Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудлар ривожи, йирик лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 18-19 февраль кунлари Наманган вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Наманган шаҳрида халқ депутатлари вилоят Кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди.
– Хабарларинг бор, Наманган вилоятининг аввалги ҳокими Хайрулла Бозоров ислоҳотларимизни амалга ошириш бўйича кўп ишлар қилди. Бу ерда олинган сабоқ ва тажрибани иккинчи вилоятда ҳам қўллаш, одамларнинг бирини икки қилиш учун уни Фарғона вилоятига ҳоким қилдик. Энди Наманган вилоятига янги ҳоким тайинлаш масаласини кўриб чиқишимиз керак. Наманганнинг бугунги ривожига муносиб, уддабурон, халқпарвар, тадбиркорни қўллаб-қувватлайдиган одамни раҳбар қилиб сайлашимиз керак, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари ҳокимларни тайёрлаш ва тайинлаш масъулияти ҳақида гапирди.
Сессияда ташкилий масала кўрилди.
– Ҳаёт шундайки, мен ҳар бир вилоятга раҳбар бўла оладиган одамни тўрт-беш йил олдин тайёрлашга мажбурман. Шавкат Абдураззоқов Наманган тумани, Наманган шаҳрида ҳоким бўлган, Вазирлар Маҳкамасида департамент мудири, вазир бўлиб ишлаган. Наманганнинг шароитини, халқнинг дардини, Тошкентдаги кабинетлар эшигини қандай очишни, масалани қандай ҳал қилишни билади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари 2020 йил сентябрь ойидан буён Наманган вилояти ҳокими вазифасини бажариб келаётган Шавкат Шокиржонович Абдураззоқов номзодини вилоят ҳокими лавозимига тавсия этди.
Ш.Абдураззоқов 1976 йилда Наманган шаҳрида туғилган. Вилоят ҳокимлиги, давлат мулки бошқармаси, Вазирлар Маҳкамасида масъул лавозимларда ишлаган. Давлат экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси раиси бўлган.
Халқ депутатлари, нуронийлар, аёллар, ёшлар сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади. Овозга қўйиш натижаларига кўра, Шавкат Абдураззоқов Наманган вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
Сессияда Наманган вилоятини ҳар томонлама ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари аҳоли бандлиги ва даромадини ошириш, камбағалликни қисқартириш биринчи муҳим вазифа эканини таъкидлади. “Маҳаллабай” тизимда тадбиркорликни ривожлантириш учун 850 миллиард сўм кредитлар ажратишга кўрсатма берилди.
Шунингдек, Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан вилоятга 60 миллион доллар ажратилиши айтилди. Бунинг ҳисобидан Наманган шаҳри иссиқлик тизимини қайта қуришга 15 миллион доллар, эски шаҳар инфратузилмасини яхшилаш ва каналлар қирғоқларини ободонлаштиришга 10 миллион доллар, маҳаллалардаги драйвер лойиҳаларни молиялаштиришга 10 миллион доллар, лимончиликни ривожлантиришга 10 миллион доллар йўналтирилади. Кичик ва ёшлар саноат зоналарига, ички ва зиёрат туризмини ривожлантиришга, кредитлар фоизининг бир қисмини қоплашга 5 миллион доллардан берилади.
Наманган вилоятида 2021-2022 йилларда умумий қиймати 23 триллион 700 миллиард сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилиши қайд этилди. Ушбу 1 минг 728 та лойиҳа орқали 66 мингдан зиёд иш ўрни яратиш режалаштирилган.
– Наманганга ўттиз йиллик тарихда бунча маблағ келмаган. Агар шуни тўғри, самарали йўналтириб ишлатсак, вилоятнинг иқтисодиёти жадал ривожланади, ҳамма туманларга саноат кириб боради, одамлар ишли бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, экинлар таркибини ўзлаштириш муҳимлиги таъкидланди. 17 минг гектар ер ажратиб, 200 минг нафар ёш, пахта кластерлари томонидан ҳар бир туманда тикувчилик корхоналарини ишга тушириб, 10 минг нафар аёллар бандлигини таъминлаш вазифаси белгиланди.
Янгиқўрғон картошкачилик маркази, Венгрия билан ҳамкорликда картошкачилик йўналишида илмий-тадқиқот институти ташкил этиш бўйича мутасаддиларга топшириқ берилди.
Ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Бу йил вилоятда 160 километр ичимлик суви ва 11 километр оқова тармоқлари қуриш учун бюджетдан 59 миллиард сўм ҳамда Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан қўшимча 100 миллиард сўм ажратилиши маълум қилинди. Бунинг натижасида яна 167 минг нафар аҳоли тоза ичимлик сув билан таъминланади.
Президент нима учун “маҳаллабай” тизимда ишлаш кераклиги ҳақида фикр билдирди.
– Яна бир бор айтаман, бугунги Ўзбекистон кечаги Ўзбекистон эмас. Замон шиддат билан ўзгаряпти. Яккаю ягона йўлимиз тўғрилигига ишонч ҳосил қилиш учун биз маҳалладаги вазиятни чуқурроқ билишимиз лозим. Маҳалла раиси бир кунда битта иш жойи яратса, битта маҳаллада 5 та тадбиркори бўлса розиман. Шундай қилса бўладими? Бўлади. Эрталаб барвақт туриб хонадонларга кириб, оғам, иним, қизим, ўғлим, биродарим ёки маҳалладошим деб, мана шу дарахтни эк, 100 та товуқ боқ, биринг икки бўлсин, мана сенга оҳак, уйингни оқлаб қўйгин, тозалаб қўйгин барака киради, болаларингни ўқишга вақтида юбор, десин.
50 минг гектар ерни халқимизга қайтариб бермоқчимиз. Олдинлари минг гектар тўғрисида ҳам гапиролмасдик. 50 мингдан 26 минг гектари Поп туманида. Шуни халққа, ёшларимизга берсак биримиз икки бўладими, йўқми? Биринчидан, ёшларимиз ишли бўлади, иккинчидан, эртага шу ердан олинган маҳсулот бозорга чиқади. Қолаверса, фермер ҳам ўйлай бошлайди, агар бугун мен ишламасам, эртага еримни олиб қўяди, дейди. Бутун дунёда шундай: адолатли рақобат. Наманганда ерга муносабат ўзгарса, маҳсулот ўзгаради. Маҳсулот сифати ўзгардими, бозор арзон бўлади, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари ёшлар билан алоҳида суҳбатлашди. Улар айтган таклифларни, бизнес-режаларини қўллаб-қувватлаб, мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.
– Ёшларнинг кўзида эртанги кунга ишонч кўрсам, очиғи, ҳамма чарчоқларим чиқиб кетади! Мана шундай билимли, жонкуяр, изланувчан ёшлар ҳамма соҳаларда ўзгариш қилади. Биз уларга кенг йўл очиб, ҳар томонлама ёрдам беришимиз керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Халқ депутатлари вилоят Кенгашининг сессиясидан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳрининг Бунёдкор маҳалласини бориб кўрди.
Бу ердаги аҳвол маҳалла номига зид. Ичимлик суви йўқ, ички йўллар ёмон, атроф ободонлаштирилмаган. Маҳалла идорасининг ўзи ҳам хароб, бино орқасида чиқиндилар ётибди.
Давлат раҳбари маҳалла раиси ва маслаҳатчиси билан мулоқотда бўлди.
– Сизлар одамларни уюштиришингиз, бошқаларга ўрнак бўлишингиз керак. Шу маҳалланинг эгаси-ку сизлар! Мўмин-мусулмон-ку сизлар! Дарахт экса бўладими? Чиқиндини тозалатиб қўйса бўладими? Деворни оқласа бўладими? Шунга кўп нарса керакми? Биз маҳаллага шунча эътибор қаратяпмиз, катта ваколатлар беряпмиз. Бу ҳолатда қандай ислоҳотчи бўласизлар, одамларни қандай эргаштирасизлар, – дея саволлар қўйди Шавкат Мирзиёев.
Президент Наманган шаҳар ҳокими ва ушбу маҳаллага масъул сектор раҳбари бўлган шаҳар прокурорига ҳам танбеҳ берди.
– Баландпарвоз гаплар билан ҳисобот берасизлар. Қандай виждон билан лавозимда ўтирибсизлар?! Бу маҳаллада 12 минг одам яшайди. Аҳволни қаранглар, бу сизнинг юзингиз, – деди давлат раҳбари.
Шу ерга тўпланган аҳоли билан ҳам мулоқот бўлди. Нуронийлардан бири маҳаллада ичимлик суви, табиий газ, ишлаб чиқариш корхонаси йўқлигини, йўллар таъмирга муҳтожлигини айтди.
– Мен шунинг учун келганман, – деди Президент.
Мутасаддиларга зарур муҳандислик тармоқларини тортиб, маҳалладаги шароитларни яхшилаш бўйича кўрсатма берилди.
Давлатимиз раҳбари Наманган шаҳридаги 26-Меҳрибонлик уйида бўлди. Шароитларни кўздан кечириб, бу ерда тарбияланаётган болалар билан суҳбатлашди.
– Сизлар ҳаммаларинг менинг фарзандларимсизлар. Ҳаёт жуда мураккаб. Шуни билингларки, бугун оғир кунлар бўлсаям, Аллоҳ таолонинг ёруғ кунлари бор. Сизларнинг қийналганларинг, оилани эслашларинг, орзу-умидларинг ортида Худонинг марҳамати, эртанги қувонч бор. Бу дунёда ким бахтли бўлишини келажак кўрсатади. Сизларнинг бахтли бўлишингиз учун ҳаётларингизга доимий асос яратишни ўйлаяпмиз. Бир марталик эмас, қонун жиҳатидан. Бу ерни тамомлагандан кейин уй билан таъминланиб, фаровон яшашингизни қонун билан ҳимояга оламиз. Тинчлик-осойишталикда сизларнинг бахтингизни кўриш насиб этсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент «Саховат» уйини ҳам бориб кўрди. Унинг биноси 1982 йилда қурилган.
– Менга Ўзбекистоннинг ҳар бир фуқароси бирдек қадрли. Бугун жуда оғир кун бўлди, кўп масалаларни муҳокама қилдик. Самолётга ўтириб, қайтиш олдидан кўнглимдан сизлар ўтдингиз. Шу муаммони ҳал қилмасдан кетаманми, деб ўйладим. Менга «Саховат» уйларига эҳтиёжи бўлган нуронийлардан жуда кўп хатлар келади. Шуларни инобатга олиб, ижтимоий ҳимояни кучайтирамиз. 4 ой ичида Наманган шаҳрида «Саховат» уйи учун янги бино қуриб берилади. Сизлар муносиб шароитларда яшайсиз, даволанасиз. Сизларга соғлиқ ва узоқ умр тилайман, – деди давлатимиз раҳбари.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18-19 февраля в целях ознакомления с исполнением поставленных ранее задач, изучения условий в махаллях, определения дальнейших планов с учетом волнующих население проблем посетил Наманганскую область.
Во второй день визита в городе Намангане состоялась внеочередная сессия областного Кенгаша народных депутатов.
В сессии принял участие и выступил с речью Президент Шавкат Мирзиёев.
– Как вы знаете, бывший хоким Наманганской области Хайрулло Бозаров многое сделал для реализации наших реформ. Чтобы он применил накопленные здесь знания и опыт и в другой области, повысил благополучие людей, мы назначили его хокимом Ферганской области. Теперь нам предстоит рассмотреть вопрос о назначении нового хокима Наманганской области. Нам нужно выбрать руководителя, который достоин нынешнего развития Намангана, человека находчивого, который будет заботиться о народе и поддерживать предпринимателей, – сказал Президент.
Глава государства рассказал об ответственности, которую накладывает подготовка и назначение хокимов.
На сессии рассмотрен организационный вопрос.
– Жизнь такова, что я вынужден заранее, за четыре-пять лет, готовить для каждой области человека, который сможет руководить ею. Шавкат Абдуразаков был хокимом Наманганского района и города Намангана, заведующим департаментом Кабинета Министров, работал министром. Он знает условия в Намангане, заботы людей, как открывать двери в ташкентских кабинетах и решать вопросы, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства рекомендовал на должность хокима области Шавката Шокирджановича Абдуразакова, исполняющего обязанности хокима Наманганской области с сентября 2020 года.
Шавкат Абдуразаков родился в 1976 году в городе Намангане. В разные годы он занимал ответственные должности в областном хокимияте и управлении государственной собственности, в Кабинете Министров. Был председателем Государственного комитета по экологии.
В поддержку кандидата выступили народные депутаты, представители старшего поколения, молодежь. По результатам голосования Шавкат Абдуразаков утвержден хокимом Наманганской области.
На сессии Кенгаша народных депутатов обсуждались меры по всестороннему развитию Наманганской области.
Глава государства подчеркнул, что первая важная задача – это повышение занятости и доходов населения, сокращение бедности. Дано указание выделить на развитие предпринимательства в разрезе системы «махаллабай» кредиты на 850 миллиардов сумов.
Сообщено о выделении области 60 миллионов долларов из Фонда реконструкции и развития. Из этих средств на реконструкцию системы теплоснабжения города Намангана будет направлено 15 миллионов долларов, на улучшение инфраструктуры старогородской части и благоустройство набережных – 10 миллионов долларов, на финансирование проектов-драйверов в махаллях – 10 миллионов долларов, на развитие лимоноводства – 10 миллионов долларов. Малым и молодежным промышленным зонам, на развитие внутреннего и паломнического туризма, частичное возмещение процентов по кредитам будет выделено по 5 миллионов долларов.
В 2021-2022 годах в области намечено реализовать 1 728 отраслевых и региональных инвестиционных проектов на 23 триллиона 700 миллиардов сумов. За счет этого планируется создать свыше 66 тысяч рабочих мест.
– Это первый за последние тридцать лет случай, когда в Наманган направляется столько средств. Если мы правильно, эффективно распорядимся ими, область будет развиваться быстрее, во все районы придет промышленность, люди получат работу, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность развития сельского хозяйства, диверсификации выращиваемых культур. Поставлена задача обеспечить занятость 200 тысяч молодых людей, выделив им 17 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель, а также занятость 10 тысяч женщин посредством организации хлопковыми кластерами швейных предприятий в каждом районе.
Ответственным лицам поручено создать Янгикурганский центр картофелеводства, совместно с Венгрией – научно-исследовательский институт по картофелеводству.
Особое внимание уделено и вопросам развития социальной инфраструктуры. Отмечалось, что в нынешнем году на строительство 160 километров сетей питьевого водоснабжения и 11 километров канализационных сетей будет выделено 59 миллиардов сумов из бюджета и 100 миллиардов сумов из Фонда реконструкции и развития. В результате доступ к питьевой воде получат еще 167 тысяч жителей региона.
Президент высказал мнение о том, почему должна действовать система «махаллабай».
– Еще раз говорю, сегодняшний Узбекистан – это не вчерашний Узбекистан. Время летит быстро. Для того чтобы удостовериться, что мы выбрали единственно правильный путь, мы должны глубже изучать ситуацию в махаллях. Я буду доволен, если председатель махалли создаст в день одно рабочее место, и в одной махалле будут проживать пять предпринимателей. Можно этого достичь? Можно. Пусть встанет пораньше, пройдет по махалле и обратиться по-доброму к жителям: «Мои дорогие братья, сестры, дочери, сыны, друзья, соседи! Давайте посадим дерево, займитесь птицеводством, начните со ста кур, тогда будут в вашей семье достаток и прибыль. Подметите вокруг дома, уберите мусор, отправляйте детей пораньше в школу, если хотите уюта в доме и благоденствия».
Мы хотим вернуть нашему народу 50 тысяч гектаров земли. Раньше не могли говорить и о тысяче гектаров. Из 50 тысяч 26 тысяч гектаров находятся в Папском районе. Если мы их раздадим народу, нашей молодежи, будут у нас достаток и прибыль? Во-первых, у молодежи будет работа, во-вторых, выращенная на этой земле продукция появится на рынке. К тому же и фермер задумается, что если он сегодня не будет работать, его земли могут отобрать. Во всем мире так – существует справедливое соперничество. Если в Намангане изменится отношение к земле, изменится качество продукции. Если изменится продукция, будут снижаться цены на рынках, – сказал Президент.
Глава государства отдельно побеседовал с молодежью. Он одобрил ее предложения, поддержал бизнес-проекты, дал соответствующие указания ответственным лицам.
– Когда я вижу в глазах молодых уверенность в завтрашнем дне, усталость как рукой снимает! Такие одаренные, умные, знающие, находящиеся в творческом поиске молодые люди вносят изменения во все сферы. Мы должны им открыть широкую дорогу и оказывать всестороннюю помощь, – сказал глава государства.
Президент Шавкат Мирзиёев по завершении сессии областного Кенгаша народных депутатов посетил махаллю Бунёдкор в Намангане.
Ситуация здесь плачевная: нет питьевой воды, внутренние дороги в плохом состоянии, окрестности не благоустроены. За ветхим зданием схода граждан махалли разбросаны отходы.
Глава государства встретился с председателем и его советником.
– Вы должны объединять людей, показывать другим пример. Ведь вы здесь за главного! Вы же мусульмане! Можно посадить деревья или нет? Убрать отходы? Побелить стену? Много для этого нужно? Мы уделяем столько внимания махалле, предоставляем ей столько возможностей! Как в такой ситуации вы будете реформаторами, как будете вести за собой народ? – спросил Шавкат Мирзиёев.
Президент также отчитал хокима Намангана и прокурора города – руководителя сектора, за которым закреплена данная махалля.
– Вы даете высокопарные отчеты. Как вам только совесть позволяет занимать должность?! В этой махалле проживают 12 тысяч человек. Посмотрите вокруг – это ваше лицо, – заключил глава государства.
Состоялась беседа с местными жителями. Один из представителей старшего поколения сообщил, что в махалле нет питьевой воды, природного газа, каких-либо предприятий, а дороги требуют ремонта.
– Вот поэтому я и приехал, – сказал Президент.
Ответственным лицам поручено проложить к махалле необходимые инженерные сети и улучшить условия жизни.
Глава государства посетил Дом милосердия №26 в городе Намангане. Ознакомившись с созданными в нем условиями, он побеседовал с воспитанниками.
– Все вы – мои дети. Жизнь сложна, но знайте, что следом за трудными днями Всевышний посылает и светлые дни. За выпавшие вам испытания, вашу тоску по семье Аллах воздаст вам своей милостью, радостью завтрашнего дня. Только будущее покажет, кто будет счастливым в этом мире. Мы думаем о создании прочного фундамента для вашей счастливой жизни. Не разовыми решениями, а законодательно. Как только вы покинете этот дом, мы предоставим вам жилье и законом защитим ваше право на благополучную жизнь. Желаю вам обрести счастье, жить в мире и спокойствии, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также посетил дом-интернат «Саховат», здание которого было построено еще в 1982 году.
– Мне дорог каждый гражданин Узбекистана. Сегодня был очень тяжелый день, мы обсудили много вопросов. До того, как сесть в самолет, я понял, что не могу вернуться, не встретившись с вами и не решив вашу проблему. Мне поступает очень много писем от престарелых, нуждающихся в домах «Саховат». С учетом этого мы усилим социальную защиту. В течение 4 месяцев в городе Намангане будет построено новое здание для дома «Саховат». Вы будете жить и лечиться в достойных условиях. Желаю вам здоровья и долгой жизни, – отметил глава государства.