Bugun, 22 noyabr kuni Parijdagi an’anaviy ravishda rasmiy tadbirlar o‘tkaziladigan Faxriylar uyida rasmiy tashrif bilan Fransiya Respublikasida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Maydonda oliy martabali mehmon sharafiga Fransiya Respublika gvardiyasi harbiy xizmatchilari saf tortdi. Harbiy orkestr ikki mamlakat davlat madhiyalarini ijro etdi. Gvardiyachilar davlatimiz rahbari oldidan tantanali yurib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Fransiya tashqi savdo, iqtisodiy jozibadorlik va xorijdagi fransuz fuqarolarining ishlari bo‘yicha vaziri Olive Besht faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Marosimdan so‘ng O‘zbekiston delegatsiyasi Fransiya Prezidentining qarorgohi – Yelisey saroyiga yo‘l oldi. U yerda oliy darajadagi ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tadi.

Сегодня, 22 ноября в парижском Доме ветеранов, в котором традиционно проводятся официальные мероприятия, состоялась церемония встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, совершающего официальный визит во Французскую Республику.
На площади в честь высокого гостя выстроились военнослужащие Республиканской гвардии Франции. Военный оркестр исполнил национальные гимны двух стран. Гвардейцы прошли перед главой нашего государства торжественным маршем.
Президент Шавкат Мирзиёев и министр-делегат по вопросам внешней торговли, экономической привлекательности и французских граждан за рубежом Оливье Бешт обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
После церемонии делегация Узбекистана отправилась в Елисейский дворец, резиденцию Президента Франции, где состоятся двусторонние переговоры на высшем уровне.