Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, халқаро ташкилотлар раҳбарлари ва жамоат арбобларидан мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма саккиз йиллиги муносабати билан қутловлар келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 28 йиллиги муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига ва бутун Ўзбекистон халқига қизғин табрикларим ва саломларимни йўллашдан бағоят мамнунман.
Ҳиндистон ва Ўзбекистон ўртасидаги стратегик шериклик муносабатлари йил сайин мустаҳкамланиб бормоқда. Сиз, Жаноби Олийларининг жорий йил январь ойида Гужарат штатига ва ундан аввал Ҳиндистонга амалга оширган ташрифларингиз икки томонлама муносабатлар ривожини янги босқичга кўтарди. Ишончим комилки, стратегик муносабатларимиз яқин йилларда янада ривожланади ва бунданда кенг қамровга эга бўлади.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига мустаҳкам соғлик, фаровонлик, дўст Ўзбекистон халқига тинчлик ва бардавом тараққиёт тилайман.
Нарендра МОДИ,
Ҳиндистон Республикаси Бош вазири
Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллик куни муносабати билан Сизга қизғин табрикларимни йўллаш менга катта мамнуният бағишлайди.
Покистон ва Ўзбекистонни умумий дин, мустаҳкам тарихий ва маданий муштаракликка асосланган самимий ва ишончли муносабатлар боғлаб туради. Покистон ўзаро манфаатли соҳаларда алоқаларимизни бундан буён ҳам кенгайтиришдан манфаатдор. Аминманки, ҳамкорлигимиз келгусида ҳам халқларимиз манфаатлари йўлида мустаҳкамланиб бораверади.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига сиҳат-саломатлик ва бахт-саодат, биродар Ўзбекистон халқига бардавом равнақ ва фаровонлик тилайман.
Жаноби Олийлари, Сизга бўлган юксак эҳтиромимни қабул этгайсиз.
Ориф АЛВИЙ,
Покистон Ислом Республикаси Президенти
Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 28 йиллиги муносабати билан Покистон Ҳукумати, халқи ва шахсан ўз номимдан Сизни, Жаноби Олийлари, Ўзбекистон Ҳукумати ва халқини чин юракдан муборакбод этиш менга катта мамнуният бахш этади.
Муштарак маданий ва тарихий илдизга эга икки томонлама муносабатларимиз ўтган йиллар давомида мустаҳкам биродарлик алоқаларига айланди. Покистон ушбу дўстона ҳамкорлик кўламини янада кенгайтиришдан манфаатдор. Биз, шунингдек, икки мамлакат раҳбарлари ўртасидаги ўзаро ишонч ва ҳамфикрликни юқори қадрлаймиз.
Ҳамкорлигимизни янги босқичга олиб чиқиш мақсадида Сиз, Жаноби Олийларини ўзингиз учун қулай вақтда Покистонда қутлашдан умидворман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига мустаҳкам соғлик ва омонлик, дўст Ўзбекистон халқига бардавом равнақ ва фаровонлик тилайман.
Имрон ХОН,
Покистон Ислом Республикаси Бош вазири
Сиз, Жаноби Олийларини, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва халқини мамлакатингиз Мустақиллиги куни муносабати билан самимий муборакбод этаман.
Икки давлат ўртасидаги дўстона алоқалар кун сайин ривожланиб, чуқурлашиб бормоқда. Ишончим комилки, бу жараён ҳар икки томон манфаатларини таъминлаш ҳамда минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш йўлида давом эттирилади.
Фурсатдан фойдаланиб, Худованди Каримдан Сиз, Жаноби Олийларига осуда ҳаёт, дўст ва биродар Ўзбекистон Республикаси халқи ва Ҳукуматига бахт-саодат ҳамда юксалиш тилаб қоламан.
Ҳасан РУҲОНИЙ,
Эрон Ислом Республикаси Президенти
Сизни ва тимсолингизда бутун Ўзбекистон халқини ўз номимдан ва Озарбайжон халқи номидан миллий байрам – Мустақиллик куни билан чин юракдан муборакбод этаман.
Биродар Ўзбекистоннинг ижтимоий-сиёсий ҳаётида рўй бераётган муҳим ўзгаришлар, мамлакатнинг халқаро нуфузи кун сайин ортиб бораётгани бизни хурсанд қилади.
Озарбайжон – Ўзбекистон давлатлараро муносабатлари ва стратегик шериклиги янада мустаҳкамланиб, ўзаро ишонч ва қўллаб-қувватлашга асосланган ҳамкорлигимиз икки ва кўп томонлама тарзда ривожланиши халқларимиз фаровонлигига бундан буён ҳам хизмат қилади.
Муҳтарам Шавкат Миромонович, ушбу тарихий кунда Сизга мустаҳкам соғлик, ишларингизга муваффақият, биродар Ўзбекистон халқига бардавом тинчлик ва фаровонлик тилайман.
Илҳом АЛИЕВ,
Беларусь халқи ва шахсан ўз номимдан Сизни миллий байрам – Мустақиллик куни билан муборакбод этаман.
Дўст Ўзбекистоннинг ижтимоий-иқтисодий тараққиётдаги салмоқли муваффақиятлари, мамлакатнинг жаҳондаги ўрни муттасил юксалиб бораётганидан Беларусь халқи ниҳоятда мамнун.
Беларусь билан Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро англашув ва қўллаб-қувватлаш анъаналарига асосланган муносабатларнинг бугунги даражасини юксак баҳолаб, давлатларимизнинг стратегик шериклиги янада мустаҳкамланишига ишонч билдираман.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 31 июль – 1 август кунлари Беларусь Республикасига амалга оширган тарихий ташрифи мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш, турли соҳаларда қўшма лойиҳаларни самарали амалга ошириш учун кучли туртки бўлганига ишончим комил.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, чин юракдан сиҳат-саломатлик, туганмас ғайрат-шижоат, ўз олдингизга қўйган барча мақсадлар рўёбини, биродар ўзбек халқига фаровонлик ва равнақ тилайман.
Александр ЛУКАШЕНКО,
Беларусь Республикаси Президенти
Президент Жаноблари!
Ўзбекистон Республикаси Мустақиллик байрами муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Менда чуқур таассурот қолдирган Ўзбекистонга ташрифимни, Сиз билан ишонч руҳида батафсил фикр алмашганимизни катта мамнуният билан эслайман.
Ушбу ташриф Сизнинг шу йил бошида Германияга амалга оширган ташрифингиз каби ўзаро муносабатларимизни муваффақиятли ривожлантириш учун яхши замин яратишга ҳисса қўшди.
Германия Сизни қатъий ислоҳотлар сиёсатингизни давом эттиришингизда бундан буён ҳам қўллаб-қувватлайди.
Сизга бахт-саодат, Ўзбекистон халқига эркинлик, хавфсизлик ва бардавом фаровонлик шароитида тинч-осойишта келажак тилайман.
Франк-Вальтер ШТАЙНМАЙЕР,
Германия Федератив Республикаси Федерал Президенти
Ўзбекистон Республикасининг миллий байрами муносабати билан ўз номимдан ва Франция халқи номидан Сизни самимий муборакбод этишдан ҳамда Ўзбекистон халқига бахт-саодат ва равнақ тилашдан бахтиёрман.
Мамлакатларимиз бир-бирига яқинлашиб бораётганини олқишлайман. Бу Сизнинг 2018 йил октябрь ойида диёримизга расмий ташрифингиз ҳамда жорий йил апрель ойида Франциянинг Европа ва ташқи ишлар вазири ҳузуридаги Давлат котиби Жан-Батист Лемуаннинг Тошкент ва Самарқандга ташрифида ўз аксини топди.
Ушбу ташрифлар икки давлат сиёсий соҳадаги мулоқотни жадаллаштиришдан манфаатдор эканини тасдиқламоқда. Жорий йил Париж шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган икки томонлама сиёсий маслаҳатлашувлар бу борада навбатдаги қадам бўлади.
Иқтисодиёт, туризм инфратузилмаси, авиация ва барқарор тараққиёт ҳамкорлигимизнинг устувор йўналишларидир. Умид қиламанки, Франция ва Ўзбекистон ўртасидаги савдо алоқалари Сизнинг мамлакатимизга расмий ташрифингиз давомида эришилган келишувларга мувофиқ янада мустаҳкамланади.
Сизнинг минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш ва Афғонистондаги вазиятни ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатларингизни олқишлайман. Франция Сизнинг мазкур йўналишдаги интилишингизни қўллаб-қувватлайди.
Президент жаноблари, Сизга бўлган юксак ҳурматимни қабул қилгайсиз.
Эммануэль МАКРОН,
Франция Республикаси Президенти
Ўзбекистон давлат мустақиллиги эълон қилингани байрами муносабати билан Сизга энг илиқ табриклар, дўст Ўзбекистон халқига самимий тилаклар билдиришга ижозат бергайсиз.
Италияга бўлажак ташрифингиз халқларимиз дўстлигини мустаҳкамлаш ҳамда Тошкент ва Рим ўртасидаги сиёсий, иқтисодий ва маданий алоқаларни янада ривожлантириш учун янги шароитлар яратади.
Шундай умидлар ва Квиринал саройида Сиз билан учрашиш нияти ила Сизга мустаҳкам соғлик ва бахт-саодат, мамлакатингизга равнақ тилайман.

На имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают поздравления от глав иностранных государств и правительств, руководителей международных организаций и общественных деятелей по случаю двадцать восьмой годовщины государственной независимости нашей страны.
Мне доставляет огромное удовольствие направить Вашему Превосходительству и всему узбекскому народу сердечные поздравления и приветствия по случаю 28-летия независимости Узбекистана.
Индийско-узбекские отношения стратегического партнерства укрепляются с каждым годом. Визиты Вашего Превосходительства в штат Гуджарат в январе текущего года и ранее в Индию вывели двустороннее сотрудничество на новый уровень. Уверен, что наше стратегическое взаимодействие получит дальнейшее развитие и еще более широкий масштаб в ближайшие годы.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья, благополучия, а дружественному народу Узбекистана – мира и долговечного развития.
Ваше Превосходительство, примите уверения в моем высочайшем уважении.
Нарендра МОДИ,
Мне доставляет огромное удовольствие направить Вам искренние поздравления в связи с Днем независимости Республики Узбекистан.
Пакистан и Узбекистан связывают доверительные и дружественные отношения, основанные на общей религии, прочной исторической и культурной общности. Пакистан заинтересован и впредь расширять двусторонние связи в сферах, представляющих взаимный интерес. Уверен, что сотрудничество будет укрепляться во благо народов наших стран.
Пользуясь случаем, желаю Вашему Превосходительству доброго здоровья и счастья, а братскому народу Узбекистана – вечного процветания и благополучия.
Ариф АЛВИ,
Президент Исламской Республики Пакистан
Мне доставляет огромное удовольствие от имени правительства, народа Пакистана и от себя лично от всей души поздравить Вас, Ваше Превосходительство, правительство и народ Узбекистана с 28-летием независимости Республики Узбекистан.
За минувшие годы отношения между нашими странами, имеющими общие культурные и исторические корни, превратились в прочные братские связи. Пакистан заинтересован в дальнейшем расширении масштаба этих дружественных уз. Мы также высоко ценим взаимное доверие и единомыслие между главами двух государств.
Буду рад в удобное для Вас время принять Ваше Превосходительство в Пакистане, чтобы вывести сотрудничество между нашими странами на новый уровень.
Пользуясь случаем, желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и благополучия, а народу дружественного Узбекистана – мира и процветания.
Имран ХАН,
Искренне поздравляю Вас, Ваше Превосходительство, правительство и народ Республики Узбекистан с Днем независимости страны.
Дружественные связи между нашими странами последовательно развиваются и углубляются. Уверен, что этот процесс будет продолжен в интересах сторон, во благо укрепления региональной безопасности и стабильности.
Пользуясь случаем, прошу у Всевышнего благополучной жизни Вам, Ваше Превосходительство, а также счастья и процветания дружественному и братскому народу и правительству Республики Узбекистан.
Хасан РУХАНИ,
От своего имени и от имени народа Азербайджана сердечно поздравляю Вас и в Вашем лице весь народ Узбекистана с национальным праздником – Днем независимости.
Нас радуют важные преобразования, происходящие в общественно-политической жизни братского Узбекистана, успехи, достигнутые в социально-экономической области, растущий с каждым днем международный авторитет страны.
Уверен, что дальнейшее укрепление азербайджано-узбекских межгосударственных отношений и стратегического партнерства, углубление в двустороннем и многостороннем порядке нашего сотрудничества, основанного на взаимном доверии и поддержке, и впредь будут вносить вклад в благосостояние наших народов.
Уважаемый Шавкат Миромонович, в этот знаменательный день желаю Вам крепкого здоровья, успехов в делах, а братскому народу Узбекистана – долговечного мира и благополучия.
От имени белорусского народа и от себя лично сердечно поздравляю Вас с национальным праздником – Днем независимости.
В Беларуси искренне рады заметным успехам дружественного Узбекистана в социально-экономическом развитии, неуклонному усилению позиций страны на международной арене.
Высоко оценивая сегодняшний уровень белорусско-узбекских отношений, основанных на добрых традициях взаимопонимания и поддержки, уверен в дальнейшем укреплении межгосударственного стратегического партнерства.
Убежден, что исторический визит Президента Республики Узбекистан в Республику Беларусь 31 июля-1 августа 2019 года стал значительным импульсом для расширения связей между регионами, эффективной реализации совместных проектов в различных сферах.
От души желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, здоровья, неиссякаемой энергии и достижения поставленных целей, а братскому узбекскому народу – мира и процветания.
Господин Президент!
Примите мои сердечные поздравления с Днем независимости Республики Узбекистан.
С большим удовольствием вспоминаю свой визит в Узбекистан, который произвел на меня глубокое впечатление, и наш подробный и доверительный обмен мнениями.
Этот визит, как и Ваш визит в Германию в начале этого года, стал вкладом в создание хорошего фундамента для дальнейшего успешного развития наших взаимоотношений.
Германия и впредь будет оказывать Вам поддержку в продолжении Вашей смелой политики реформ.
Желаю Вам благополучия, а народу Узбекистана – мирного будущего в условиях свободы, безопасности и растущего благосостояния.
Франк-Вальтер ШТАЙНМАЙЕР,
Федеральный Президент Федеративной Республики Германия
В связи с национальным праздником Республики Узбекистан рад выразить Вам от своего имени и от имени французского народа искренние поздравления, а также пожелания счастья и процветания народу Узбекистана.
Приветствую все большее сближение Французской Республики и Республики Узбекистан, выраженное в ходе Вашего официального визита во Францию в октябре 2018 года и последующего визита в Ташкент и Самарканд Государственного секретаря при министре Европы и иностранных дел Франции Жана-Батиста Лемуана в апреле этого года.
Данные визиты подтверждают взаимную заинтересованность двух стран в интенсификации политического диалога, следующим шагом в рамках которого станут двусторонние политические консультации, запланированные на ноябрь текущего года в Париже.
Перспективными направлениями сотрудничества являются экономика, туристическая инфраструктура, авиация и устойчивое развитие. Надеюсь, что торговые связи между Францией и Узбекистаном продолжат углубляться в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе Вашего официального визита в нашу страну.
Приветствую Ваши усилия по укреплению региональной безопасности и урегулированию ситуации в Афганистане. Франция поддерживает Ваши стремления в этом направлении.
Прошу Вас, господин Президент, принять уверения в моем глубочайшем уважении.
В связи с годовщиной провозглашения Узбекистаном государственной независимости позвольте выразить Вам самые сердечные поздравления, а также искренние пожелания процветания дружественному народу страны.
Ваш предстоящий визит в Италию создаст новые условия для укрепления дружбы между нашими народами и дальнейшего развития политических, экономических и культурных связей между Ташкентом и Римом.
С такими надеждами и в ожидании нашей встречи в Квиринальском дворце желаю крепкого здоровья и всего наилучшего Вам и Вашей стране.