Rivojlangan mamlakatlarda yer eng yaxshi mulk va biznes asosi. So‘nggi yillarda yurtimizda ham bu sohada shaffoflik va raqobat ta’minlangani natijasida yer bozor aktiviga aylanmoqda. Shu maqsadda 2021 yil 15 noyabrda “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish to‘g‘risida” qonun qabul qilindi. Bu qonun talablari Vazirlar Mahkamasining joriy yil 14 fevraldagi qarori bilan izchil yo‘lga qo‘yildi.
Shundan buyon o‘tgan vaqtda, ya’ni 2022 yil fevral-oktyabr oylarida tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyati uchun “Yerelektron” axborot tizimi orqali 48 mingta yer uchastkasi auksion savdolariga chiqarilgan. Yuridik va jismoniy shaxslar foydalanib kelayotgan 5 mingga yaqin yer uchastkasini xususiylashtirish bo‘yicha ijobiy xulosa berilgan.
Shu bilan birga, amaldagi ishlar tahlili bu tizimda ayrim kamchiliklar borligini ko‘rsatdi. Masalan, auksionga chiqarish taklif etilgan 12 mingtadan ziyod uchastka qishloq xo‘jaligi yerlarida yoki muhofaza hududda joylashganligi aniqlangan. Bo‘sh yer uchastkalari “Yerelektron” axborot tizimiga faqat qurilish bo‘limlari tomonidan kiritilayotgani sababli, hamma bo‘sh yerlarni topish jarayoni to‘liq qamrab olinmayapti. Shu bois bu ishlarni hududiy qurilish bo‘limlari va kadastr organlari birgalikda amalga oshirishi taklif etilmoqda.
Amaliyotda qiyinchilik tug‘dirayotgan yana bir muammo yerlarni auksionga chiqarish bosqichlari ko‘pligi. Hozirgi kunda bu 13 ta bosqichdan iborat bo‘lib, ijara huquqi bilan yer olishda 48 ish kuni, mulk huquqida 74 ish kunigacha vaqt ketmoqda. Shu bois yerni auksionga chiqarish bosqichlarini 8 taga tushirib, muddatlarini tegishlicha 16 va 22 ish kunigacha qisqartirish mumkinligi aytildi.
Ayrim shaharchalarning bosh rejasi yo‘qligi ham jarayonni sekinlashtirmoqda. Shuning uchun bunday joylarda yerlarni hududiy arxitektura va shaharsozlik kengashi bilan kelishgan holda, master-reja asosida auksionga chiqarish taklifi bildirildi.
Kichik sanoat zonalarining hududi esa aniq. Shu bois ulardagi yerlarni bosh rejada nazarda tutilgan lotlarga muvofiq, sodda tartibda tadbirkorlarga berish zarurligi ta’kidlandi.
Aholi o‘zi foydalanib kelayotgan yerlarni xususiylashtirishi mumkinligi yaxshi imkoniyat. Hozirda buning to‘lovi yillik yer solig‘ining 20 baravari miqdorida. Prezidentimizning tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda bergan ko‘rsatmalariga muvofiq, bu qiymat Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlarida yer solig‘ining 10 baravari, boshqa hududlarda 5 baravari miqdorida belgilanmoqda.
Davlatimiz rahbari taklif etilgan chora-tadbirlarni mahqullab, aholi va tadbirkorlarga yengillik yaratish, yerlardan samarali foydalanishni tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по упрощению продажи земельных участков с аукциона.
В развитых странах земля является одним из самых ценных активов. В последние годы в результате прозрачности и конкуренции в этой сфере земельные участки становятся рыночным активом и в нашей стране. С этой целью 15 ноября 2021 года был принят Закон «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения». Постановлением Кабинета Министров от 14 февраля текущего года определены меры по реализации закона.
За прошедшее с тех пор время, то есть за февраль-октябрь 2022 года, через информационную систему «Yerelektron» для предпринимательской и градостроительной деятельности на торги было выставлено 48 тысяч земельных участков. Дано положительное заключение на приватизацию около 5 тысяч земельных участков, находящихся в пользовании юридических и физических лиц.
В то же время анализ сферы показал, что эта система имеет некоторые недостатки. Например, более 12 тысяч участков, предложенных для аукциона, оказались расположенными на землях сельскохозяйственного назначения или охраняемых территориях. Поскольку свободные земельные участки вносятся в информационную систему «Yerelektron» только отделами строительства, возможности поиска всех свободных участков ограничены. В связи с этим на презентации предложено наладить совместную работу территориальных отделов строительства и кадастровых органов в этом направлении.
Еще одна проблема, вызывающая трудности на практике, — сложность процесса выставлена земли на аукцион. В настоящее время он состоит из 13 этапов, на приобретение земли с правом аренды уходит 48 рабочих дней, а с правом собственности — 74 рабочих дня. В связи с этим отмечена возможность сокращения этапов выставления земель на торги до 8, а сроков — до 16 и 22 рабочих дней соответственно.
Отсутствие генерального плана в некоторых поселках городского типа также замедляет работу. Поэтому предложено выставлять земельных участки в таких населенных пунктах на аукцион на основе мастер-плана по согласованию с территориальным советом по архитектуре и градостроительству.
У малых промышленных зон четко определенные границы. Поэтому земля в них должна быть предоставляться предпринимателям в упрощенном порядке в соответствии с лотами, предусмотренными генеральным планом, подчеркнуто на презентации.
Для населения это хорошая возможность приватизировать землю, которую оно долгое время использует. В настоящее время пошлина за эту услугу составляет 20-кратный размер годовой суммы земельного налога. Согласно поручению, данному Президентом в ходе открытого диалога с предпринимателями, эта величина устанавливается   в 10-кратном размере в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах, а в остальных регионах — в 5-кратном размере земельного налога.
Глава нашего государства одобрил предложенные меры и дал дополнительные поручения по упрощению доступа для населения и предпринимателей к земельным ресурсам, организации эффективного землепользования.