Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2020 йил 29 декабрь куни Олий Мажлисга навбатдаги Мурожаатномани тақдим этди.
Пойтахтимиздаги Халқаро конгресс марказида бўлиб ўтган тадбирда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, давлат ташкилотлари раҳбарлари, жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Мурожаатнома 15 та телеканал орқали жонли эфирда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг расмий веб-сайти ва ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида онлайн ёритиб борилди.
Мамлакатимиз сиёсий ҳаётидаги энг муҳим воқеа бўлган ушбу тадбир 2017 йилдан буён анъанавий тарзда ўтказиб келинмоқда. Унда тугаётган йилдаги асосий кўрсаткичлар, янги йилга мўлжалланган мақсад ва вазифалар эълон қилинади. Шу боис халқимиз бу тадбирни катта қизиқиш билан кутади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бу галги Мурожаатнома ўтган йиллардан фарқли равишда, мураккаб даврга тўғри келганини таъкидлади. 2020 йилда коронавирус пандемияси бутун инсониятни жиддий синовдан ўтказди. Бундай кўламдаги офат жаҳонда сўнгги юз йилда рўй бермагани, қанчалаб инсонлар қурбон бўлиб, миллионлаб иш ўринлари йўқотилгани, мамлакатлар иқтисодиёти катта қийинчиликларга дуч келгани қайд этилди.
Афсуски, бу фалокат бутун инсоният қатори халқимиз учун ҳам кутилмаган ташвиш ва мураккаб муаммоларни келтириб чиқарди. Бухоро ва Сардобада юз берган табиий ва техноген офатлар ҳам эл-юртимизнинг букилмас иродасини яна бир бор синовдан ўтказди.
Халқимиз бу синовлар олдида саросимага тушмади, фидокорона меҳнати ва матонати, аҳоли ва давлат органларининг ҳамжиҳатликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли барча қийинчиликларни мардона енгиб ўтмоқда.
Давлатимиз раҳбари пандемиянинг биринчи кунларидан бошлаб бутун бошқарув тизими фавқулодда иш режимига ўтказилгани, қисқа муддатда пандемия оқибатларини юмшатиш ва бартараф этишга қаратилган комплекс чора-тадбирлар ишлаб чиқилиб, амалга оширилганини таъкидлади.
Жумладан, Инқирозга қарши жамғарма ташкил этилиб, “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракати доирасида ўз вақтида кўрилган тезкор ва тизимли чора-тадбирлар натижасида ушбу касалликнинг кенг тарқалишига йўл қўйилмади. Юртимизда осойишта ҳаёт таъминланиб, барқарор иқтисодий ривожланиш давом этаётгани қайд этилди.
Президентимиз карантин талабларига риоя қилиб яшаган ва меҳнат қилган олижаноб халқимизга, ўта хавфли вирус билан кечаю кундуз мардона курашган жонкуяр шифокорларга, қийин дамда ёрдамга муҳтож аҳолига кўмак берган тадбиркорлар, хорижий ҳамкорларга миннатдорлик билдирди.
Маълумки, Президентимиз таклифи билан 2020 йил мамлакатимизда Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили деб эълон қилинган эди. Бу борадаги Давлат дастурига мувофиқ, янги Ўзбекистонни барпо этиш бўйича барча соҳаларда ислоҳотлар қатъий давом эттирилди.
Жумладан, бу йилги синовларга қарамасдан, Ўзбекистон дунёнинг саноқли давлатлари қатори ижобий ўсиш суръатларини сақлаб қолди.
Мурожаатномада давлатимиз раҳбари бу ҳақда алоҳида тўхталиб ўтди.
Жорий йилда мамлакатимизда 197 та йирик, минглаб кичик ва ўрта корхоналар, инфратузилма объектлари барпо этилди. Биргина энергетика соҳасида хорижий инвесторлар билан давлат-хусусий шериклик асосида умумий қуввати 2 минг 700 мегаватт бўлган 6 та янги электр станциясини барпо этиш бошланди. Тошкент шаҳрида 2 та янги метро станцияси, 18 километрлик ер усти метроси фойдаланишга топширилди.
Қишлоқ хўжалигида чуқур ислоҳотлар амалга оширилди. Бунинг натижасида, пандемия даврида 1 миллиард долларлик мева-сабзавот экспорт қилинди. Тадбиркорлик фаолияти кенг қўллаб-қувватланди.
2020 йил аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш борасида туб бурилиш йили бўлди. Камбағалликни қисқартириш бўйича кенг қамровли ишлар бошланди. Барча туман ва шаҳарларда, ҳар бир маҳаллада эҳтиёжманд оилалар, аёллар ва ёшлар билан манзилли ишлаш бўйича мутлақо янги тизим жорий этилди.
Мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, иқтисодиётни либераллаштириш борасидаги ишлар узлуксиз олиб борилди. Ўзбекистон 2020 йилда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо бўлиб сайлангани, яқинда АҚШ давлат департаменти томонидан диний эркинлик соҳасидаги “махсус кузатувдаги давлатлар” рўйхатидан чиқарилгани ҳам кенг кўламли демократик ислоҳотларнинг натижасидир.
Ўзбекистон “Очиқ маълумотларни кузатиш” халқаро индексида 125 поғонага кўтарилиб, 44-ўринни эгаллади. “Иқтисодий эркинлик” рейтингида ҳам мамлакатимизнинг 26 поғона кўтарилгани ислоҳотларимизнинг халқаро майдондаги яна бир эътирофи бўлди.
Коронавирус пандемияси ва глобал иқтисодий инқирозга қарамай, Ўзбекистон очиқ ва прагматик ташқи сиёсатни фаол олиб бормоқда. Халқаро майдондаги қатъий саъй-ҳаракатлари туфайли дунё ҳамжамиятида юртимизнинг обрў-эътибори ва нуфузи тобора юксалмоқда.
Ҳар галгидек, Мурожаатноманинг энг ҳаяжонли қисми янги йилга ном берилиши бўлди. Давлатимиз раҳбари янги Ўзбекистонда Учинчи Ренессанс пойдеворини билимли ва бунёдкор ёшлар билан биргаликда барпо этиш, ана шу муҳим йўналишларда бошлаган ишларни давом эттириш ва янги, юксак босқичга кўтариш мақсадида, кириб келаётган 2021 йилга мамлакатимизда Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили, деб ном беришни таклиф этди. Президентимизнинг ушбу таклифи тадбир иштирокчилари томонидан қизғин қўллаб-қувватланди.
2021 йилда Ватанимиз мустақиллигига 30 йил тўлади. Бу тарихий санани “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” деган эзгу ғоя асосида нишонлаш бўйича кенг кўламли тайёргарлик ишлари бошлаб юборилди.
Бугун келгуси йил учун режа ва дастурларимизни аниқ белгилаб олар эканмиз, мустақиллик йилларида эришган ютуқларимизни янада мустаҳкамлаб, энг муҳим ва устувор соҳаларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратамиз, деди давлатимиз раҳбари.
Ёш авлодни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, аҳоли саломатлигини асраш ва мустаҳкамлаш, мамлакатимизни янада ривожлантиришга қаратилган энг муҳим вазифалар, ички ва ташқи сиёсатга доир устувор йўналишлар белгиланди.
Янги йилда янада катта сафарбарлик руҳида ишлашимизга тўғри келади. Ҳаёт олдимизга яна қанча синов ва муаммоларни қўйиши мумкин ва биз ҳар қандай ҳолатга тайёр туришимиз зарур. Лекин қанчалик қийин ва мураккаб бўлмасин, демократик ислоҳотлар йўлидан ҳеч қачон ортга қайтмаймиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Мурожаатнома якунида эл-юртимиз ҳозирги оғир шароитда барча синов ва қийинчиликлардан янада кучли ва иродали бўлиб чиқаётгани таъкидланди. Ҳеч шубҳасиз, ўз кучи ва имкониятларига бўлган ишонч халқимизни Учинчи Ренессанс пойдеворини яратишдек эзгу мақсад йўлида бирлаштирди. Бу интилишлар халқимизни улкан амалий ишларга, янги йилда янада баланд марраларни қўлга киритишга руҳлантиради.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 декабря 2020 года направил очередное Послание Олий Мажлису.
В мероприятии, прошедшем в столичном Международном конгресс-центре, приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководители государственных организаций и представители общественности.
Послание транслировалось в прямом эфире на центральных государственных и частных телеканалах, а также на официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан и страницах в социальных сетях.
Мероприятие, являющееся самым важным событием в политической жизни страны, традиционно проводится с 2017 года. В Послании объявляются основные показатели уходящего года, цели и задачи на предстоящий год. Именно поэтому его всегда с большим интересом и нетерпением ждет наш народ.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил, что Послание Олий Мажлису и народу Узбекистана в этом году, в отличие от предыдущих лет, направляется в сложной обстановке. В 2020 году пандемия коронавируса подвергла человечество серьезным испытаниям. Отмечалось, что это самое большое бедствие мирового масштаба за сто лет, множество людей стали его жертвами, были утеряны миллионы рабочих мест, экономики стран столкнулись с большими трудностями.
Глава государства отметил, что начиная с первых дней пандемии вся система управления была переведена на чрезвычайный режим работы, за короткий срок были разработаны и осуществлены комплексные меры по смягчению и ликвидации последствий пандемии.
В частности, создан Антикризисный фонд, благодаря оперативным и системным мерам, принятым в рамках общенародного движения «Доброта и поддержка», было предотвращено широкое распространение этого опасного заболевания. Отмечено, что в стране обеспечивается мирная и спокойная жизнь, продолжается стабильный экономический рост.
Президент выразил признательность благородному узбекскому народу, который жил и трудился, соблюдая требования карантина, преданным своей профессии врачам, медицинским работникам, которые днем и ночью мужественно боролись с этим опасным вирусом, предпринимателям, протянувшим руку помощи в эти трудные дни нуждающимся слоям населения, нашим зарубежным партнерам.Начало формыКонец формы
Как известно, по предложению Президента 2020 год в нашей стране был объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В рамках соответствующей Государственной программы во всех сферах решительно продолжились реформы по построению нового Узбекистана.
В частности, несмотря на нынешний сложный год, Узбекистан наряду со считанными государствами смог сохранить положительную динамику роста.
Глава нашего государства отдельно отметил это в своем Послании.
В текущем году в нашей стране были построены 197 крупных, тысячи малых и средних предприятий, объектов инфраструктуры. Только в энергетическом секторе начато строительство шести новых электростанций на основе государственно-частного партнерства с иностранными инвесторами. Их совокупная мощность составит 2 700 мегаватт. В городе Ташкенте сданы в эксплуатацию 2 новые станции метрополитена, наземная линия метро протяженностью 18 километров.
В сельском хозяйстве также были осуществлены глубокие реформы, в результате чего в период пандемии была экспортирована плодоовощная продукция на 1 миллиард долларов. Оказана всесторонняя поддержка предпринимательской деятельности.
2020 год стал поворотным в сфере социальной поддержки населения. Началась масштабная работа по сокращению бедности. Во всех районах и городах, в каждой махалле внедрена абсолютно новая система по адресной работе с нуждающимися семьями, женщинами и молодежью.
В нашей стране последовательно продолжаются реформы по обеспечению прав и интересов человека, либерализации экономики. Признанием реализуемых нами широкомасштабных демократических реформ является и то, что Узбекистан в 2020 году вступил в Совет ООН по правам человека, а Госдепартамент США исключил Узбекистан из списка стран «особого наблюдения» в сфере религиозных свобод.
В Международном рейтинге открытых данных Узбекистан занял 44-е место, поднявшись на 125 позиций. Еще одно международное признание наших реформ – в Индексе экономической свободы наша страна поднялась на 26 позиций.
Несмотря на пандемию коронавируса и глобальный экономический кризис, Узбекистан активно осуществляет открытую и прагматичную внешнюю политику. Благодаря решительным усилиям, осуществленным на международной арене, растет авторитет и имидж нашей страны перед мировым сообществом.
Как всегда, самой волнующей частью Послания стало объявление названия нового года. Глава нашего государства в целях создания фундамента Третьего Ренессанса в новом Узбекистане вместе с молодежью, обладающей большим интеллектуальным и созидательным потенциалом, а также продолжения и выведения на новый, более высокий уровень начатую в этом важном направлении работу предложил назвать 2021 год Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Участники мероприятия активно поддержали данное предложение Президента.
Известно, что в 2021 году исполнится 30 лет независимости нашей Родины. Уже начата масштабная подготовка к празднованию этой исторической даты на основе благородной идеи «Нам жить в новом Узбекистане – свободной и процветающей стране!».
Сегодня, определяя наши планы и программы на предстоящий год, мы, конечно, уделим особое внимание развитию наиболее важных и приоритетных направлений, дальнейшему укреплению наших достижений за годы независимости, — сказал глава государства.
Определены важнейшие задачи, направленные на всестороннюю поддержку молодежи, охрану и укрепление здоровья населения, дальнейшее развитие страны, приоритетные направления внутренней и внешней политики.
В новом году нам нужно работать самоотверженно, с большей отдачей. Впереди нас может ждать еще немало жизненных трудностей, и мы должны быть к этому готовы. Но как бы ни было сложно, мы не свернем с пути демократических реформ, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В завершение Послания было отмечено, что мощь и воля нашего народа, который в нынешних непростых условиях преодолевает все испытания и невзгоды, становятся еще сильнее. Уверенность в своих силах и возможностях делает нас более стойкими, объединяя на пути к высокой цели формирования фундамента нового Ренессанса. Это стремление воодушевляет наш народ на большие практические дела и достижение еще больших высот в новом году.