Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва йирик лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 17-18 октябрь кунлари Сурхондарё вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Термиз шаҳрида Сурхондарё вилояти ва туманлар ҳокимлари, секторлар раҳбарлари, турли соҳа ва тармоқлар мутасаддилари, фаоллар иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ҳудудлардаги ҳолатга танқидий баҳо берди.
– Сиёсатимизнинг мазмуни, мақсади оддий: меҳнат қилсанг, роҳат кўрасан. Давлат шу меҳнатга, эмин-эркин ишлашга шароит яратиб бериши шарт. Шу мақсадда қарорлар қабул қилинаяпти, йўналишлар белгилаб берилаяпти. Лекин қуйи тизимда уларни бажарадиган савияли раҳбар кам. Ҳоким тайёрлаш мактабини яратдикми, деган саволга ижобий жавоб йўқ. Соҳа ва тармоқларнинг ҳудудий раҳбарлари «қотиб қолган», – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари ўсиш суръатлари вилоятнинг ҳақиқий салоҳияти учун ҳали етарли эмаслигини таъкидлади.
– Жорий йилда вилоятга учинчи бор ташриф буюришимизнинг сабаби Сурхондарё мисолида барча раҳбарларга ҳудудларнинг ўзига хос хусусиятлари ва имкониятларини ҳисобга олиб, уларни жадал ривожлантириш бўйича устувор йўналишлар ва ўсиш нуқталарини аниқлаш ҳамда тўлиқ ишга солишни кўрсатиб беришдир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳар бир вазир, соҳа ҳамда тармоқлар раҳбарларига йил якунигача ва келаси йилда Сурхондарё учун нималар қилишини аниқ ёзиб, вилоят ҳокимлигига тақдимот қилиш бўйича топшириқ берилди.
Президентимиз Сурхондарё вилояти иқтисодиётининг бугунги ҳолатини таҳлил қилиб, уни ривожлантириш бўйича муҳим йўналишларни белгилаб берди.
Аввал режалаштирилган лойиҳаларни бажариш билан бирга, келаси икки йилда амалга ошириладиган, умумий қиймати 13 триллион сўмликдан зиёд янги инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилгани қайд этилди.
Тўққиз ойда вилоят корхоналари томонидан 125 миллион долларлик экспорт амалга оширилиб, прогноз 104 фоизга бажарилган. Экспортни кўпайтириш учун «Термиз Карго Центр» логистика маркази ҳудудида эркин савдо зонасини ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди. Бу зонага муайян йўналишлар бўйича визасиз кириш, экспорт-импорт ва транзит юклари учун божхона, карантин ва бошқа хизматларни «Ягона дарча» тамойили асосида амалга ошириш мумкин бўлади.
Қишлоқ хўжалигини диверсификация қилишни давом эттириш, 2020 йилда Ангор, Қизириқ, Музработ, Термиз ва Шеробод туманларида 40 минг гектарга ингичка толали ғўза навларини жойлаштириш зарурлиги қайд этилди. Ер майдонларидан келиб чиқиб, кластерлар томонидан йирик чорвачилик комплекслари ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Вилоятда бир йилда тайёрланадиган 870 минг донадан ортиқ терини қайта ишлайдиган бирорта корхона йўқлиги танқид қилиниб, «Ўзчармсаноат» уюшмаси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, вилоят ҳокимлигига замонавий чарм-пойабзал корхоналари ташкил этиш бўйича топшириқ берилди.
Термиз шаҳрида Имом Термизий халқаро илмий-тадқиқот маркази ўз фаолиятини бошлади.
Ўзбекистон – буюк алломалар юрти. Муқаддас заминимиз азалдан инсоният тамаддуни, айниқса, ислом дини ва маданияти ривожига беқиёс ҳисса қўшган улуғ мутафаккирларга бешик бўлган. Хусусан, IX-XII асрларда юртимиздан кўплаб олимлар, муҳаддислар етишиб чиққан. Ана шундай буюк алломалардан бири Абу Исо Муҳаммад Термизийдир.
Абу Исо Муҳаммад Термизий (Имом Термизий) ҳозирги Шеробод туманида милодий 824 йилда дунёга келиб, 892 йилда вафот этган.
Абу Исо Термизий ўндан ортиқ асар яратган. Улар орасида энг машҳури «Сунани Термизий» («Саҳиҳи Термизий») китобидир. Бу бошқа ҳадислар тўпламлари орасида тартиби энг ихчам асардир.
IX аср ҳадис илмининг олтин даври саналади. Бу даврда юзлаб муҳаддислар орасида энг юқори мартабага эришган олти улуғ имом машҳур ҳадис китобларини ёзган. Бу асарлар Қуръони каримдан кейинги энг ишончли манбалардир. Мазкур «кутуби ситта», яъни энг саҳиҳ (энг тўғри, ҳаққоний) олти ҳадис китобининг икки мусаннифи бизнинг буюк аждодларимиз Имом Бухорий ва Имом Термизийдир.
Шу пайтгача Имом Термизийнинг ҳаёти деярли ўрганилмаган. Кейинги йилларда миллий-диний қадриятларни асраб-авайлаш ва ривожлантириш, алломаларимиз меросини илмий асосда чуқур ўрганиш, ёш авлодни эзгу ғоялар руҳида тарбиялашга қаратилаётган юксак эътибор туфайли аллома бобомиз мероси ҳам қадр топди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан бундан икки йил аввал Шеробод туманидаги ул зот мангу қўним топган зиёратгоҳда улкан қурилиш-ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Натижада зиёратчиларга барча шароит яратилган муҳташам мажмуа барпо этилди.
Президентимизнинг 2017 йил 14 февралдаги қарорига мувофиқ ташкил этилган Имом Термизий халқаро илмий-тадқиқот маркази термизий алломаларнинг беназир меросини илмий асосда чуқур ўрганиш ва халқаро жамоатчилик ўртасида кенг тарғиб қилишда муҳим аҳамият касб этади.
Мазкур қарор асосида Термиз шаҳрида Имом Термизий халқаро илмий-тадқиқот маркази қад ростлади. Марказда ислом динининг, Қуръони карим ва ҳадис илмининг асл моҳияти, ҳадисшунослик мактабининг илмий-маънавий асослари, Имом Термизий ва термизий алломалар, юртимиздан етишиб чиққан мутафаккир зотлар мероси чуқур ўрганилади, ёзма манбалари тизимли асосда тадқиқ этилади. Улардан диний таълим, маънавий-ахлоқий тарбия ишларида фойдаланишга қаратилган дарслик ва ўқув қўлланмалари, оммабоп нашрлар, илмий-амалий тавсиялар тайёрланади.
Давлатимиз раҳбари марказга ташриф буюриб, бу ерда яратилган шароитлар билан танишди. Буюк муҳаддис Имом Термизий ҳаёти ва асарларини чуқур ўрганиш, ёш авлодга етказиш, халқимизга тушунарли тилда китоблар чоп этиш бўйича тавсиялар берди. Бу ерда илмий тадқиқотлар олиб бориш учун муносиб шароит яратиш, олимларнинг халқаро илмий конференцияларда иштирокини кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Ушбу марказда тадқиқотчиларга барча шароит яратилган. Марказ ёнида Ҳаким ат-Термизий номидаги жомеъ масжиди барпо этилган.
Юртимизда “Жаҳолатга қарши – маърифат” шиори асосида амалга оширилаётган эзгу ишларга ҳамоҳанг қад ростлаган марказ алломаларимиз меросини илмий назардан ўрганишда муҳим қадам бўлди.
Марказга ёш тадқиқотчилар, салоҳиятли олимларни жалб қилиш, термизийларнинг дунё бўйлаб тарқаб кетган асарлари нусхаларини олиб келиб тадқиқ этиш муассасанинг муҳим вазифаси бўлиши кераклиги таъкидланди.
Шу ерда Султон Саодат мажмуасини реконструкция қилиш, унинг ҳудудида масжид, автомобиллар турар жойи ва мажмуага келаверишдаги йўл бўйида намунавий уйлар барпо этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президентимиз Термиз шаҳридаги пиллани қайта ишлашга ихтисослаштирилган “Сурхон ипаги” корхонасида бўлди.
Мамлакатимизда кейинги йилларда пиллачилик ривожланмоқда. Ипак қуртидан тўрт, баъзи ҳудудларда беш мартагача ҳосил йиғиш йўлга қўйилди. Ипакдан қимматбаҳо мато, гилам ва бошқа жиҳозлар ишлаб чиқарувчи кўплаб корхоналар ташкил этилмоқда, улар ишлаб чиқараётган маҳсулотлар ҳисобига тармоқда экспорт ҳажми ортмоқда.
Сурхондарё вилояти ана шундай ҳудудлардан бири. Бир йил илгари Президент Термиз туманида бўлиб, пилла уруғчилиги кластери билан танишган эди. Бугун вилоятда ана шундай кластерлар иккита, йил охиригача яна учтаси ишга туширилади. Натижада пиллани замонавий, инновацион усулда етиштириш миқдори ошади, иш ўринлари кўпаяди.
Президент “Сурхон ипаги” корхонаси имкониятлари билан танишиш чоғида ипакчилик туризмини тарғиб қилувчи бундай жойларни кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
Корхонага пиллани қайта ишлаш, хомашёни йигириш, ипак момиғи ишлаб чиқариш учун замонавий технологиялар Хитойдан келтирилган, сифат назоратини олиб бориш, ипакдан жаҳон андозасига мос маҳсулот ишлаб чиқаришни ташкил этишга кўмаклашиш мақсадида хориждан мутахассислар жалб этилган.
Вилоятнинг қатор туманлари “Сурхон ипаги” корхонасига кластер усулида пилла етиштириш бўйича бириктирилган. Ипак қурти боқиш учун озуқа базаси яратиш, иқлимга мос тут кўчатлари парваришлаш, йилига тўрт марта ипак қурти боқиш имконини берувчи пиллахоналар қуриш йўлга қўйилган.
Бугунги кунда “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси таркибидаги корхоналарда ипак қурти озуқа базаси тут кўчатлари етиштиришдан бошлаб, тайёр ипак ҳолигача ишлаб чиқариш мукаммал ҳолатга етказилди. Энди ипак толасидан сифатли ипак матолар ишлаб чиқариш ва уларга гул босиш жараёни ўзлаштирилмоқда.
Айни пайтгача ўзбек ипак толасининг 80 фоизи хорижга экспорт қилиниб, фақатгина 20 фоизи маҳаллий корхоналарда қайта ишланар эди. “Сурхон ипаги” каби корхоналар ҳисобига бу кўрсаткич муттасил ошириб борилади.
Корхонада маҳсулот чиқаришдан ташқари сердаромад ва харидорларни кўпайтирадиган янги тажрибалар ҳақида ҳам Президентга маълумот берилди. Шулардан бири – туризмни ривожлантириш. Корхона вилоятнинг сайёҳлик йўналишига киритилган ва бу ерда музей ташкил қилинган. Келажакда сайёҳларни янада кўпайтириш мақсадида Термизда ипакдан турли маҳсулотлар ишлаб чиқаришга ихтисослашган ҳунармандлик маркази ташкил этилмоқда. Махсус шоурум ва ипак матолардан кийим тайёрлаш цехи фаолият юритаётир.
Ипак маҳсулотлар Осиё ва Европа давлатларига етказиб берилмоқда. Ўтган йили 2 миллион 873 минг долларлик маҳсулот экспорт қилинди.
Шу ерда ипакчиликни ривожлантириш лойиҳалари, вилоятнинг туризм салоҳияти ва уни ривожлантиришнинг қўшимча имкониятлари ҳақида маълумот берилди.
– Гиламларга нақш солиб тўқиш – ноёб санъат. Буни ҳар ким уддалай олмайди. Нақшларга миллий руҳ киритиб, харидорларни жалб этадиган ранглардан фойдаланиш керак. Бу бутун дунё учун Ўзбекистон бренди бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз Термиз шаҳридаги “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази Сурхондарё вилояти бошқармаси фаолияти билан танишди.
Ўтган йили фойдаланишга топширилган уч қаватли бинода вилоят ва Термиз шаҳар “Оила” марказлари, “Оила” кутубхонаси фаолият юритади, ўқув заллари, фуқароларни қабул қилиш хонаси мавжуд. Шунингдек, “Соғлом авлод учун” халқаро хайрия фонди вилоят бўлими, “Барқарор ҳаёт” нодавлат нотижорат ташкилоти, Омбудсманнинг вилоят бўлими ва бошқа жамоат ташкилотларига ҳам хоналар ажратилган. Бу уларнинг марказ билан яқин ҳамкорликда ишлашида муҳим ўрин тутмоқда.
“Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази вилоят бошқармасининг маъмурияти учинчи қаватда жойлашган. Хоналар замонавий жиҳозланган. Марказ қошида махсус ўқув курслари ҳам ташкил этилган.
Вилоятда 600 мингга яқин оила мавжуд. Уларнинг 149 мингдан зиёди ёш оилалардир. Марказ ходимлари “Соғлом оила – соғлом жамият” концептуал ғоясини ҳаётга татбиқ этиш, ажримларнинг олдини олишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Оилавий муносабатлар ва муаммолар бўйича тадқиқотлар олиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари оила қадриятларини ўғил-қизларга ёшлик чоғидан тўғри тушунтириш, ҳозирги оилавий муаммолар бўйича илмий ишлар қилиб, ҳаётга татбиқ этиш, хотин-қизлар билан ишлайдиган мутахассисларнинг билимини ошириш зарурлигини таъкидлади. Асл миллий урф-одатларимизни асраб-авайлаш, ёт ғоя ва расм-русумлар пайдо бўлиши сабабларини тушунтириб, ёшлар онгини улардан ҳимоя қилиш юзасидан тавсиялар берди.
Шу ерда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази томонидан аҳоли мурожаатлари билан ишлаш, хотин-қизларни касбга қайта тайёрлаш борасидаги ишлар ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз оилаларни илмий тадқиқ этишда ҳар бир ҳудуднинг ўзига хос урф-одатлари ва қадриятларини эътиборга олиш зарурлигини қайд этди. Оила муносабатларига оид илмий ишларни ҳаётий мисолларга асосланиб олиб бориш зарурлигини таъкидлади.
– Оиланинг муқаддас қўрғон эканини кенг тарғиб қилишда олимлар, ёзувчи-шоирлар, умуман, зиёли қатламни жалб этиш ва бу ҳаракатдан ҳеч ким четда қолмаслиги керак, – деди давлатимиз раҳбари.

Сурхандарья – колыбель великих мыслителей, регион больших возможностей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, реализации крупных проектов и диалога с народом 17-18 октября посетил Сурхандарьинскую область.
Во второй день поездки в городе Термезе состоялось совещание актива Сурхандарьинской области с участием хокимов области и районов, руководителей секторов, ответственных лиц различных сфер и отраслей.
В начале своего выступления Президент Республики Узбекистан дал критическую оценку положению дел в регионах.
– Цель и содержание нашей политики ясны: кто трудится, тот и получает отрадную жизнь. Государство обязано создать необходимые условия для этого. С этой целью принимаются акты, определяются приоритеты. Но в нижнем звене мало руководителей, которые способны их соблюдать. Создали ли мы школу подготовки хокимов? Нет положительного ответа на этот вопрос. Руководители сфер и отраслей местного уровня все еще работают по-старому, – сказал Президент.
– Причина нашего вот уже третьего за текущий год приезда в область – необходимость показать всем руководителям на примере Сурхандарьи, как выявлять и полностью задействовать приоритетные направления и точки роста для ускоренного развития регионов, учитывая их особенности и возможности, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент проанализировал текущее состояние экономики Сурхандарьинской области и определил важные направления ее развития.
Отмечалось, что наряду с уже осуществляемыми проектами для области разработаны новые инвестиционные проекты на общую сумму более 13 триллионов сумов, планируемые к реализации в ближайшие два года.
За минувшие девять месяцев предприятия области экспортировали товары на 125 миллионов долларов, прогноз выполнен на 104 процента. Для дальнейшего увеличения экспорта поручено создать свободную торговую зону на территории логистического центра «Термез Карго Центр». Это позволит установить безвизовое пребывание на территории зоны для определенных направлений, а также осуществлять таможенное оформление, выдачу карантинного разрешения и другие услуги по экспорту, импорту и транзиту грузов по принципу «одно окно».
Указано на необходимость продолжения диверсификации сельского хозяйства, размещения на 40 тысячах гектаров площадей в Ангорском, Кизирикском, Музрабадском, Термезском и Шерабадском районах тонковолокнистого хлопчатника в 2020 году. Поставлена задача организовать при кластерах крупные животноводческие комплексы исходя из имеющейся у них земельной площади.
Подвергнут критике тот факт, что в области за год заготавливается более 870 тысяч штук шкур, но нет ни одного предприятия по их переработке. Ассоциации «Узчармсаноат», Министерству экономики и промышленности, хокимияту области поручено организовать современные кожевенно-обувные предприятия.
В городе Термезе начал свою деятельность Международный научно-исследовательский центр Имама Термизи.
Узбекистан является колыбелью цивилизаций и родиной всемирно известных ученых ислама, которые своими научными трудами «освещали» пути мира и внесли свой вклад в развитие человеческой цивилизации. В частности, в IX-XII веках наша земля взрастила множество ученых и мухаддисов. Абу Иса Мухаммад Термизи (Имам Термизи) – из их числа.
Имам Термизи родился в 824 году нашей эры в нынешнем Шерабадском районе, умер в 892 году.
Абу Иса Термизи написал более десяти произведений. Самым известным среди них является «Сунани Термизи» («Сахихи Термизи»). Это самый сжатый среди других сборников хадисов.
IX век – золотая эпоха науки о хадисах. В этот период среди сотни мухаддисов известные книги хадисов написали лишь шестеро выдающихся богословов. Эти произведения являются самыми достоверными после Корана. Двое из составителей «Кутуби ситта», то есть самых достоверных шести хадисов, – наши великие предки Имам Бухари и Имам Термизи.
По сей день жизнь Имама Термизи фактически не изучалась. В последние годы уделяется огромное внимание бережному сохранению и развитию национальных и религиозных ценностей, глубокому изучению наследия наших предков на научной основе, воспитанию молодого поколения в духе благих идей.
По инициативе Президента два года назад в Шерабадском районе на месте, где обрел вечный покой Имам Термизи, была проведена масштабная строительно-благоустроительная работа. В результате здесь был построен мавзолей, где созданы все необходимые условия для посетителей.
Международный научно-исследовательский центр Имама Термизи, созданный в соответствии с постановлением Президента от 14 февраля 2017 года, имеет важное значение в глубоком изучении бесценного наследия великих мыслителей на научной основе, его широкой пропаганде среди международной общественности.
В соответствии с этим постановлением в городе Термезе был построен Международный научно-исследовательский центр Имама Термизи. В нем глубоко изучаются исламские науки, в том числе хадисоведение, а также наследие Имама Термизи и других ученых из Термеза. Здесь будут готовить учебники и методические пособия, периодические издания, научно-практические рекомендации для использования в системе религиозного образования и работе по духовно-нравственному воспитанию.
Президент посетил этот центр и ознакомился с созданными в нем условиями, дал рекомендации по глубокому исследованию и изучению жизни и произведений великого собирателя хадисов Имама Термизи, доведению его наследия до молодого поколения, изданию книг на доступном массовому читателю языке. Указано на необходимость создания в центре достойных условий для научно-исследовательской деятельности, расширения участия ученых в международных научных конференциях. Рядом с центром построена мечеть Хакима ат-Термизи.
Центр, возведенный в созвучии с благими деяниями, осуществляемыми в нашей стране на основе идеи “Просвещение против невежества”, стал знаменательным шагом в изучении наследия наших предков с научной точки зрения.
Отмечалось, что важной задачей данного учреждения должны стать привлечение в центр молодых исследователей, выдающихся ученых, ввоз в нашу страну и исследование копий произведений Термизидов, которые находятся за пределами нашей страны.
Даны указания по реконструкции комплекса Султан Саодат, возведению на его территории мечети, автостоянки, а на обочине дороги, ведущей в комплекс, – домов по типовым проектам.
Президент ознакомился с деятельностью шелкопрядильного предприятия “Сурхон ипаги” в городе Термезе.
В последние годы в стране развивается шелководство. Налажено получение четырех, а в некоторых регионах – пяти урожаев коконов в год. Создается множество предприятий по производству драгоценных тканей, роскошных ковров и других изделий из шелка, за счет производимой ими продукции в отрасли растут объемы экспорта.
Сурхандарьинская область – из их числа. Год назад Президент побывал в Термезском районе, где ознакомился с деятельностью шелководческого кластера. В настоящее время в области функционируют два подобных кластера, до конца года планируется ввод в эксплуатацию еще трех кластеров. В результате увеличатся объемы выращивания коконов на основе современного инновационного метода, будут созданы новые рабочие места.
В ходе ознакомления с возможностями предприятия “Сурхон ипаги” Президент отметил необходимость увеличения количества подобных мест, пропагандирующих текстильный туризм.
Современные технологии для переработки коконов, производства шелковой ваты ввезены из Китая. В целях осуществления контроля качества, содействия организации производства шелковой продукции, соответствующей мировым стандартам, привлечены зарубежные специалисты.
Ряд районов области закреплен за предприятием “Сурхон ипаги” по выращиванию коконов кластерным методом. Создана кормовая база для откорма гусениц шелкопряда, налажена заготовка саженцев тутовника, соответствующих местным климатическим условиям, возведены гренарни, где можно получить четыре урожая коконов в год.
На сегодняшний день на предприятиях, входящих в состав ассоциации “Узбекипаксаноат”, налажен весь процесс заготовки коконов, начиная от выращивания тутовых саженцев для кормовой базы до получения готовой продукции. В настоящее время осваивается производство качественных тканей из шелкового волокна и набивки на них.
По сей день экспортировалось 80 процентов отечественного шелкового волокна, на местных предприятиях перерабатывалось лишь 20 процентов сырья. За счет таких предприятий, как “Сурхон ипаги”, будет обеспечен последовательный рост данного показателя.
Президенту представлена информация о новых возможностях, которые будут способствовать получению огромной прибыли и увеличению числа покупателей. Развитие туризма – из их числа. Предприятие включено в туристический маршрут области. Здесь функционирует музей. В целях дальнейшего увеличения числа туристов в Термезе создается центр ремесленничества, специализированный на производстве различных шелковых изделий. Действуют также шоурум и цех по производству одежды из шелка.
Продукция поставляется в страны Азии и Европы. В прошлом году экспортировано продукции на 2 миллиона 873 тысячи долларов.
Здесь представлена информация о проектах по развитию шелководства, туристическом потенциале области и дополнительных возможностях по ее развитию.
– Нанесение узоров на ковры – уникальное искусство. Это не каждому под силу. Необходимо привнести в узоры национальный дух, использовать яркие цвета, которые привлекают покупателей. Это станет брендом Узбекистана, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент ознакомился с деятельностью Сурхандарьинского областного управления Научно-практического исследовательского центра “Оила” при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
В трехэтажном здании, сданном в эксплуатацию в прошлом году, действуют областной и городской центры «Оила», библиотека «Оила», учебные залы, приемная граждан, а также областные отделения международного благотворительного фонда «Соглом авлод учун», негосударственной некоммерческой организации “Баркарор хаёт”, других общественных организаций, представительство Омбудсмана. Это играет важную роль в их совместной работе. При центре организованы специальные учебные курсы.
В области проживают около 600 тысяч семей, в том числе более 149 тысяч молодых семей. Сотрудники центра уделяют особое внимание утверждению концептуальной идеи «Здоровая семья – здоровое общество», предотвращению разводов. Ведутся исследования по семейным отношениям и проблемам.
Глава государства отметил необходимость правильного разъяснения семейных ценностей молодому поколению, внедрения в практику результатов исследований по современным семейным проблемам, повышения знаний специалистов, работающих с женщинами. Даны рекомендации по сохранению национальных обычаев, разъяснению причин возникновения чуждых нашему обществу идей и обрядов, защите сознания молодежи от подобного воздействия.
Здесь же представлена информация о проводимой Научно-практическим исследовательским центром «Оила» работе по обращениям населения, профессиональной переподготовке женщин.
Президент отметил необходимость учитывать при научном исследовании семей своеобразные особенности, обычаи и ценности каждого региона. Подчеркивалось, что необходимо проводить научные работы касательно семейных отношений на основе жизненных примеров.
– К пропаганде благой идеи, что семья является священной обителью, следует привлекать ученых, писателей и поэтов, словом, всю творческую интеллигенцию, никто не должен оставаться в стороне, — отметил глава государства.