Prezident Shavkat Mirziyoyev 26 sentyabr kuni elektrotexnika sanoatidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Sanoatda amalga oshirilayotgan modernizatsiya natijasida elektrotexnika tarmog‘i ham o‘zgardi. Oxirgi besh yilda ishlab chiqarish hajmi 4,5 baravar o‘sgan. Bu mahsulotlarning sifati oshganini, bozori borligini bildiradi.
Shu tufayli eksport ham 5 baravar ko‘paygan. Yil yakunigacha bu ko‘rsatkich 750 million dollardan oshishi kutilmoqda. 2017 yilda bu tarmoqda eksportbop mahsulotlarimiz 25 ta bo‘lgan bo‘lsa, bu yil 200 taga yetgan. Farg‘ona, Samarqand, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlaridagi 11 ta korxona ilk bor tashqi bozorga chiqqan.
Yig‘ilishda “O‘zeltexsanoat” uyushmasi raisi M.Yunusov tarmoqdagi galdagi ishlar, kelgusi yillarga mo‘ljallangan maqsadli ko‘rsatkichlar haqida axborot berdi. Aytib o‘tilganidek, bugungi kunda 1 milliard 200 million dollarlik 205 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Yangi mahsulotlar va ehtiyot qismlarni mahalliylashtirish, 2023 yilda eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlab, tarmoqdagi ustuvor vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
– Maishiy texnika ishlab chiqarish ko‘paydi degani, bu – aholining sotib oluvchanlik qobiliyati o‘sdi, degani. Oxirgi yillarda elektrotexnika sanoatimiz “qayta tug‘ildi”. Endi uni yanada rivojlantirib, ishlab chiqarishni ko‘paytirish, yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish kerak. Pirovard maqsad – ish o‘rni, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tahlillarga ko‘ra, jahon bozorlaridagi vaziyat ikki yilda eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish mumkinligini ko‘rsatmoqda. Shuningdek, yurtimizda 1 milliard 300 million dollarlik import bozori bor. Bu imkoniyatlardan munosib ulush olish uchun mahsulot, avvalo, sifatli va taniqli bo‘lishi kerak.
Shu bois Prezidentimiz yangi mahalliy brendlar yaratish va xorijiy brendlarni olib kelish, mahsulotlarni shunga muvofiq sifatli qilib, xaridorlar ishonchini qozonish zarurligini ta’kidladi.
Mamlakatimizda va atrofimizdagi bozorlarda yarim o‘tkazgich va elektron platalarga talab 6 milliard dollarni tashkil etadi. Shu bois bunday korxonalarni ko‘paytirish, elektronika va mikroelektronika yo‘nalishida ilmiy, tajriba-konstruktorlik va startap loyihalarni moliyalashtirish vazifasi belgilandi. Maishiy texnikalarni markirovkalash, eksportni sug‘urtalash va kreditlashni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Maishiy texnika bor ekan, servis xizmatiga talab ham har doim bo‘ladi. Kasb-hunar maktablarida yoshlarni bu yo‘nalishga o‘qitish ularni ish bilan ta’minlashda muhim omil bo‘lishi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 9 sentyabrdagi farmoniga muvofiq, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini kengaytirish bo‘yicha dastur qabul qilindi. Unda 34 mingta xonadon, vazirlik va idoralarning 6 mingta ob’ektida shunday qurilmalar o‘rnatilishi belgilandi. Aholiga kompensatsiya olish, kreditni 3 yil ichida foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratildi.
Iste’molchilarga muqobil energiya qurilmalarini yetkazib berish maqsadida Qashqadaryoda klaster usulida korxona barpo etish rejalashtirilgan. Yig‘ilishda ushbu loyihaning borishi haqida axborot berildi.
Ma’lumki, elektrotexnika tarmog‘i mis bilan bog‘liq. So‘nggi yillarda yangi konlar o‘zlashtirilib, bu xomashyoning zaxirasi kengaytirildi. Ohangaron tumani va Qarshi shahrida mis klasterlari tashkil etilmoqda. Davlatimiz rahbari bu korxonalarda xorijiy boshqaruvni yo‘lga qo‘yib, chuqur qayta ishlash loyihalari, ilm va innovatsiyani olib kirish zarurligini ta’kidladi.
Kelgusi yil bu yo‘nalishda yuqori qo‘shilgan qiymat yaratadigan 34 ta loyiha ishga tushirilishi qayd etildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 26 сентября провел совещание по приоритетным задачам в электротехнической промышленности.
В результате проводимой модернизации промышленности качественные изменения произошли и в отечественной электротехнической отрасли. За последние пять лет объем производства в ней увеличился в 4,5 раза. Растет качество продукции, осваиваются новые рынки.
Благодаря этому экспорт увеличился в 5 раз. Ожидается, что к концу текущего года его показатель превысит 750 миллионов долларов. Если в 2017 году республика экспортировала 25 видов электротехнических товаров, то в этом году цифра достигла 200. Впервые на внешний рынок вышли 11 предприятий Ферганской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областей.
На совещании председатель ассоциации «Узэлтехсаноат» М.Юнусов представил отчет о предстоящей работе в отрасли и целевых показателях на ближайшие годы. Отмечалось, что сегодня реализуются 205 проектов на сумму 1 миллиард 200 миллионов долларов. планируется локализация новых продуктов и запасных частей, увеличение объема экспорта до 1 миллиарда долларов в 2023 году.
Глава нашего государства поддержал перспективные проекты и обозначил приоритетные задачи.
— Если увеличилось производство бытовой техники, значит, выросла покупательская способность населения. В последние годы наша электротехническая промышленность получила новое дыхание. Теперь необходимо развиваться, наращивать производство, создавать добавленную стоимость. Конечная цель – рабочие места, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Анализ ситуации на мировых рынках показывает, что за два года можно увеличить экспорт до 1,5 миллиарда долларов. Также наша страна имеет рынок импорта на 1 миллиард 300 миллионов долларов. Чтобы выгодно воспользоваться этими возможностями, продукция должна быть в первую очередь качественной и известной.
Поэтому Президент подчеркнул необходимость создавать новые местные и привлекать иностранные бренды, производить продукцию надлежащего качества, завоевывать доверие покупателей.
Спрос на полупроводники и электронные платы в нашей стране и на соседних рынках оценивается в 6 миллиардов долларов. В связи с этим даны указания по увеличению количества таких предприятий, финансированию научных, опытно-конструкторских и стартап-проектов в области электроники и микроэлектроники. Даны указания по маркировке бытовой техники, расширению страхования и кредитования экспорта.
Где есть бытовая техника, там всегда востребовано сервисное обслуживание. Отмечено, что обучение молодежи этому направлению в профессиональных школах станет важным фактором обеспечения ее занятости.
Указом Президента Республики Узбекистан от 9 сентября текущего года утверждена программа по расширению использования возобновляемых источников энергии. Ею предусмотрены установка устройств на основе таких источников в 34 тысячах домовладений, 6 тысячах объектов министерств и ведомств. Населению будут предоставляться компенсации и возможность беспроцентной рассрочки на 3 года.
В Кашкадарье планируется создать кластер для обеспечения потребителей устройствами альтернативной энергетики. На совещании представлена информация о ходе реализации этого проекта.
Как известно, электротехническая отрасль во многом связана с медной промышленностью. В последние годы осваиваются новые месторождения, расширяются запасы меди. Соответствующие кластеры создаются в Ахангаранском районе и городе Карши. Глава государства отметил необходимость внедрения зарубежного менеджмента на этих предприятиях, реализации проектов глубокой переработки, освоения достижений науки и инноваций.
Подчеркнуто, что в следующем году в этом направлении будет запущено 34 проекта, формирующих высокую добавленную стоимость.