O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning taklifiga binoan 2018-yil 15-mart kuni amaliy tashrif bilan Ostona shahriga boradi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati xabar qildi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining keng ko‘lamli kun tartibiga ega birinchi maslahat uchrashuvida ishtirok etadi. Ushbu uchrashuvni o‘tkazish taklifi Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 2017 yil sentabr oyida o‘tgan 72-sessiyasida ilgari surilgan hamda Samarqand shahrida bo‘lgan “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzusidagi xalqaro konferensiyada yaxlit dastur darajasigacha rivojlantirilgan edi.
O‘zbekistonning ushbu tashabbusi mintaqaning barcha mamlakatlari tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, Qozog‘iston oliy darajadagi birinchi uchrashuvni Ostonada o‘tkazishni taklif etgandi.
Davlatimiz rahbari shu kuni Qozog‘istonda O‘zbekiston yilining rasmiy ochilish marosimida ishtirok etadi.
Shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘iston Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan uchrashuvi ham rejalashtirilgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 15 марта 2018 года посетит с рабочим визитом Астану.
В рамках визита узбекская делегация примет участие в первой консультативной встрече глав государств Центральной Азии с широкой повесткой дня. Данная встреча проводится по предложению Президента Шавката Мирзиёева, с которым он выступил на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2017 года и развил его в целостную программу на состоявшейся в ноябре в Самарканде международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».
Инициатива Узбекистана была поддержана всеми странами региона. Казахстан предложил провести первую встречу на высшем уровне в Астане.
Глава нашего государства в этот же день примет участие в церемонии официального открытия Года Узбекистана в Казахстане.
Планируется также двусторонняя встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым.