O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, olib borilayotgan islohotlar jarayoni, yirik loyihalar bilan tanishish va xalq bilan muloqot qilish maqsadida 17-mart kuni Samarqand viloyatiga tashrif buyurdi.
Samarqand viloyati mamlakatimizning iqtisodiy salohiyati yuqori, boy tarix va madaniyatga ega hududlaridan biri hisoblanadi. Respublikamizda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar viloyat ijtimoiy-iqtisodiy hayoti, shahar va qishloqlarining kun sayin o‘zgarib, obod bo‘lib borayotgani, aholi turmush farovonligi yuksalayotganida ham o‘z aksini topmoqda.
Davlatimiz rahbari 2017-yilda viloyatga tashriflari chog‘ida Samarqand shahri va boshqa tuman, shaharlarda qurilish-bunyodkorlik ishlarini keng ko‘lamda davom ettirish, turizm, sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish va servis sohalarini jadal rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish yuzasidan vazifalarni belgilab bergan edi. Mazkur topshiriqlar ijrosi doirasida ulkan ishlar amalga oshirildi. Yangi sanoat korxonalari, tadbirkorlik subyektlari tashkil etildi. Mahsulot ishlab chiqarish va eksport hajmi oshdi. Zamonaviy uy-joylar, infratuzilma obyektlari bunyod etildi. Tashriflar chog‘ida taqdimoti o‘tkazilgan 15 ta loyiha ishga tushirildi, 18 tasi bo‘yicha belgilangan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Viloyatda olib borilayotgan bu kabi ishlar, belgilangan vazifalarning ijrosi va loyihalarning amaliy natijasi Prezidentimizning doimiy e’tiborida.
Davlatimiz rahbari Samarqand viloyatiga tashrifini Imom Buxoriy majmuasi ziyoratidan boshladi.
O‘tganlar xotirasiga Qur’on tilovat qilindi.
Buyuk mutafakkir bobomiz, hadis ilmining sultoni Imom Buxoriy xoki mangu qo‘nim topgan ushbu maskan islom ma’rifati va ajdodlarimizning muqaddas dinimiz rivojiga qo‘shgan ulkan hissasini targ‘ib qiluvchi ulug‘ ziyoratgohdir. Xalqimiz ma’naviy hayotidan chuqur o‘rin olgan ushbu go‘shani rekonstruksiya qilish va uzoq-yaqin davlatlardan keladigan ziyoratchilar uchun yanada ko‘rkam qadamjoga aylantirish yuzasidan keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Prezidentimiz 2017-yil noyabr oyida majmuaga tashrif buyurganida bu borada amalga oshiriladigan ishlar konsepsiyasi bilan tanishib, uni yanada takomillashtirish bo‘yicha zarur tavsiyalar bergan edi. Shu asosda majmuani rekonstruksiya qilish hamda ushbu maskanga ziyorat turizmi bo‘yicha keluvchi sayyohlar uchun barcha xizmat turlarini qamrab oluvchi mehmonxona va infratuzilma obyektlari qurish bo‘yicha loyiha-takliflar tayyorlandi.
Shavkat Mirziyoyevga shu haqda ma’lumot berildi.
Loyihaga ko‘ra, ta’mirlash ishlarini majmua hududini uch qismga ajratgan holda bosqichma-bosqich amalga oshirish mo‘ljallangan. Avvalo, yodgorlikning old qismini ikki qavat qilib ko‘tarish, masjidni kengaytirish, 250 o‘rinli zal, yuqori martabali mehmonlarni kutish xonalarini tashkil etish ko‘zda tutilmoqda.
Majmua ro‘parasida mehmonxonalar, bozor, gipermarket, savdo va maishiy xizmat majmualari, kafe va choyxonalar, milliy hunarmandlik ustaxonalari, sport maydoni qurish rejalashtirilgan. Ushbu hudud va majmua o‘rtasida favvoralardan iborat 850 metrlik alleya, uning yonida fransuz uslubida landshaft dizayni asosida bahavo yo‘laklar barpo etiladi. Ziyoratchilarga qulaylik yaratish maqsadida majmua yaqinida mahalliy va viloyatlararo yo‘nalishlarda qatnovchi avtobuslar uchun avtovokzal hamda 700 o‘rinli avtomobillar to‘xtash joyi quriladi, majmuaga olib boruvchi yo‘l bo‘yida qishloq aholisi uchun ikki qavatli turar joylar bunyod etish belgilangan.
Bu ishlar amalga oshirilgach, ziyoratgohda bir vaqtning o‘zida 3-4 ming sayyohga zamonaviy xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratiladi.
– Biz yurtimizda ziyorat turizmini rivojlantirishga alohida e’tibor berishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mazkur konsepsiya loyihasini yana bir bor sinchiklab ko‘rib chiqish, majmuaning Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi bilan hamohang bo‘lishiga e’tibor qaratish kerakligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari viloyatga tashrifi doirasida Oqdaryo tumanidagi “Daromad baxt omad” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan gidroponika usulida tashkil etilgan issiqxona bilan tanishdi. Bu yerda mehnat qilayotgan ishchilar bilan suhbatlashdi.
Gidroponika – bu o‘simliklarni sun’iy muhitda tuproqsiz yetishtirish usulidir. Unda o‘simliklar ozuqani ildizlarini o‘rab turgan eritmadan oladi.
Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi salohiyatini yanada oshirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash hamda eksportbop mahsulot yetishtirish maqsadida barcha hududlarda gidroponika usulida issiqxonalar tashkil etilmoqda. Ixcham va samarador bunday issiqxonalar yuqori sifatli poliz mahsulotlari yetishtirish, minglab ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi.
Bunday issiqxonaning yana bir afzalligi shundaki, unda maxsus unumdor yerga zarurat yo‘q. To‘liq avtomatlashtirilgan nazorat tizimi bilan boshqariladi. Joydan maksimal darajada foydalanish imkoniyati mavjud. Mahsulot yetishtirish uchun sarflanadigan energiya resurslari ancha arzon. Tejamkor usulda sug‘orish va oziqlantirish tizimi mavjud.
“Daromad baxt omad” mas’uliyati cheklangan jamiyatida hozir 4 gektar maydonda gidroponika usulida tashkil etilgan issiqxonada pomidor parvarishlanmoqda. 22 doimiy, 30 dan ortiq mavsumiy ish o‘rni yaratilgan. Issiqxonaning dastlabki hosilidan 220 tonnadan ortiq mahsulot yig‘ishtirib olinib, uning qariyb teng yarmi Rossiya va Qozog‘istonga eksport qilinadi.
– Oqdaryo tumanini paxtadan ozod qildik, – dedi Prezident. – Tumanning zax, toshloq yerlariga gidroponika juda mos. Bunday issiqxonalarni kengaytirish, nima bozorbop bo‘lsa, shuni ekish kerak. Bu yo‘nalishni rivojlantirish uchun mutaxassislar tayyorlash zarur.
Shu yerda Samarqand viloyatida parrandachilik, chorvachilik, baliqchilik, asalarichilik va boshqa tarmoqlarni rivojlantirish, meva-sabzavot yetishtirish va eksport qilishni ko‘paytirish loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.
Prezident loyihalar qamrovini oshirish, ishbilarmonlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Tadbirkorlar bilan suhbatlashdi.
Davlatimiz rahbari soya yog‘i xaridorgir va sog‘liq uchun foydali ekani, uning shroti parranda uchun zarur ozuqa bo‘lishini ta’kidladi. Mazkur yo‘nalishdagi ishlarni keng ko‘lamda davom ettirish va rivojlantirish uchun soya yetishtiruvchilar assotsiatsiyasini tuzish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Prezidentimiz Oqdaryo tumanidagi “Mushtariy Oqdaryo” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli tikuvchilik fabrikasida ham bo‘ldi.
O‘tgan yili noyabrda ish boshlagan ushbu korxonada xotin-qizlar va bolalar uchun 20 xilga yaqin trikotaj mahsuloti ishlab chiqarilmoqda. Tabiiy matodan tayyorlanayotgan sifatli kiyim-kechaklarning asosiy qismi Rossiya, AQSh va Qozog‘istonga eksport qilinmoqda. Bu yerda ayni paytda 500 yuzga yaqin xotin-qiz, jumladan, kollej bitiruvchilari mehnat qilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev fabrikaning ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi, mahsulotlarni ko‘zdan kechirib, xodimlar bilan suhbatlashdi. Bunday zamonaviy korxonalar iqtisodiyotni barqarorlashtirish, aholini ish bilan ta’minlashda muhim o‘rin tutishini, shu kabi fabrikalarni har bir tumanda kamida ikkitadan tashkil etish, trikotaj klasterlari yaratish zarurligini ta’kidladi.
– Birinchi navbatda, iqtisodi nisbatan og‘ir bo‘lgan Qo‘shrabot, Nurobod singari tumanlarda bu kabi trikotaj korxonalarini tashkil qilishimiz kerak, – dedi Prezidentimiz. – Yetishtirilayotgan paxta hosilini imkon qadar viloyatlarning o‘zida qayta ishlab, tayyor mahsulot sifatida sotishni yo‘lga qo‘yish har jihatdan foydali bo‘ladi. Qancha ko‘p ish o‘rni yaratsak, aholi bizdan shunchalik ko‘p rozi bo‘ladi, turmush farovonligi yaxshilanadi.
Shu yerda “Urgut” erkin iqtisodiy zonasida amalga oshirilayotgan loyihalar, viloyatda tashkil etiladigan kichik sanoat zonalari va ixcham gidroenergetika stansiyalari loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Kattaqo‘rg‘on shahri misolida Jahon banki ishtirokida kichik va o‘rta shaharlarni rivojlantirish dasturi haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari ushbu loyiha va dasturlarni o‘z vaqtida amalga oshirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Samarqandda “KamAZ” avtomobillari ishlab chiqarish loyihalari bilan tanishuv chog‘ida Prezidentimiz mahalliylashtirish, avtomobillar ekportini oshirish lozimligini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev Ishtixon tumani «Xumo» mahalla fuqarolar yig‘inidagi Xina qishlog‘ida «Ishtixon tomorqa xizmati» mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi.
Prezidentimizning 2017-yil 10-oktabrdagi “Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari faoliyatini yanada rivojlantirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori aholi daromadini ko‘paytirish, tomorqadan unumli foydalanishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Joriy yilda tashkil etilgan jamiyat yuqori navli ko‘chat va urug‘ yetishtirish va tarqatish, zotdor chorva mollari yetkazish, aholi tomorqasiga texnik xizmat ko‘rsatish, o‘simliklarga kimyoviy vositalar bilan ishlov berish xizmatini tashkil qilish, yetishtirilgan mahsulotni sotib olish, qayta ishlash va eksport qilish bilan shug‘ullanmoqda.
Xina qishlog‘ida 1 ming 200 dan ziyod aholi tasarrufida bugungi kunda 34,2 gektar tomorqa mavjud. Bu yerda tomorqadan unumli foydalanish, oila farovonligini ta’minlash bilan birga, dasturxonimiz to‘kinligiga munosib hissa qo‘shayotgan tajribali dehqonlar ko‘pchilikni tashkil etadi.
Davlatimiz rahbari mazkur qishloqda yashovchi Toshquvvat Rajabov xonadoniga tashrif buyurdi.
71 yoshli Toshquvvat ota 14 farzandni el koriga yaraydigan inson qilib tarbiyalagan. Bugungi kunda ular qishloq xo‘jaligi, ta’lim, tibbiyot va tadbirkorlik sohalarida yurtimiz taraqqiyoti uchun mehnat qilmoqda. Otaxon tomorqasida issiqxona qurib, pomidor va bodring parvarishini yo‘lga qo‘ygan. Bu yil tomorqadan 10 million so‘m daromad olishni mo‘ljallamoqda.
Shu yerda “Obod qishloq” dasturi asosida Nurobod tumani Jom qishlog‘ini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish, bog‘cha, dehqon bozori, turar joy binolarini ta’mirlash, qishloq vrachlik punktini rekonstruksiya qilish kabi muhim loyihalar taqdimoti o‘tkzildi.
– Tomorqadan qishin-yozin daromad olsa bo‘ladi. Biror qarich yer bo‘sh turmasligi lozim, aholining tomorqadan foydalanish madaniyatini oshirishimiz kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu kuni Pastdarg‘om tumani hokimligida viloyat faollari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, qurilish-bunyodkorlik ishlari ko‘lamini kengaytirish, tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, aholi turmush darajasini yanada oshirish, xotin-qizlar va yoshlar bandligini ta’minlash kabi masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
Aholini elektr energiyasi, tabiiy gaz bilan uzluksiz ta’minlash, 11 ta qishloqlararo va tumanlararo yangi avtobus yo‘nalishlari ochish, Samarqand viloyatida qo‘shimcha 642 namunaviy loyihadagi arzon uylar qurish, ayollar va yoshlar jinoyatchiligini kamaytirish masalalari haqida so‘z yuritilib, mutasaddilarga bu borada tegishli topshiriqlar berildi.?

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, новыми проектами на местах, для диалога с народом 17 марта прибыл в Самаркандскую область.
Самаркандская область имеет высокий экономический потенциал, богатую историю и культуру. Осуществляемые сегодня по всей стране широкомасштабные реформы во всех сферах с каждым днем обновляют социально-экономическую жизнь области, что находит свое воплощение в благоустройстве городов и сел, росте благосостояния населения.
Глава государства в ходе своих поездок в регион в 2017 году определил задачи по продолжению широкомасштабной созидательной работы в Самарканде, районах и городах области, ускоренному развитию туризма, промышленности, сельского хозяйства, сферы оказания услуг, созданию достойных условий жизни для населения. В соответствии с этими поручениями осуществлена широкомасштабная работа. Организованы новые промышленные предприятия, субъекты предпринимательства, увеличился объем производства и экспорта продукции. Возведены современное жилье, объекты инфраструктуры. Из представленных ранее проектов 15 уже реализованы, по 18 принимаются конкретные меры.
Проводимая в регионе работа, исполнение поставленных ранее задач и практическая реализация проектов находятся под постоянным вниманием Президента нашей страны.
Глава государства Шавкат Мирзиёев начал поездку в Самаркандскую область с посещения мавзолея Имама Бухари.
Комплекс, в котором обрел вечный покой наш великий мыслитель и хадисовед Имам Бухари, является крупным центром пропаганды огромного вклада наших предков в развитие исламской науки. В настоящее время ведется широкомасштабная работа по реконструкции этого важного для духовной жизни нашего народа мемориала, созданию широких условий для посетителей.
Президент, побывав в комплексе в ноябре 2017 года, ознакомился с концепцией реконструкционных работ и рекомендовал доработать проект. На этой основе был подготовлен проект по строительству гостиниц и объектов инфраструктуры, что позволит охватить туристов и паломников широким спектром услуг.
Состоялась презентация данного проекта, который предусматривает сооружение второго этажа здания, где разместятся зал на 250 мест и помещения для приема почетных гостей.
Напротив комплекса планируется построить гостиницы, рынок, гипермаркет, комплекс бытовых услуг, кафе и рестораны, ремесленнические мастерские, спортивную площадку. Между этими объектами и комплексом будет проложена аллея с фонтанами длиной 850 метров, которая будет оформлена в стиле французского ландшафтного дизайна. В результате здесь появится возможность обслуживать одновременно 3-4 тысячи туристов.
Рядом с комплексом будут возведены также автовокзал и автостоянка на 700 мест. Вдоль дороги, ведущей к комплексу, намечено строительство двухэтажных домов для жителей села.
— Мы должны уделять особое внимание развитию паломнического туризма в стране, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Было указано на необходимость дальнейшего тщательного рассмотрения концепции, при этом должно быть уделено особое внимание обеспечению гармоничного сочетания комплекса с возводимым рядом с ним Международным научного-исследовательским центром имени Имама Бухари.
Глава государства в ходе поездки в Самаркандскую область ознакомился с теплицей на основе гидропоники, организованной ООО “Даромад бахт омад” Акдарьинского района, побеседовал с ее работниками.
Гидропоника – это метод выращивания растений без использования почвы. Растения сажаются в искусственный субстрат, откуда и получают все необходимые питательные вещества.
С целью дальнейшего повышения потенциала сельского хозяйства во всех регионах нашей страны создаются гидропонные теплицы. Эти компактные и эффективные сооружения служат созданию тысяч новых рабочих мест и интенсивному выращиванию сельхозкультур.
Преимущество теплицы гидропонного типа состоит еще и в том, что она не нуждается в земле, все процессы в ней автоматизированы, при этом для освещения и орошения можно использовать солнечные панели.
В настоящее время в гидропонной теплице ООО «Даромад бахт омад» площадью 4 гектара выращиваются помидоры. Созданы 22 постоянных и более 30 сезонных рабочих мест. К настоящему времени выращено более 220 тонн продукции, из них 90 тонн экспортированы в Россию и Казахстан.
— Мы освободили Акдарьинский район от обязательства выращивать хлопок, — сказал Президент страны. — Гидропоника может эффективно использоваться как раз в районах с каменистыми, засоленными землями. Необходимо расширить работу по созданию подобных теплиц, выращивать в них те культуры, которые востребованы рынком. Также следует подготовить специалистов, которые будут развивать данное направление.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию птицеводства, животноводства, рыбоводства, пчеловодства, плодоовощеводства и других отраслей в Самаркандской области, расширению экспорта их продукции.
Президент дал указания по расширению масштаба проектов, поддержке деловых людей. Побеседовав с предпринимателями, он на месте решил поднятые ими вопросы.
Глава государства отметил пользу для здоровья и востребованность соевого масла, а также возможность использования шрота в качестве птичьего корма, и поручил образовать ассоциацию производителей сои.
Шавкат Мирзиёев посетил также швейную фабрику ООО “Муштарий Оқдарё” в Акдарьинском районе.
Предприятие, начавшее свою деятельность в ноябре прошлого года, изготавливает трикотажную продукцию 20 видов. Здесь трудится около 500 женщин, в том числе выпускницы профессиональных колледжей.
Основная часть продукции предприятия поставляется в Россию, США и Казахстан.
Президент ознакомился с технологическим процессом, осмотрел продукцию, побеседовал с работниками, отметив, что подобные современные предприятия играют важную роль в обеспечении устойчивого развития экономики, необходимо создать не менее двух таких фабрик в каждом районе, трикотажные кластеры.
— Такие трикотажные предприятия необходимо организовать прежде всего в Кошрабадском, Нурабадском районах, нуждающихся в подъеме экономики, — сказал Президент. — Чем больше рабочих мест создадим, тем больше доволен будет наш народ.
Здесь же прошла презентация проектов, реализуемых в свободной экономической зоне «Ургут», а также по организации малых промзон и компактных гидроэлектростанций. На примере города Каттакургана было рассказано о программе развития малых и средних городов при участии Всемирного банка.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по обеспечению своевременной реализации этих проектов и программ.
Президент в ходе ознакомления с проектом организации производства автомобилей “КамАЗ” отметил важность при этом локализации и экспорта.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Иштихон томорка хизмати» в селе Хина Иштыханского района.
Постановление главы государства «Об организационных мерах по дальнейшему развитию деятельности фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель» от 10 октября 2017 года служит важным руководством к действию для увеличения доходов населения, эффективного использования приусадебных участков.
ООО «Иштихон томорка хизмати», организованное в текущем году, занимается заготовкой и доставкой саженцев и семян, породистого скота, техническим обслуживанием приусадебных участков населения, оказанием услуг по химической обработке растений, закупкой, переработкой и экспортом выращенной продукции.
В селе Хина огородным хозяйством на участках площадью 34,2 гектара занимаются более 1,2 тысячи человек. Много здесь дехкан, которые, эффективно пользуясь приусадебными землями, наряду с обеспечением благосостояния своих семей, вносят достойный вклад в изобилие народного дастархана.
Глава государства побывал в доме жителя села Тошкуввата Ражабова. 71-летний глава семейства воспитал 14 детей полезными обществу людьми. Сегодня они трудятся на благо страны в сельском хозяйстве, сферах образования, медицины и других, занимаются предпринимательством. На своем участке Тошкувват-ота создал теплицу, в которой выращивает помидоры и огурцы. В этом году от теплицы намечено получить 10 миллионов сумов дохода.
Здесь же состоялась презентация таких важных проектов, как благоустройство и озеленение территории схода граждан махалли «Жом» Нурабадского района, ремонт детского сада, дехканского рынка, жилья, реконструкция сельского врачебного пункта.
— На приусадебных землях можно выращивать продукцию круглый год. Должна быть задействована каждая пядь земли, необходимо повышать культуру населения в вопросах использования приусадебных участков, — сказал глава нашего государства.
В этот же день в хокимияте Пастдаргомского района состоялось совещание с участием актива области. На нем были обсуждены вопросы социально-экономического развития области, расширения масштаба строительной и созидательной работы, поддержки субъектов предпринимательства, дальнейшего повышения уровня жизни населения, обеспечения занятости женщин и молодежи.