26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Туркия етакчисини таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар, Туркиянинг дўст халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Мулоқот чоғида икки томонлама кун тартибидаги долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон-Туркия кўп қиррали ҳамкорлиги барқарор ва жадал суръатда ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқотлар давом эттирилмоқда, ўзаро савдо кўрсаткичлари ўсмоқда. Икки мамлакат етакчи ҳудуд ва корхоналарининг кооперацияси кенгаймоқда, биргаликда қатор йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари амалга оширилмоқда. Муҳим маданий-гуманитар дастурлар рўёбга чиқарилмоқда.
Давлат раҳбарлари Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Стратегик ҳамкорлик бўйича олий даражадаги кенгашнинг навбатдаги йиғилишига тайёргарлик кўриш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.

26 февраля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил лидера Турции с днем рождения, искренне пожелав ему доброго здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира
и процветания дружественному турецкому народу.
В ходе разговора были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки дня.
С удовлетворением отмечено устойчивое и динамичное развитие узбекско-турецкого многопланового сотрудничества.
Продолжаются интенсивные контакты на разных уровнях, растут показатели взаимной торговли. Расширяются масштабы кооперации ведущих регионов и предприятий двух стран, совместно реализуется целый ряд крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов. Осуществляются важные культурно-гуманитарные программы.
Главы государств уделили особое внимание подготовке очередного заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня в городе Ташкенте.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной политики и взаимодействия в рамках региональных структур.