Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари сессиясида иштирок этиш, ҳудуддаги бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар билан танишиш мақсадида 2 октябрь куни Нукус шаҳрига ташриф буюрди.
Нукус шаҳрида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари саккизинчи сессияси бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Халқнинг ғамини ўйлаган,
Жўқорғи Кенгес депутатлари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади. Яширин овоз бериш йўли билан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси лавозимига Мурат Камалов сайланди.
Қорақалпоғистон Республикаси Конституциясининг 80-моддасига мувофиқ, Жўқорғи Кенгес Раиси Қорақалпоғистон Республикаси раҳбари ва энг юқори лавозимли шахсидир. Жўқорғи Кенгес Раиси айни орган томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг розилиги билан ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг депутатлари орасидан яширин овоз бериш йўли билан Жўқорғи Кенгеснинг ваколати муддатига сайланади.
Сессияда ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Охирги тўрт йилда ўнлаб йирик тўқимачилик, фармацевтика, электротехника ва бошқа замонавий саноат корхоналари қурилиши ҳисобига Қорақалпоғистонда ишлаб чиқариш ҳажми 2 баробар ўсган. Янги сув тармоқлари қурилиши натижасида аҳолини марказлашган ичимлик суви билан таъминлаш даражаси 40 фоиздан 67 фоизга етди. 241 та мактаб, соғлиқни сақлаш, маданият ва спорт объектлари янгидан қурилди, капитал таъмирланди.
Президент Шавкат Мирзиёев Мурат Камаловни Жўқорғи Кенгес Раислигига сайлангани билан табриклаб, ўта масъулиятли вазифада муваффақият тилади.
– Янги раҳбар фаолиятининг энг муҳим йўналиши “халқнинг дардини эшитиш ва масалаларини ҳал этиш” бўлиши керак. Бунинг учун тинимсиз изланиш, меҳнат қилиш, халқ билан маслаҳатлашиб ишлаш зарур. Қорақалпоғистонда элни севган, билимли, фидойи ёшлар кўп. Уларни бирлаштириб, натижа қилиш, эл-юртга манфаат олиб келиш керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Қорақалпоғистонда барча соҳаларни жадал ривожлантириш бўйича келгуси 3 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар ишлаб чиқилгани маълум қилинди. Унга кўра, ҳар бир туманда 2 тадан фаолият тури ўзига хос “ўсиш нуқта”си этиб белгиланган.
Президент барча 16 та туманни янада равнақ топтириш мақсадида мазкур «ўсиш нуқталари» бўйича тадбиркорлик субъектлари 3 йил муддатга ер солиғи, мол-мулк солиғи, кичик корхоналарнинг айланмасидан олинадиган солиқ, якка тартибдаги тадбиркорларнинг қатъий миқдордаги даромад солиғидан озод этилишини таъкидлади.
Бундан ташқари, тараққиёт даражаси паст бўлган Тахтакўпир, Бўзатов ва Шуманай туманларида янги ташкил этиладиган саноат корхоналарига ҳам 3 йил муддатга солиқ ва божхона имтиёзлари берилади.
Ҳар бир туман ва шаҳарни жадал ривожлантиришга кучли туртки бериш, муаммоларни тезкор ҳал этиш учун уларга вазирлар ва банклар бириктирилди.
Йиғилишда келгуси 3 йилга мўлжалланган ўнта устувор йўналиш белгиланди.
Биринчиси – туманлар ва маҳаллаларни жадал ривожлантириш, иккинчиси – аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўлса, учинчиси доирасида инвестиция лойиҳалари амалга оширилади. Орол муаммосининг салбий таъсирини юмшатиш саъй-ҳаракатлари тўртинчи устувор йўналиш сифатида белгиланди.
Бешинчиси этиб хизмат кўрсатиш соҳаси салоҳиятини тўлиқ ишга солиш, олтинчиси ўлароқ қишлоқ хўжалигини ривожлантириш вазифаси қўйилди. Еттинчидан, аҳолини уй-жой билан таъминлаш борасида ишлар ташкил қилинса, саккизинчидан ижтимоий инфратузилмани ривожлантиришга эътибор қаратилади.
Тўққизинчи устувор йўналиш этиб ёшлар ва аёлларни қўллаб-қувватлаш кўрсатиб ўтилган бўлса, ўнинчиси доирасида жиноятчиликнинг олдини олиш масалалари юзасидан кўрсатмалар берилди.
Президент мамлакатимиз йигит-қизларини мазкур ҳудуд ҳаёти билан таништириш мақсадида келгуси йили Қорақалпоғистонда Ёшлар фестивали ташкил этиш таклифини билдирди.
Давлатимиз раҳбари Нукус шаҳрида барпо этилган опера ва бахшичилик мактаб-интернати билан танишди.
Президентимиз ташаббуси билан барча соҳаларда бўлгани каби бахшичилик санъати ривожига ҳам катта эътибор қаратиляпти. Юртимизда ҳар икки йилда бир Халқаро бахшичилик санъати фестивалини ўтказиш йўлга қўйилди, Термиз шаҳрида ўтган йили бахшичилик мактаби фаолият бошлади, Республика бахшичилик санъати маркази барпо этилмоқда.
Ушбу марказ ҳузурида бахшичилик санъатини ривожлантириш жамғармаси ҳам ташкил этилади. Бу каби хайрли ишлар аждодларимиз асрлар давомида эъзозлаб келган ноёб санъатни дунёга кенг тараннум этиш, ёшларимизнинг унга қизиқишини оширишда муҳим омил бўлмоқда.
Бахши-жировчилик қорақалпоқ халқининг қадимий миллий санъат турларидан ҳисобланади. Ушбу халқ фольклори бахши-жировлар томонидан куйланиб, устоз-шогирд анъанаси орқали бизгача етиб келган. Бахшичиликни асраб-авайлаш, қадимий достонларни ёшларимизга сингдириш ва уларни миллий анъаналар руҳида тарбиялаш, бахшичилик соҳасида дунёга таниқли санъаткорларни етиштириш мақсадида ўтган йили Нукус шаҳрида опера ва бахшичилик санъатига ихтисослаштирилган мактаб-интернат қурилиши бошланган эди.
Жорий йилда битказилган мактаб-интернат операга ҳам ихтисослаштирилди. Чунки Қорақалпоғистонда опера жанрида ўзига хос мактаб яратилган, Муяссар Раззоқова, Кенесбай Сержанов, Ойгул Нодирова, Женисбек Пиязов сингари элга таниқли опера хонандалари юртимиз санъатини дунёга ёйишга катта ҳисса қўшиб келмоқда.
150 ўринли таълим масканида 50 ўринли ётоқхона ва ошхона барпо этилган, синфхоналар ўқув қуроллари ва чолғулар билан жиҳозланган.
Келаси ўқув йилида мактабнинг 5, 6 ва 7-синфларига, 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб эса 5-синфига опера йўналишига 10, бахшичилик йўналишига 20 нафардан ўқувчи танлов асосида қабул қилинади.
Давлатимиз раҳбари мактаб-интернатнинг 150 ўринли замонавий концерт зали ва синфхоналарини кўздан кечирди. Қорақалпоқ ёшлари миллий ва замонавий опералардан намуналар ижро этди.
– Бундай мактабларни ташкил этишимиздан асосий мақсад – тарихимизни, маданиятимизни чуқур ўрганиш, ўзлигимизни англаш. Бахшичилик – қорақалпоқ элининг улуғ анъанаси, уни ривожлантириш учун ҳамма шароитларни яратамиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Соҳа вакиллари ва ёшлар билан мулоқотда ҳар бир туманда ушбу мактаб-интернатнинг бўлимларини ташкил этиш, шу орқали чекка ҳудудлардаги истеъдодли ёшларни излаб топиб уларни ўқитиш, мактаб негизида консерватория филиалини очиш ва етук бахши-опера хонандаларини тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.
Танишув чоғида санъат мактабининг йўналишларини кенгайтириш кераклиги алоҳида қайд этилди. Масалан, халқаро тажрибадан келиб чиққан ҳолда, чет элдан профессор-ўқитувчилар жалб этиш, улар иштирокида маҳорат дарсларини йўлга қўйиш ўқувчиларни мамлакат ва халқаро миқёсдаги танловларга тайёрлашда муҳим ўрин тутади.
Шавкат Мирзиёев мактаб-интернатда ўқувчиларга асосий йўналишлардан ташқари миллий ва Европа чолғуларидан дарс бериш, санъатни кенг тарғиб этиш орқали аҳолининг эстетик савиясини юксалтириш юзасидан тавсиялар берди.
Президентимиз Нукус шаҳридаги «Қорақалпоқ балиқ саноат» масъулияти чекланган жамият фаолияти билан ҳам танишди.
Мамлакатимизда балиқчилик тармоғини жадал ривожлантириш, балиқ маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг замонавий ва инновацион услубларини жорий этиш бўйича бир қатор қонун ҳужжатлари қабул қилиниб, уларнинг ижросини сифатли ва пухта таъминлаш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, Президентимизнинг 2020 йил 29 августдаги “Балиқчилик тармоғини қўллаб-қувватлаш ва унинг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борада муҳим дастуриламал вазифасини ўтайди.
Айниқса, балиқчилик хўжаликларига бириктирилган сув ҳавзаларидан илмий ёндашув асосида самарали фойдаланиш, уларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
“Қорақалпоқ балиқ саноат” жамияти томонидан “Интенсив тарзда балиқ етиштириш ва уни қайта ишлаш” лойиҳаси доирасидаги корхона 1,2 гектар ер майдонида ташкил этилган. Унинг қуввати йилига 200 тонна балиқ, 5 миллион дона балиқ личинкалари етиштириш, 5 минг тонна озуқа ем ишлаб чиқариш ва минг тонналик совуткичли камерада маҳсулот сақлаш имконига эга. У шу йил июлда фаолият бошлади, 35 та иш ўрни яратилган.
Лойиҳанинг аҳамияти шундаки, корхонада ёпиқ сиғимда интенсив усулда балиқ етиштирилади. Яъни, сувдан такроран фойдаланиш эвазига катта ҳажмда сув тежалади. Масалан, 200 тонна балиқ етиштириш учун оддий шароитда 1,5 миллион метр куб сув сарфланса, бу ерда 250 метр куб етарли. Бу Қорақалпоғистон учун жуда муҳим.
Шу ерда қишлоқ хўжалиги тармоқларидаги лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди. Давлатимиз раҳбари чорвачиликда оилавий кооперцияларни йўлга қўйиб, паррандани кўпайтириб, гўшт нархини арзонлаштириш чораларини кўриш муҳимлигини таъкидлади. Ҳудудда ер ва сувнинг аниқ ҳисобини юритиш, бунга ахборот технологияларини жорий қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳрида кўп қаватли турар жойлар ва IT-парк қурилишини кўздан кечирди.
Татибай кўчасидаги янги турар жой мажмуаси замонавий андозалар асосида, зилзилабардош қурилиш материалларидан бунёд этилмоқда. Ташқи деворлар 3 қаватли энергиятежамкор материалдан иборатлиги боис хонадонлар қишда иссиқ, ёзда салқин бўлишга эришилади.
160 та хонадонга мўлжалланган 2 та 16 қаватли уй келаси йилда яшаш учун тайёр ҳолда топширилади.
Президент янги уйнинг шоу-румида бўлиб, уларда яратиладиган шароитлар билан танишди.
Шу ерда IT-парк ҳам қурилмоқда. Бугунги кунда мамлакатимизда 8 та рақамли иқтисодиёт марказлари фаолият кўрсатмоқда, уларда ахборот технологиялари соҳасида ёш мутахассислар тайёрланмоқда.
Мазкур IT-парк рақамли иқтисодиётни ривожлантириш борасидаги ишларнинг узвий давоми бўлиб, у ишга туширилса қорақалпоғистонлик ёшларга ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида изланишлари учун кенг имконият очилади.
Маълумки, жорий йил мамлакатимизда “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” деб эълон қилинган. 8 июнь куни Президент ҳузурида ўтказилган тақдимотда ҳудудларда соҳа ривожига шароит яратиш, Бухоро, Наманган, Нукус, Самарқанд, Урганч ва Жиззах шаҳарларида Тошкентдаги IT-парк филиалларини ташкил этиш бўйича вазифалар белгилаб берилган эди.
Нукус шаҳрида барпо этилаётган IT-парк 16 қаватдан иборат бўлади. Уни 2021 йилда ишга тушириш режалаштирилган.
Бу ерда ахборот технологиялари бўйича мутахассислар қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, коммунал хўжалик, таълим, туризм, маданият, қурилиш ва транспорт каби соҳаларда истиқболли лойиҳалар устида иш олиб боради. Шунингдек, рақамли технологиялар ўқув маскани, коворкинг маркази, ўқув ва киберспорт хоналарида ёшларга ахборот технологиялари бўйича билим берилади.
Президент Шавкат Мирзиёев қурилиш жараёнини кўздан кечирар экан, Тошкент шаҳридаги ҳар қандай истиқболли янгиликлар Нукус шаҳрида бўлиши кераклигини, ҳар бир туманлардаги кўчаларни замонавий шаклга келтириш ва одамларга қулайлик яратиш лозимлигини таъкидлади.
– Тошкентда нима янгилик бўлса, Нукусга келиши керак, – деди Президент. – Янгича ишламасак, замон қабул қилмайди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳри туманларини Нукус шаҳри маҳаллаларига бириктириш, кўчаларни ёритиб, ободонлаштириб, савдо ва хизмат шохобчаларини кўпайтириш, аҳолининг дам олиши учун шароитларни кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 октября посетил город Нукус для участия во внеочередной сессии Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, а также ознакомления с проводимой созидательной работой, крупными проектами.
В Нукусе состоялась внеочередная восьмая сессия Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан. В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства в начале своего выступления отметил, что пандемия коронавируса, как и во всем мире, принесла лишения и нашей стране, но жизнь не останавливается, поэтому необходимо продолжать путь исходя из нынешних условий.
– Сегодня нам предстоит избрать лидера, хорошо знающего народ и возможности Каракалпакстана, который и сам знаком народу, способен решать различные вопросы, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Выражаясь мудрыми словами выдающегося Бердаха:
«Кто сочувствует народу, заботится о стране,
Такие люди нужны мне».
– Я знаком с Муратом Камаловым много лет, – подчеркнул глава нашего государства. – Прежде всего это честный человек, патриот. Я видел, что где бы он ни работал, его всегда волновали заботы каракалпакского народа. Это самое главное. Уверен, что он продолжит дело отца Каллибека Камалова, покойного Мусы Ерниязова и добьется улучшения жизни людей.
Депутаты Жокаргы Кенеса, представители общественности выступили с поддержкой кандидата. Путем тайного голосования Мурат Камалов избран на должность Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
В соответствии со статьей 80 Конституции Республики Каракалпакстан Председатель Жокаргы Кенеса является руководителем и высшим должностным лицом Каракалпакстана. Председатель Жокаргы Кенеса избирается этим же органом по согласованию с Президентом Республики Узбекистан из числа депутатов Жокаргы Кенеса тайным голосованием на срок полномочий в данном представительном органе.
На сессии особое внимание уделено вопросам социально-экономического развития региона.
За последние четыре года объем производства в Каракалпакстане удвоился благодаря возведению и введению в строй десятков крупных текстильных, фармацевтических, электротехнических и других современных промышленных предприятий. В результате прокладки водопроводных сетей охват централизованным питьевым водоснабжением увеличился с 40 до 67 процентов. Построен и капитально отремонтирован 241 объект образования, здравоохранения, культуры и спорта.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил Мурата Камалова с избранием на пост Председателя Жокаргы Кенеса и пожелал успехов на ответственной должности.
— Важнейшим направлением деятельности нового руководителя должно стать внимание к заботам народа и решение проблем. Для этого необходимо находиться в постоянном поиске, работать, советуясь с народом. В Каракалпакстане много любящих страну, образованных и самоотверженных молодых людей. Их необходимо объединить и показать результат, — сказал глава государства.
Отмечалось, что разработаны меры на ближайшие три года для ускорения развития всех сфер жизни Каракалпакстана. Для каждого района намечены «точки роста» — два определенных вида деятельности, которые будут интенсивно развиваться.
Как заявил Президент, в целях дальнейшего развития всех 16 районов субъекты предпринимательства, занимающиеся указанными видами деятельности, будут освобождены от уплаты земельного налога, налога на имущество, налога с оборота для малых предприятий, налога на прибыль для индивидуальных предпринимателей сроком на три года.
Кроме того, новым промышленным предприятиям в Тахтакупырском, Бозатауском и Шуманайском районах, имеющих низкий уровень развития, будут предоставлены налоговые и таможенные льготы сроком на три года.
Для придания импульса развитию, ускоренному решению проблем за каждым районом и городом закреплены министры и банки.
На совещании определены десять приоритетов на ближайшие три года.
Во-первых, это ускоренное развитие районов и махаллей, во-вторых, обеспечение занятости и сокращение бедности. В-третьих, реализация инвестиционных проектов, в-четвертых, смягчение негативного воздействия Аральской катастрофы.
Полное задействование потенциала сферы услуг определено как пятое приоритетное направление, поддержка сельского хозяйства – шестое. Жилищное строительство, развитие социальной инфраструктуры, поддержка молодежи и женщин, предупреждение преступности получили соответствующие приоритеты.
Для ознакомления молодежи нашей страны с жизнью Каракалпакстана Президент предложил провести здесь фестиваль молодежи в следующем году.
Глава государства ознакомился с деятельностью Школы-интерната оперы и искусства бахши в Нукусе.
По инициативе Президента страны уделяется большое внимание развитию всех сфер, в том числе искусства бахши. Налажено проведение в нашей стране раз в два года Международного фестиваля искусства бахши, в прошлом году в городе Термезе открылась школа искусства бахши, строится Республиканский центр искусства бахши.
При данном центре будет создан также фонд развития искусства бахши. Такая благородная работа становится важным фактором прославления на весь мир уникального искусства, которое веками почитали наши предки, повышения интереса молодежи к нему.
Искусство бахши и сказительства — древние виды национального искусства каракалпакского народа. Этот народный фольклор исполнялся бахши-сказителями и дошел до нас на основе традиции «наставник-ученик». В целях сохранения искусства бахши, изучения молодежью древних поэм и воспитания ее в духе национальных традиций, подготовки всемирно известных исполнителей искусства бахши в прошлом году в Нукусе было начато строительство Школы-интерната оперы и искусства бахши.
Школа-интернат, достроенная в этом году, теперь специализируется и на опере. Потому что в Каракалпакстане создана уникальная школа в жанре оперы, такие видные оперные исполнители, как Муяссар Раззокова, Кенесбай Сержанов, Ойгул Нодирова, Женисбек Пиязов, вносят огромный вклад в распространение искусства нашей страны по всему миру.
При учебном заведении, которое рассчитано на 150 учащихся, построены общежитие на 50 мест и столовая. Классы оснащены учебными принадлежностями и музыкальными инструментами.
В следующем учебном году на конкурсной основе будут приняты учащиеся в 5-,6- и 7-е классы, а с 2022/2023 учебного года — 10 учащихся в 5-й класс по направлению опера, 20 — по направлению искусства бахши.
Глава государства осмотрел современный концертный зал на 150 мест и учебные классы школы-интерната. Каракалпакская молодежь исполнила отрывки из произведений национальной и мировой оперы.
– Главная цель организации таких школ – глубокое изучение нашей истории, культуры, познание самих себя. Искусство бахши – великая традиция каракалпакского народа, мы создадим все условия для его развития, – сказал глава государства.
В беседе с представителями сферы и молодежью отмечалась необходимость создания отделений этой школы-интерната в каждом районе, в которых будет обучаться талантливая молодежь из отдаленных регионов. Также предложено открыть на базе школы филиал консерватории и подготовить одаренных оперных исполнителей и бахши.
В ходе ознакомления особо отмечалась необходимость расширения направлений школы оперы и искусства. К примеру, с учетом международного опыта важную роль в подготовке учащихся к конкурсам республиканского и международного масштабов играют привлечение профессоров-учителей из-за рубежа, организация мастер-классов с их участием.
Шавкат Мирзиёев дал рекомендации обучать детей в школе-интернате не только по основным направлениям, но и игре на национальных и европейских музыкальных инструментах, повышать эстетический уровень населения путем широкой пропаганды искусства.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился также с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Коракалпок балик саноат» в Нукусе.
В нашей стране принят ряд законодательных актов касательно ускоренного развития рыбной отрасли, внедрения современных и инновационных методов производства рыбной продукции, принимаются меры по качественному и тщательному обеспечению их исполнения. В частности, важным руководством к действию в этом направлении служит постановление Президента страны «О мерах по поддержке и повышению эффективности рыбной отрасли» от 29 августа 2020 года.
Особое внимание при этом уделяется эффективному использованию на основе научного подхода водоемов, прикрепленных к рыбоводческим хозяйствам, улучшению их мелиоративного состояния.
Общество «Коракалпок балик саноат» в рамках проекта «Выращивание и переработка рыбы интенсивным методом» создало предприятие на 1,2 гектара земли. Оно способно заготавливать 200 тонн рыбы, 5 миллионов мальков, производить 5 тысяч тонн корма в год и хранить тонну продукции в холодильных камерах. Предприятие заработало в этом году, здесь создано 35 рабочих мест.
Здесь же состоялась презентация проектов по отраслям сельского хозяйства. Глава государства подчеркнул важность создания семейных кооперативов животноводства, расширения птицеводства, принятия мер по снижению цен на мясо. Даны указания по ведению точного учета земли и воды в регионе, в том числе за счет внедрения информационных технологий.
Новый жилой комплекс на улице Татибая возводится на основе современных стандартов и из сейсмостойких стройматериалов. Внешние стены делаются трехслойными, что обеспечивает тепло зимой и прохладу летом.
Два 16-этажных дома на 160 квартир будут сданы в готовом виде в следующем году.
Рядом с комплексом строится IT-парк. На сегодняшний день в нашей стране действуют 8 центров цифровой экономики, где готовятся молодые специалисты в области информационных технологий.
Данный IT-парк является логическим продолжением работы по развитию цифровой экономики, и с его запуском для каракалпакской молодежи появится возможность проводить изыскания в области информационно-коммуникационных технологий.
В IT-парке специалисты-программисты будут заниматься перспективными проектами в сферах сельского и коммунального хозяйства, здравоохранения, образования, туризма, культуры, строительства и транспорта. Кроме того, молодым людям будут доступны учебный центр цифровых технологий, коворкинг-центр и киберспортивный зал.
Президент Шавкат Мирзиёев, наблюдая за процессом строительства, отметил, что все перспективные нововведения, происходящие в Ташкенте, должны появиться и в Нукусе, улицы в каждом районе должны приобрести современный облик, а для людей необходимо создать удобства.