Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida mamlakatimiz hayoti uchun g‘oyat muhim masala – davlat xizmatini isloh qilish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi davom etmoqda.
Navbatdagi yo‘nalish – barcha vazirliklar ish uslubini o‘zgartirib, odamlarga xizmat sifatini oshirishi kerakligi qayd etildi.
Bu borada litsenziya berish, oliygohlarga hujjat topshirish, kadastr hujjati, tug‘ilganlik guvohnomasi va xorijga chiqish pasportini olish, to‘lov tizimlari bo‘yicha aholiga qulayliklar yaratildi.
Lekin, hali ko‘p sohalarda qulayliklar yaratish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Jumladan, subsidiyalar uchun aholi va tadbirkorlar o‘rtacha 10 ta vazirlik va idoradan xulosa olishi kerak. Elektr tarmoqlariga ulanishda ham ortiqcha xarajat va byurokratiya ko‘p. Tibbiyotda qaysi xizmat bepul yoki pullik bo‘lishi, davlatdan beriladigan dorilarning hisob-kitobi va egasiga yetib borishi, ko‘p tumanlarda hali yechimini topgani yo‘q. Qurilish, transport, kommunal xo‘jaligi, standart, karantin idoralarida ham aholi va tadbirkorlarning ishi bitishi qiyin bo‘lgan jarayonlar juda ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shuning uchun, Bosh vazir oldiga bir oy muddatda:
– har bir vazirlik va hokimlikda aholi va tadbirkorlarga xizmat ko‘rsatish jarayonlarini tushunarli va qulay shaklga keltirish;
–ortiqcha xarajatlar va hujjatlarni qisqartirish;
– aholiga tez va sifatli xizmat ko‘rsatadigan sharoitlarni yaratish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ijrosini ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
Bunda birdan-bir mezon – odamlar roziligiga erishish ekani qayd etildi.
Mahallada bog‘cha, maktab, yo‘l qurish, suv va elektr tarmoqlarini tortib kelish ishlarida aholi faol ishtirok etadigan tizimlar yaratildi.
“Ochiq byudjet” doirasida o‘tgan 6 oyda aholi talabiga mos 2 mingdan ziyod ana shunday loyihalar boshlandi. Ularga 1,1 trillion so‘m yo‘naltirildi. Keyingi olti oyda bunday loyihalar uchun yana 1 trillion so‘m ajratish mo‘ljallangan.
Eng muhimi, odamlar bunday loyihalarga o‘zlarini daxldor bilib, bunyod qilingan infratuzilmadan asrab-avaylab foydalanayapti, dedi Prezident.
Mutasaddilarga aholi bilan bamaslahat qilinadigan loyihalar ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha takliflar kiritish topshirildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева продолжается видеоселекторное совещание, посвященное особо важному для страны вопросу – реформированию государственной службы.
В качестве очередного направления отмечалась необходимость изменения методов работы министерств и повышение качества услуг, оказываемых населению.
В этом направлении для населения созданы удобства в платежной системе при получении лицензии, кадастровых документов, свидетельства о рождении, паспорта для выезда за рубеж, сдачи документов в вузы.
Однако указано, что удобства следует создать еще во многих сферах.
Например, для получения субсидии населению и предпринимателям приходится предоставлять заключения в среднем из 10 министерств и ведомств. Много затрат и проявления бюрократии при подключении в электросети.
Во многих районах еще не решены вопросы о том, какие медицинские услуги платные, а какие – бесплатные, не ведется учет предоставляемых государством лекарственных средств и их доведение до нуждающихся лиц. Все еще сложно решаются проблемы населения и предпринимателей в сферах строительства, транспорта, коммунального хозяйства, стандартизации, карантинных ведомствах.
В этой связи перед Премьер-министром сроком на один месяц поставлены задачи:
– разработки в каждом министерстве и хокимияте доступных и удобных форм процесса предоставления услуг населению и предпринимателям;
– сокращения излишних затрат и документов;
– обеспечения исполнения «Дорожной карты» по созданию условий для ускоренного и качественного предоставления услуг населению.
Отмечалось, что единственный критерий – чтобы народ был доволен жизнью.
Сформированы системы активного участия населения в работах по строительству в махаллях детских садов, школ, дорог, прокладке водопровода и электросетей.
За шесть месяцев, прошедших в рамках системы «Открытого бюджета» в соответствии с требованиями населения начаты более 2 тысяч таких проектов. Для их реализации направлено 1,1 триллиона сумов. На следующие шесть месяцев предусмотрено выделить на такие проекты еще 1 триллион сумов.
– Главное, люди чувствуют причастность к этим проектам и бережно используют создаваемую инфраструктуру, – сказал Президент.
Должным лицам поручено внести предложения по расширению масштаба проектов, реализуемых совместно с населением.