​Ўзбекистон – Туркманистон: Кўп асрлик дўстлик ва маданий алоқаларнинг янги босқичи​
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов 28 ноябрь куни амалий ташриф билан мамлакатимизга келди.
Қардош ўзбек ва туркман халқларининг тарихи, маданияти бир, тили ва урф-одатлари ўхшаш. Бу яқинлик мамлакатларимиз ўртасидаги мустаҳкам ҳамкорликка асос бўлмоқда.
Алоҳида таъкидлаш керакки, Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг давлат раҳбари сифатида илк хорижий ташрифи 2017 йил 6-7 март кунлари Туркманистонга бўлган эди. Бу бежиз эмас. Мазкур ташриф Ўзбекистон ташқи сиёсатида яхши қўшничилик муносабатларига алоҳида аҳамият қаратишининг ёрқин далилидир. Ўша музокараларнинг асосий натижаси ўлароқ, Ўзбекистон ва Туркманистон муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга – стратегик шериклик даражасига кўтарилди.
2018 йил апрелда Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлди. Ўша йили август ойида Президентимиз Шавкат Мирзиёев Оролни қутқариш халқаро жамғармаси таъсисчи давлатлари раҳбарлари мажлисида, жорий йил октябрда эса Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги саммитида иштирок этиш учун Туркманистонда бўлди.
Бундан ташқари, ҳукуматлар, вазирликлар даражасида ҳам кўплаб учрашувлар ўтказилмоқда.
Туркманистон Президентининг бу галги ташрифи давлат раҳбарлари дўстлигининг яна бир ифодаси, 29 ноябрь куни пойтахтимизда ўтадиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви олдидан самимий мулоқотдир.
Туркманистон Президентининг Ўзбекистонга амалий ташрифи Кўксарой қароргоҳида давлат раҳбарларининг учрашуви билан бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар ва уларни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги стратегик шериклик даражасига кўтарилган кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Музокаралар чоғида амалий ҳамкорлик масалаларига, жумладан, ўзаро савдони кенгайтириш, машинасозлик, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги ва бошқа устувор тармоқларда қўшма лойиҳаларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари Тошкентда ўтказиладиган Марказий Осиё давлат раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви минтақада дўстлик, яхши қўшничилик ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга хизмат қилиши хусусида якдил фикр билдирдилар.
Туркманистон минтақадаги асосий савдо шерикларимиздан бири. Ўзбекистондан Туркманистонга қишлоқ хўжалиги техникаси, мева-сабзавотлар, минерал ўғитлар, қурилиш материаллари, кимё ва тўқимачилик маҳсулотлари, турли соҳадаги хизматлар экспорт қилинади. Туркманистондан юртимизга нефть ва нефть маҳсулотлари, механик ускуналар, пропилен полимерлари, бошқа кимёвий товарлар келтирилади.
Мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми муттасил ошмоқда. Жумладан, 2018 йилда 302 миллион доллардан ошган бўлса, 2019 йил январь-октябрь ойларида бу кўрсаткич 429 миллион долларни ташкил этди.
Ўзбекистон – Туркманистон ҳамкорлигининг устувор йўналишларидан яна бири транспорт соҳасидир. Икки мамлакатнинг автомобиль ва темир йўллари орқали ўзаро савдо юклари ташилмоқда, учинчи давлатлар учун ҳам транзит қилинмоқда. Хусусан, 2018 йилда темир йўл орқали халқаро юк ташиш ҳажми 23,7 фоиз ошган эди. Жорий йилнинг 9 ойида бу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан яна 37 фоизга ўсди. Автомобиль орқали ташишда ҳам ижобий суръатларни кўриш мумкин. 2018 йилда бу борада 3,5 марта ошиш кузатилган эди. Жорий йилнинг 9 ойида бу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2,8 марта ўсди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги маданий-гуманитар алоқалар мустаҳкамланиб бормоқда. Ўзбекистон ва Туркманистон вакиллари икки мамлакатда ташкил этилаётган маданият кунлари тадбирлари, турли концертлар, фестиваллар ва танловлар, спорт мусобақаларида фаол иштирок этмоқда.
2017 йил май ойида Тошкентда Махтумқули номидаги кўча ва унга бағишланган меъморий ёдгорлик очилган эди. 2018 йил апрель ойида Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг мамлакатимизга ташрифи шарафига пойтахтимизда “Ашхобод” сайилгоҳи, Хоразм вилоятида «Ўзбек – туркман» дўстлик уйи ва «Улли ҳовли» мажмуаси очилгани халқларимиз дўстлиги, аҳиллиги ва маданий яқинлигининг яна бир ёрқин ифодаси бўлди.
Жорий йилда Самарқандда ўтказилган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали ва Қўқон шаҳрида ўтган Халқаро ҳунармандчилик фестивалида Туркманистон делегацияси муносиб иштирок этди.
Учрашувда ҳудудлар ўртасида, шунингдек, маданий-гуманитар соҳада фаол алоқаларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Президентлар минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашди.
Музокаралардан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов Туркманистон раҳбарининг китоблари – илмий асарлари кўргазмаси билан танишди.
Ушбу китоблар мамлакатимиз илмий-академик доиралари ва ижодий жамоатчилигида катта қизиқиш уйғотганини таъкидлаш лозим. Мазкур ташриф арафасида Гурбангули Бердимуҳамедовнинг қатор китоблари – “Бахтли ҳаёт соғлиқдан бошланар”, “Маданият – халқнинг бебаҳо хазинаси”, “Барҳаёт афсона”, “Чой – шифо ва руҳий қувват манбаи” номли китоблари ўзбек тилига таржима қилиниб, чоп этилган эди. Уларда муаллифнинг саломатлик, туркман халқи маданияти ва урф-одатлари, туркман гиламчилиги, чой ичиш анъаналари ҳақидаги фикрлари, иқтибослари жамланган, мавзуга оид фотосуратлар билан бойитилган.
Давлатимиз раҳбари Туркманистон Президентига мамлакатимизда чоп этилган Гурбангули Бердимуҳамедов китобларининг илк нусхаларини совға қилди.
Шундан сўнг Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовга Ўзбекистон Фанлар академиясининг Фахрий академиги унвонини беришга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Мамлакатимиз Фанлар академияси ушбу қарорни Туркманистон Президенти халқаро илмий доираларда кенг танилган ва эътироф этилган олим, замонавий тиббиёт, фармакология, иқтисодиёт, архитектура ва фаннинг бошқа соҳаларини ривожлантириш ҳамда Марказий Осиёнинг бой табиатини ўрганишга бағишланган қатор илмий қомусий асарлар муаллифи эканини инобатга олган ҳолда қабул қилди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу қарор Туркманистон Президентининг илм-фан соҳаларини ривожлантириш, қардош ўзбек ва туркман халқлари ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашдаги хизматларига улкан ҳурмат ифодаси эканини таъкидлади.
Туркманистон Президентининг аждодлар маънавий мероси ва фундаментал илмий изланишларга асосланган кўп сонли илмий асарлари бугунги фан, маданият ва санъат ривожига муносиб ҳисса қўшди.
Давлатимиз раҳбари кейинги йиллар кўп асрлик алоқалар тарихида алоҳида аҳамиятга эга бўлгани ва бугунги кунда Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома асосида тобора ривожланаётганини қайд этди. Бу ўзаро савдо ҳажмининг сезиларли ошгани, саноат кооперацияси ва ҳудудлараро ҳамкорлик кучайиб бораётгани, маданий-гуманитар алоқалар фаоллашганида намоён бўлмоқда.
Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, ўз навбатида, Президент Шавкат Мирзиёев ва Ўзбекистон Фанлар академиясига кўрсатилган юксак эътибор учун чуқур миннатдорлик билдирди, бу Туркманистонга ҳурмат-эҳтиром ифодаси, мамлакатнинг фан ва таълим соҳаларидаги ютуқлари эътирофи, халқларимиз ўртасидаги дўстлик мустаҳкамлигидан далолат эканини таъкидлади.
Туркманистон раҳбари кўп асрлик тарихий-маданий алоқалар боғлаб турган мамлакатларимизнинг яхши қўшничиликка асосланган ҳамкорлиги ўзаро манфаатларга ҳам, бутун минтақа фаровонлиги йўлидаги мақсадларга ҳам мос эканини қайд этди.
Гурбангули Бердимуҳамедов Президент Шавкат Мирзиёевнинг давлатларимиз ўртасидаги кўп қиррали шерикликни мустаҳкамлаш, унга янги суръат бағишлашга қўшган шахсий ҳиссасини юксак баҳолади. Ўзбекистон раҳбари билан мунтазам ва самарали учрашувлар доимо дўстона ва ишонч руҳида ўтаётгани ва аниқ келишувларга эришишга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон ва Туркманистон давлатлараро конструктив сиёсий мулоқотни янада мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ҳамкорлик ва маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш борасида қатъий эканини тасдиқлайди.
Тадбирда илм-фан ва маданият намояндалари, Ўзбекистонда истиқомат қилаётган туркман миллати вакиллари сўзга чиқиб, Туркманистон Президентини юксак унвон билан табриклади.

Узбекистан-Туркменистан: Новый уровень многовековых дружественных и культурных связей
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов 28 ноября прибыл с рабочим визитом в нашу страну.
Братские узбекский и туркменский народы связывают общность истории, культуры, схожесть языка и обычаев. Это служит прочной основой для сотрудничества наших стран.
Следует особо отметить, что Президент Шавкат Мирзиёев свой первый зарубежный визит в качестве главы государства совершил 6-7 марта 2017 года в Туркменистан, и это неспроста. Данный визит стал ярким свидетельством того, что Узбекистан во внешней политике особое внимание уделяет отношениям добрососедства. Как результат тех переговоров, отношения Узбекистана и Туркменистана поднялись на качественно новый уровень – уровень стратегического партнерства.
С тех пор регулярно совершаются взаимные визиты. В апреле 2018 года Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов побывал в нашей стране с государственным визитом. В августе того же года Президент Шавкат Мирзиёев посетил Туркменистан для участия в заседании Совета глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала, а в октябре нынешнего года – для участия в саммите Содружества Независимых Государств.
Кроме того, проводится также множество встреч на уровне правительств и министерств. Нынешний визит Президента Туркменистана является еще одним символом дружбы глав государств, искренним диалогом перед Консультативной встречей глав государств Центральной Азии, которая пройдет 29 ноября в столице.
Программа рабочего визита Президента Туркменистана в Узбекистан началась со встречи глав государств в резиденции «Куксарой».
Туркменистан является одним из основных торговых партнеров нашей страны в регионе. Из Узбекистана в Туркменистан экспортируются сельскохозяйственная техника, плодоовощная продукция, минеральные удобрения, стройматериалы, химическая и текстильная продукция, различные услуги. Из Туркменистана в нашу страну импортируются нефть и нефтяная продукция, механическое оборудование, пропиленовые полимеры и другие химические товары.
Последовательно растет объем товарооборота между нашими странами. В 2018 году он превысил 302 миллиона долларов, а с января по октябрь нынешнего года составил 429 миллионов долларов.
Еще одним приоритетным направлением узбекско-туркменского сотрудничества является транспортная сфера. Через автомобильные и железные дороги двух стран осуществляется перевозка торгового груза, который также пересылается транзитом в третьи страны. В частности, в 2018 году объем международных перевозок через железные дороги вырос на 23,7 процента. За прошедшие 9 месяцев нынешнего года данный показатель вырос еще на 37 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Наблюдается также положительный рост в автомобильных перевозках. В 2018 году в данном направлении наблюдался рост в 3,5 раза. За прошедшие 9 месяцев нынешнего года данный показатель вырос в 2,8 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Укрепляются культурно-гуманитарные связи между нашими странами. Представители Узбекистана и Туркменистана принимают активное участие в организуемых в обеих странах днях культуры, различных концертах, фестивалях и конкурсах, спортивных мероприятиях.
В мае 2017 года в Ташкенте открылись улица Махтумкули и памятник с его барельефным изображением. В апреле 2018 года в честь визита Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в нашу страну в столице открылись парк “Ашхабад”, в Хорезмской области – Дом узбекско-туркменской дружбы и комплекс «Улли ховли», что стало еще одним ярким подтверждением дружбы, единства и культурной близости наших народов.
В нынешнем году делегация Туркменистана приняла достойное участие в международном музыкальном фестивале “Шарк тароналари” в Самарканде и Международном фестивале народно-прикладного искусства в Коканде.
На встрече подчеркнута важность продолжения активных контактов на уровне регионов, а также в культурно-гуманитарной сфере.
Президенты также обменялись мнениями по вопросам международной и региональной повестки.
После переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов ознакомились с экспозицией книг – научных трудов лидера Туркменистана.
Следует отметить, что эти книги вызвали большой интерес среди представителей научно-академических кругов и творческой общественности нашей страны. Накануне визита некоторые из них были переведены и изданы на узбекском языке – это книги Гурбангулы Бердымухамедова “Здоровье – источник счастья”, “Культура – бесценное сокровище народа”, “Живая легенда”, “Чай – лекарство и вдохновение». В них приводятся рассуждения и цитаты автора о здоровье, культуре и обычаях туркменского народа, туркменском ковроткачестве, традициях чаепития, в книгах приводятся фотоснимки по соответствующим темам.
Глава нашего государства подарил Президенту Туркменистана первые экземпляры его трудов, изданных в нашей стране.
После этого состоялась торжественная церемония присвоения Президенту Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову звания Почетного академика Академии наук Республики Узбекистан.
Решение Президиума Академии наук нашей страны принято с учетом того, что Президент Туркменистана является признанным ученым, имеющим большой авторитет в международных научных кругах, автором целого ряда энциклопедических научных трудов, основанных на глубоких новаторских изысканиях и посвященных развитию современного здравоохранения, фармакологии, экономики, архитектуры и других направлений науки, а также изучению богатой природы Центральной Азии.
В своем выступлении Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что это решение дань огромного уважения и признания неоценимых заслуг главы Туркменистана в развитии различных сфер науки и укреплении отношений дружбы и взаимопонимания между братскими узбекским и туркменским народами.
Многочисленные научные труды Президента Туркменистана, в основу которых заложены духовная мудрость предков и фундаментальные научные исследования, стали достойным вкладом в развитие современной науки, культуры и искусства.
В свою очередь, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов выразил огромную признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву и Академии наук Узбекистана за присвоение высокого почетного звания, которое является знаком уважения к Туркменистану, признанием достижений страны в сфере науки и образования, свидетельством дружбы и крепнущих связей народов двух стран.
Глава Туркменистана подчеркнул, что основанное на добрососедстве взаимовыгодное сотрудничество наших стран, связанных многовековыми историко-культурными узами, отвечает как обоюдным интересам, так и целям благополучия всего региона.
Гурбангулы Бердымухамедов высоко оценил личную роль Президента Шавката Мирзиёева в укреплении многопланового партнерства, придании ему нового импульса. Было подчеркнуто, что регулярные и плодотворные встречи с лидером Узбекистана всегда проходят в дружественной и доверительной обстановке, способствуют достижению конкретных договоренностей.
Все это подтверждает неизменную приверженность Туркменистана и Узбекистана дальнейшему укреплению межгосударственного конструктивного политического диалога, наращиванию взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества и углублению культурно-гуманитарных контактов.