Хоразм вилоятини ривожлантириш бўйича режалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 22 ноябрь куни Хоразм вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда Хоразмда тадбиркорлик, агросаноат ва хизматлар изчил ривожланмоқда. Давлатимиз раҳбарининг йил бошидаги амалий ташрифи ҳамда унда белгиланган вазифалар бунга қўшимча суръат бағишлади.
Вилоятга келгуси йил 1,5 миллиард доллар инвестицияларни жалб этиш режалаштирилган. Бу кўплаб корхоналар, иш ўринлари ва турмуш фаровонлигига асос бўлади.
Масалан, Қўшкўпир туманида 175 гектар ер саноат зонасига қўшиб берилса, 1 миллиард долларлик лойиҳаларга йўл очилади. У ерда электротехника, кимё, машинасозлик ва фармацевтика йўналишида 2 мингта иш ўрни яратилади.
Шовот каналининг ҳимоя зонаси 50 метрдан 25 метрга қисқартирилса, 30 миллион долларлик лойиҳаларни жойлаштириш мумкин бўлади. У ерда 1 триллион сўмлик хизматлар кўрсатилиб, 2,5 мингта янги иш ўрни очилади. Ғазовот ва Полвон каналлари атрофида ҳам 50 миллион долларлик лойиҳалар учун имконият бор.
Қишлоқ ва сув хўжалигида ҳам омилкорлик зарур. Масалан, Қўшкўпирда паррандачилик, Боғот туманида балиқчиликни кенгайтириш учун шароит етарли. Янгиариқда сув таъминотини яхшилаб, полиз, шоли ва балиқ етиштириш ҳисобидан 1,2 минг кишини ишли қилиш мумкин.
Ижтимоий соҳада ҳам таклифлар кўп. Хусусан, сифатли таълимга эҳтиёж юқори. Шу боис 44 та мактаб ва боғчани таъмирлаш, давлат-хусусий шериклик асосида янгиларини қуриш режалаштирилган. Шунингдек, Урганч, Боғот, Шовот ва Янгибозор туманида кўп тармоқли тиббиёт марказлари ташкил этиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни мужассам қилиб, қарор лойиҳаси тайёрлаш бўйича кўрсатма берди. Имкониятларни натижага айлантириб, одамларни иш билан таъминлаш ва даромадини ошириш муҳимлигини таъкидлади.

Рассмотрены планы по развитию Хорезмской области
Президент Шавкат Мирзиёев 22 ноября провел совещание по дополнительным мерам социально-экономического развития Хорезмской области.
В последние годы в Хорезме динамично развиваются предпринимательство, агропромышленность и сектор услуг. Поездка главы нашего государства в начале года и намеченные в ходе нее задачи придали этому дополнительный импульс.
В следующем году в область планируется привлечь 1,5 миллиарда долларов инвестиций. Это станет основой для создания многих предприятий, рабочих мест и роста благосостояния.
К примеру, если в Кушкупырском районе 175 гектаров земли присоединить к промышленной зоне, то можно будет реализовать проекты на 1 миллиард долларов. Там будет создано 2 тысячи рабочих мест в электротехническом, химическом, машиностроительном и фармацевтическом секторах.
Сокращение охранной зоны канала Шават с 50 до 25 метров позволит разместить проекты на 30 миллионов долларов. Здесь будут оказываться услуги на 1 триллион сумов и создано 2,5 тысячи новых рабочих мест. Вокруг каналов Газават и Полвон также есть возможность для реализации проектов на 50 миллионов долларов.
В сельском и водном хозяйстве также имеются нереализованные возможности. Достаточно условий для расширения птицеводства в Кушкупырском районе, рыбоводства в Багатском районе. Улучшение водоснабжения в Янгиарыке позволит обеспечить 1,2 тысячи человек работой на выращивании бахчевых, риса и разведении рыбы.
Есть предложения и в социальной сфере. В частности, высока потребность в качественном образовании. Поэтому планируется отремонтировать 44 школы и детских сада, построить новые учебные заведения на основе государственно-частного партнерства. Также планируется создать многопрофильные медицинские центры в Ургенчском, Багатском, Шаватском и Янгибазарском районах.
Глава государства поручил обобщить эти предложения и подготовить проект постановления. Важно превратить возможности в результат, обеспечить людей работой и увеличить их доходы, отметил Президент.