadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, olib borilayotgan islohotlar jarayoni, yirik loyihalar bilan tanishish va xalq bilan muloqot qilish maqsadida 17-18-mart kunlari Samarqand viloyatida bo‘ldi.
Samarqand viloyati mamlakatimizning iqtisodiy salohiyati yuqori, boy tarix va madaniyatga ega hududlaridan biri hisoblanadi. Bu zaminda ulug‘ allomalarimiz, buyuk sarkardalarimiz, jonajon Vatanimizni jahonga tanitgan aziz ajdodlarimiz xoki mangu qo‘nim topgan. Ushbu muqaddas maskanlarni ziyorat qilish uchun nafaqat yurtdoshlarimiz, balki dunyoning turli burchaklaridan sayyohlar keladi. Ular uchun munosib shart-sharoit yaratish, muborak qadamjolarni obod etish davlatimizning doimiy e’tiborida va bu borada keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Buni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Hazrati Xizr majmuasida – mamlakatimiz mustaqilligi asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov mangu orom topgan maskanda olib borilgan ulkan bunyodkorlik ishlari misolida ham ko‘rish mumkin.
Davlatimiz rahbari har safar Samarqandga tashrifini ushbu majmua ziyoratidan boshlaydi.
Karimov.jpg
Karimov 01.jpg
Shavkat Mirziyoyev bu gal ham Birinchi Prezidentimiz qabriga gul qo‘yib, hurmat bajo keltirdi. O‘tganlar haqiga Qur’on tilovat qilindi.
Shu kunlarda ushbu majmua mahalliy va xorijiy sayyohlar bilan har qachongidan ham gavjum. Davlatimiz rahbari ziyoratchilarga qulay sharoit yaratish, majmua atrofini yanada obodonlashtirish bo‘yicha tavsiyalarini bildirdi.
Ulug‘ mutafakkir, hadis ilmining sultoni Imom Buxoriy majmuasi ziyorati chog‘ida Prezidentimiz ushbu maskanni zamon talablariga mos rekonstruksiya qilish hamda uning atrofida sayyohlar uchun barcha xizmat turlarini qamrab oluvchi mehmonxona va infratuzilma obyektlari qurish loyihalari bilan tanishib, ularni sifatli amalga oshirish uchun mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
-Buyuk allomalarimizning islom madaniyatini ravnaq toptirishga qo‘shgan betakror hissasi to‘g‘risida so‘z ketganda, eng avvalo, haqli ravishda musulmon olamida “muhaddislar sultoni” deya ulkan shuhrat qozongan Imom Buxoriy bobomizning muborak nomi tilga olinadi, -dedi Prezident.
Buxoriy.jpg
Ma’lumki, ziyoratgohga tutash hududda Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi bunyod etilmoqda.
– Bu majmua nafaqat mamlakatimiz xalqi, balki butun islom dunyosi uchun qadrli hisoblanadi, -dedi Prezident.
Markazning ma’naviy-ma’rifiy ishini tashkil qilish, uning ilmiy-nazariy konsepsiyasini yaratish va ana shu asosda o‘quv dasturlari va qo‘llanmalar ishlab chiqish, Imom Buxoriy asarlari tadqiqotiga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari viloyatga tashrifi doirasida Oqdaryo tumanida “Daromad baxt omad” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan gidroponika usulida tashkil etilgan issiqxona faoliyati bilan tanishdi. Shu yerda Samarqand viloyatida parrandachilik, chorvachilik, baliqchilik, asalarichilik va boshqa tarmoqlarni rivojlantirish, meva-sabzavot yetishtirish va eksport qilishni ko‘paytirish loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.
Gidroponika.jpg
Tumandagi “Mushtariy Oqdaryo” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli tikuvchilik fabrikasidagi ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishuv va ishchilar bilan muloqotlarda Shavkat Mirziyoyev bunday zamonaviy korxonalar iqtisodiyotni barqarorlashtirish, aholini ish bilan ta’minlashda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Bu kabi fabrikalarni har bir tumanda kamida ikkitadan tashkil etish, trikotaj klasterlari yaratish zarurligi qayd etildi.
To'qimachilik.jpg
Davlatimiz rahbari Ishtixon tumani “Xumo” mahalla fuqarolar yig‘inidagi Xina qishlog‘ida “Ishtixon tomorqa xizmati” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi. “Obod qishloq” dasturi asosida ushbu hudud hamda Nurobod tumanining Jom qishlog‘ida amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi.
Rajabov xonadoni.jpg
Pastdarg‘om tumani hokimligida viloyat jamoatchiligi bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda viloyatda amalga oshirilishi belgilangan loyihalarni hayotga tatbiq etish, qurilish-bunyodkorlik ishlari ko‘lamini kengaytirish, tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, aholi turmush darajasini yanada oshirish, xotin-qizlar va yoshlar bandligini ta’minlash, tomorqa i
mkoniyatlaridan samarali foydalanish masalalari atroflicha muhokama etildi.
Tuman va shaharlardagi tadbirkorlar, ziyolilar, nuroniylar va yoshlar vakillari bilan muloqot qilinib, ularni o‘ylantirayotgan muammolarga yechim topildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga tashrifining ikkinchi kuni Samarqand shahrida Markaziy harbiy okrug shtabi va Milliy gvardiya faoliyati bilan tanishdi.
Harbiy 01.jpg
Harbiy 02.jpg
Bu yerda davlatimiz rahbariga Samarqand harbiy-ma’muriy sektorida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Askar va ofitserlar bilan muloqot chog‘ida mamlakatimiz Qurolli Kuchlari tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida so‘z bordi. Bu borada tegishli dasturlar asosida olib borilayotgan tizimli o‘zgarishlar qo‘shinlarni zamonaviy qurol-aslaha, harbiy texnika va aloqa vositalari bilan ta’minlash, yuqori malakali ofitser kadrlar tayyorlash hamda milliy armiyamiz salohiyatini oshirish, mamlakatimiz mudofaa qudratini mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.

Самаркандская область своим огромным потенциалом занимает особое место в жизни страны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, новыми проектами на местах, для диалога с народом 17-18 марта посетил Самаркандскую область.
Самаркандская область имеет высокий экономический потенциал, богатую историю и культуру. Эта земля взрастила великих ученых, полководцев, здесь нашли вечный прах покой наши предки, прославившие Родину на весь мир. Чтобы увидеть эти священные места, в регион прибывают не только наши соотечественники, но и туристы из различных уголков света. Государством уделяется постоянное внимание и проводится широкомасштабная работа по созданию достойных условий для них, благоустройству мест паломничества.
Об этом свидетельствует и широкая созидательная работа, осуществленная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева в комплексе Хазрати Хизр, где нашел вечный покой основатель нашей независимой страны, великий государственный и политический деятель, Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов.
Karimov.jpg
Karimov 01.jpg
Каждую свою поездку в Самарканд глава нашего государства начинает с посещения данного комплекса.
В нынешнюю поездку Шавкат Мирзиёев также возложил цветы к могиле нашего Первого Президента, отдал дань уважения его памяти. Была почтена память усопших, прочитаны суры из Корана.
В эти дни данный комплекс многолюден как никогда. Глава нашего государства дал рекомендации по созданию удобств для паломников, дальнейшему благоустройству прилегающей к комплексу территории.
Buxoriy.jpg
В ходе посещения мавзолея великого мыслителя, собирателя хадисов Имама Бухари Президент ознакомился с проектами реконструкции этого комплекса в соответствии с современными требованиями, строительства рядом с ним гостиниц и объектов инфраструктуры для предоставления всего спектра услуг туристам, а также дал ответственным лицам поручения по их качественной реализации.
— Говоря об огромном вкладе наших великих предков в исламскую культуру, мы прежде всего вспоминаем благословенное имя Имама Бухари, по праву стяжавший славу «султана мухаддисов», — сказал Президент нашей страны.
Как известно, на прилегающей к мавзолею территории строится Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари.
— Этот комплекс дорог не только для нашего народа, но и всего исламского мира, — отметил глава государства.
Была отмечена необходимость организации духовно-просветительской деятельности центра, создания научно-теоретической концепции его деятельности и разработки на ее основе учебных программ и пособий, особого внимания исследованию произведений Имама Бухари.
В ходе поездки в область глава государства ознакомился с гидропонной теплицей, организованной ООО «Даромад бахт омад» в Акдарьинском районе. Здесь же состоялась презентация проектов по развитию птицеводства, животноводства, рыбоводства, пчеловодства, плодоовощеводства и других отраслей в Самаркандской области, расширению экспорта их продукции.
Gidroponika.jpg
В ходе знакомства с технологическим процессом на швейной фабрике при ООО “Муштарий Окдарё” и в беседе с ее работниками Шавкат Мирзиёев отметил, что подобные современные предприятия играют важную роль в обеспечении устойчивого развития экономики, необходимо создать не менее двух таких фабрик в каждом районе, трикотажные кластеры.
Также Президент нашей страны ознакомился с деятельностью ООО «Иштихон томорка хизмати» в селе Хина Иштиханского района, проектами, реализуемыми в этом селе, а также в селе Жом Нурабадского района согласно программе «Благоустроенное село».
Rajabov xonadoni.jpg
На совещании с участием актива области, состоявшемся в хокимияте Пастдаргомского района, были обсуждены вопросы социально-экономического развития области, расширения масштаба строительной и созидательной работы, поддержки субъектов предпринимательства, дальнейшего повышения уровня жизни населения, обеспечения занятости женщин и молодежи, эффективного использования приусадебных земель.
Состоялся диалог с предпринимателями, представителями интеллигенции, старшего и молодого поколения из районов и городов области, решены волнующие их проблемы.
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев во второй день поездки ознакомился с деятельностью штаба Центрального военного округа и подразделения Национальной гвардии в городе Самарканде.
Harbiy 01.jpg
Harbiy 02.jpg
Здесь главе нашего государства была представлена информация о проводимой работе в Самаркандском военно-административном секторе.
В беседе с солдатами и офицерами шла речь о реформах в системе Вооруженных Сил нашей страны. Отмечалось, что осуществляемые в этом направлении системные преобразования способствуют обеспечению войск современным вооружением, военной техникой и средствами связи, подготовке высококвалифицированных офицерских кадров, повышению потенциала национальной армии и укреплению обороноспособности нашей страны.
На встрече было указано на необходимость улучшения условий проживания военных, обеспечения их жильем.